moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szef MON poprosił, by prokurator zajął się sprawą Żebryka

Minister obrony Tomasz Siemoniak napisał do prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta, by objął szczególnym nadzorem sprawę związaną z groźbami pod adresem sierż. Jacka Żebryka. Podoficer od dwóch miesięcy otrzymuje listy z pogróżkami. Anonimowi nadawcy grożą śmiercią jemu i jego rodzinie.

– Działalność Jacka Żebryka podejmowana na rzecz ochrony dobrego imienia i honoru żołnierzy – członków misji w Republice Iraku i Islamskiej Republice Afganistanu jest znana MON od dłuższego czasu – napisał minister Siemoniak w piśmie do prokuratora generalnego Andrzeja Szeremeta.


Sierżant Jacek Żebryk stał się znany, gdy jako pierwszy zareagował na pojawiające się w Internecie informacje szkalujące polskich żołnierzy na misji.

Podoficer zebrał komentarze, noszące jego zdaniem znamiona przestępstwa i przekazał policji. W sumie śledczym zgłosił 137 wpisów internetowych, które pochwalały ataki na polskich żołnierzy na misji, zawierały zniewagi i pomówienia oraz nawoływały do popełnienia zbrodni. Po rozpoznaniu spraw prokuratorzy uznali, że 56 osób popełniło wykroczenie. Pierwsze skazujące wyroki zapadły już w Środzie Wielkopolskiej, Tarnowskich Górach, Będzinie i Ostrowie Wielkopolskim.

Jednak dwa miesiące temu do Prokuratury Rejonowej w Białogardzie przyszły dwa listy zawierające groźby kierowane pod adresem sierż. Żebryka. – Wtedy też do mojego domu przyjechała policja. Funkcjonariusze wypytywali moją żonę, o to, czy wcześniej działo się coś niepokojącego, czy dostawaliśmy podobne listy – opowiada Żebryk.

Dodatkowo, do jednostki w Świdwinie, gdzie służy Jacek Żebryk wysłano 27 innych listów z pogróżkami. Nadawcy grożą nie tylko żołnierzowi, ale także jego rodzinie. „(…) imię Allacha Najwyższego Boga, wyślemy cię aniołkom na wieczną karę w piekle. My ciebie i całą Twoją rodzinę wyślemy do piachu!” – napisano w jednym z anonimów.

sierż. Jacek Żebryk w Afganistanie
Szef MON Tomasz Siemoniak postanowił interweniować i pomóc podoficerowi. „Ministerstwo wspiera i docenia starania sierżanta Żebryka, uznając, że nie mogą go z tego tytułu dotykać negatywne konsekwencje. Dlatego też proszę Pana Prokuratora o zainteresowanie się tą sprawą” – pisze minister Siemoniak w liście do prokuratora generalnego.

Prokuratura w Białogardzie prowadzi już postępowanie sprawdzające. Po rozpoznaniu sprawy wyda decyzję, czy śledztwo zostanie wszczęte.

– Nie wiem, jak powinienem tę sprawę traktować. Z jednej strony nie czuję wielkiego strachu, ale wolałbym, żeby zostało to wyjaśnione – mówi sierż. Żebryk i dodaje: – Na pewno z tego powodu nie zrezygnuję z walki z internautami obrażającymi polskich żołnierzy.

MKS

autor zdjęć: DPI MON

dodaj komentarz

komentarze

~macko
1354291740
To już nie jest wolność słowa, tylko jedno wielkie draństwo. Panie sierżańcie, GORĄCO PANA POPIERAM. Życzę wytrwałości i dalszych sukcesów. Tych przestępców i tchórzy, którzy Panu grożą należy jak najszybciej wyłapać i przykładnie ukarać. Czołem !!!
C1-CF-ED-20
~And65
1354289100
Ludzie wysyłający takie grożby powinni ponieść karę. Ale trzeba też pamiętać że nie wszystkim podoba się udział naszych żołnierzy na tej misji a może wojnie. Nie wszyscy rozumieją dlaczego jesteśmy w Afganistanie a wcześniej w Iraku. Nasze władze wysłały wojsko na wojne nie tłumacząc tego społeczeństwu. W USA już stwierdzono że atak na Irak nie miał podstaw, a jak jest z Afganistanem ? Żołnierze jadą bo dostają taki rozkaz ale powinni mieć cały czas wsparcie polityków bawiących się w wojenki.Ciekawe ilu naszych chłopców pojedzie do Mali ?
C9-95-4F-A3
~komandos weteran
1354268340
Przecież to groźby karalne i są ścigane z urzędu - za co płacimy podatki ,po co jest w takim razie prkuratura?
DB-30-DE-A6
~ewana
1354216740
Mam nadzieje,że prokuratura zrobi wszystko,żeby więcej takich przypadków nie było,w głowie się nie mieści zaściankowość i ograniczenia ludzi....Masakra...
03-5F-A6-24
~metyl
1354211700
Nie rozumiem jakim trzeba być śmieciem by wysyłać człowieku pogróżki tylko dlatego, że chce walczyć o dobre imię weteranów?? Mam nadzieję, że prokuratura dorwie tego lub tych cymbałów którym tylko starczyło odwagi na wypisywanie anonimowych pogróżek.
3E-70-99-AF

Nauka zimowego pływania
 
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Klasy wojskowe po nowemu
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Obradowała Rada Gabinetowa
Arsenał Iranu
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Double Eagle po nowemu
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Gen. Kukuła: jesteśmy w połowie drogi
Defense Without Politics
Własne interesy Europy
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Ważka bliżej
O Patriotach na WAT
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
„Leonidas”, czyli szkolenie dowódców WOT
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Chciałem walczyć z Niemcami
Czerwoni w odwrocie
Szturmani na Lipie
F-35 – polska Harpia
Umowa na Harpie podpisana!
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Darłowo czeka na śmigłowce
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Laureat Buzdygana znów najlepszy!
USA nie zacznie wojny z Iranem
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Nowy wiceminister w MON
„Strategia Bezpieczeństwa Morskiego” konieczna do rozwoju marynarki wojennej
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
They Train Together, They Fight Together
Żyj zdrowiej
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Podziemna potęga
Krwawe walki o Monte Cassino
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
We Are All Darfur
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Iran uderza w USA

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO