moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szef MON poprosił, by prokurator zajął się sprawą Żebryka

Minister obrony Tomasz Siemoniak napisał do prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta, by objął szczególnym nadzorem sprawę związaną z groźbami pod adresem sierż. Jacka Żebryka. Podoficer od dwóch miesięcy otrzymuje listy z pogróżkami. Anonimowi nadawcy grożą śmiercią jemu i jego rodzinie.

– Działalność Jacka Żebryka podejmowana na rzecz ochrony dobrego imienia i honoru żołnierzy – członków misji w Republice Iraku i Islamskiej Republice Afganistanu jest znana MON od dłuższego czasu – napisał minister Siemoniak w piśmie do prokuratora generalnego Andrzeja Szeremeta.


Sierżant Jacek Żebryk stał się znany, gdy jako pierwszy zareagował na pojawiające się w Internecie informacje szkalujące polskich żołnierzy na misji.

Podoficer zebrał komentarze, noszące jego zdaniem znamiona przestępstwa i przekazał policji. W sumie śledczym zgłosił 137 wpisów internetowych, które pochwalały ataki na polskich żołnierzy na misji, zawierały zniewagi i pomówienia oraz nawoływały do popełnienia zbrodni. Po rozpoznaniu spraw prokuratorzy uznali, że 56 osób popełniło wykroczenie. Pierwsze skazujące wyroki zapadły już w Środzie Wielkopolskiej, Tarnowskich Górach, Będzinie i Ostrowie Wielkopolskim.

Jednak dwa miesiące temu do Prokuratury Rejonowej w Białogardzie przyszły dwa listy zawierające groźby kierowane pod adresem sierż. Żebryka. – Wtedy też do mojego domu przyjechała policja. Funkcjonariusze wypytywali moją żonę, o to, czy wcześniej działo się coś niepokojącego, czy dostawaliśmy podobne listy – opowiada Żebryk.

Dodatkowo, do jednostki w Świdwinie, gdzie służy Jacek Żebryk wysłano 27 innych listów z pogróżkami. Nadawcy grożą nie tylko żołnierzowi, ale także jego rodzinie. „(…) imię Allacha Najwyższego Boga, wyślemy cię aniołkom na wieczną karę w piekle. My ciebie i całą Twoją rodzinę wyślemy do piachu!” – napisano w jednym z anonimów.

sierż. Jacek Żebryk w Afganistanie
Szef MON Tomasz Siemoniak postanowił interweniować i pomóc podoficerowi. „Ministerstwo wspiera i docenia starania sierżanta Żebryka, uznając, że nie mogą go z tego tytułu dotykać negatywne konsekwencje. Dlatego też proszę Pana Prokuratora o zainteresowanie się tą sprawą” – pisze minister Siemoniak w liście do prokuratora generalnego.

Prokuratura w Białogardzie prowadzi już postępowanie sprawdzające. Po rozpoznaniu sprawy wyda decyzję, czy śledztwo zostanie wszczęte.

– Nie wiem, jak powinienem tę sprawę traktować. Z jednej strony nie czuję wielkiego strachu, ale wolałbym, żeby zostało to wyjaśnione – mówi sierż. Żebryk i dodaje: – Na pewno z tego powodu nie zrezygnuję z walki z internautami obrażającymi polskich żołnierzy.

MKS

autor zdjęć: DPI MON

dodaj komentarz

komentarze

~macko
1354291740
To już nie jest wolność słowa, tylko jedno wielkie draństwo. Panie sierżańcie, GORĄCO PANA POPIERAM. Życzę wytrwałości i dalszych sukcesów. Tych przestępców i tchórzy, którzy Panu grożą należy jak najszybciej wyłapać i przykładnie ukarać. Czołem !!!
C1-CF-ED-20
~And65
1354289100
Ludzie wysyłający takie grożby powinni ponieść karę. Ale trzeba też pamiętać że nie wszystkim podoba się udział naszych żołnierzy na tej misji a może wojnie. Nie wszyscy rozumieją dlaczego jesteśmy w Afganistanie a wcześniej w Iraku. Nasze władze wysłały wojsko na wojne nie tłumacząc tego społeczeństwu. W USA już stwierdzono że atak na Irak nie miał podstaw, a jak jest z Afganistanem ? Żołnierze jadą bo dostają taki rozkaz ale powinni mieć cały czas wsparcie polityków bawiących się w wojenki.Ciekawe ilu naszych chłopców pojedzie do Mali ?
C9-95-4F-A3
~komandos weteran
1354268340
Przecież to groźby karalne i są ścigane z urzędu - za co płacimy podatki ,po co jest w takim razie prkuratura?
DB-30-DE-A6
~ewana
1354216740
Mam nadzieje,że prokuratura zrobi wszystko,żeby więcej takich przypadków nie było,w głowie się nie mieści zaściankowość i ograniczenia ludzi....Masakra...
03-5F-A6-24
~metyl
1354211700
Nie rozumiem jakim trzeba być śmieciem by wysyłać człowieku pogróżki tylko dlatego, że chce walczyć o dobre imię weteranów?? Mam nadzieję, że prokuratura dorwie tego lub tych cymbałów którym tylko starczyło odwagi na wypisywanie anonimowych pogróżek.
3E-70-99-AF

Obrady Rady Unii Europejskiej
 
Wojna wywiadów
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Rozpoczynamy nową erę
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Czarny odchodzi do cywila
Morska Bryza w pobliżu Krymu
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Preselekcja u komandosów
Desant z transportowca-giganta
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
High Confidence Operations
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Wozy amunicyjne do Raków
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Najpierw „Sonda”, później promocja
Zielonka dla Patriotów
Amerykańska przyszłość WZL
Śladami Pierwszej Pancernej
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Spełniliśmy swój obowiązek
Rivalry on Closed Sea
A Wave of Alliances
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Piknik ze smakiem
Irańskie szachy
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Przysięga śląskich terytorialsów
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Sprawdzają Brutusa
Cienka niebieska linia
Łask ponownie z dyżurem bojowym
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Jedna misja, jeden zespół
Przez krew zdobyty Śląsk
Od sojusznika do kata
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Wielofunkcyjny scyzoryk
„Pułaski” wrócił do kraju
A Torn Subcontinent
Warszawa walczy, wracamy
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO