moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zarka czeka na operację

Sześcioletnia afgańska dziewczynka o imieniu Zarka wylądowała w piątek na lotnisku w Warszawie. W Polsce przejdzie skomplikowaną operację nogi. Dziecko zostało ranne kilka tygodni temu podczas strzelaniny między afgańską policją a rebeliantami. Polscy lekarze w bazie w Ghazni uratowali jej życie.


– Zarka dobrze zniosła lot, jest uśmiechnięta i niczego się nie boi – mówi mjr Marek Pietrzak z Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych. – Zadowolony jest także ojciec Zarki, który przyleciał razem z córeczką. Wie, że dzięki naszym lekarzom ma ona duże szanse na odzyskanie sprawności w nodze – mówi mjr Pietrzak.

Afgańska dziewczynka, mieszkająca w dystrykcie Andar, trafiła do polskiego szpitala polowego w bazie Ghazni z raną postrzałową nogi ponad miesiąc temu. Szła z ojcem ulicą, gdy zaczęła się strzelanina pomiędzy afgańską policją a talibami. Zarka została ranna w prawe udo.

W ciężkim stanie została przetransportowana amerykańskimi śmigłowcami MEDEVAC do szpitala polowego w bazie Ghazni. Tam przeszła operację ratującą jej życie. W trakcie hospitalizacji okazało się, że będzie potrzebne dalsze leczenie. Jego przeprowadzenie nie było jednak możliwe w Afganistanie. – Zarka potrzebuje operacji neurochirurgicznej i być może przeszczepu uszkodzonego nerwu kulszowego – mówił dr Robert Pustułka, chirurg z polskiego szpitala w Ghazni.

Skomplikowaną neurochirurgiczną operację przeprowadzą lekarze z 10 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SP ZOZ w Bydgoszczy. Wcześniej jednak trzeba było znaleźć ponad 35 tys. zł na leczenie dziecka. O taką pomoc zaapelował minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, gdy pod koniec października odwiedził polski kontyngent wojskowy w Afganistanie.

Odzew nastąpił kilka dni później. Pieniądze na leczenie Zarki przekazał m.in. Mirosław Moczarski, prezes Spółki „Port Hotel”, Fundacja Wsparcia Amicus oraz żołnierze  Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.



Na podstawie zezwolenia Ministra Administracji i Cyfryzacji AMICUS Fundacja Wsparcia prowadzi zbiórkę publiczną na rzecz dziewczynki. Środki będą przeznaczone na operację i zapewnienie opieki dziecku w szpitalu w Polsce oraz na lekarstwa, sprzęt i rehabilitację. Serdecznie prosimy o pomoc w zebraniu funduszy na dalsze leczenie Zarki!

Pomoc finansową prosimy kierować na konto:
AMICUS Fundacja Wsparcia
www.fundacja-amicus.pl
ul. Noakowskiego 4 lok. 6, 00-666 Warszawa Nr konta bankowego: 33 1240 1037
1111 0010 4795 1326
SWIFT/BIC: PKOPPLPW
Z dopiskiem: darowizna dla Zary Niazi
W przypadku pytań prosimy o kontakt z p. Anitą Timofiejew +48 662 011 531
Źródło: PIO PKW Afganistan / Wydział Prasowy DO SZ

MKS

autor zdjęć: kpt. Marcel Podhorodecki

dodaj komentarz

komentarze


Test w stratosferze
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Innowacje z PERUNA
Polskie Państwo Podziemne w oczach Niemców
Kierunek południe, czyli letnie praktyki na „Wodniku”
Inwestycje w bezpieczeństwo
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Gen wojownika
Spadochronowy triumf
Paliwowy krwiobieg NATO
Polskie wojsko wesprze misję strażaków w Hiszpanii
Pierwszy krok do Invictusa
NATO ćwiczy na Morzu Czarnym
Trudne początki polskich bombowców
Baobaby docierają do wojska
MON i MSZ o szczycie NATO
Kolejny Husarz w powietrzu. Tym razem we Włoszech
Odnaleziono „Roja”
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Marzenia częściowo spełnione
Azjatycka szansa
Śmierć w sercu Azji
„Albatros” dozbrojony
Pancerne starcie
PKW Irak zostaje w Jordanii
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Wsparcie ma znaczenie
Święto wojska pod hasłem SAFE
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Odniesione w walce rany łączą
Rakietowcy na Hawajach
Wojsko stawia na „armię talentów”
Salto mortale komandosa
Medale żołnierzy w kajakarstwie i spadochroniarstwie
Model 44. Batalion przyszłości już na poligonie
Saperzy z Bolesławca usunęli ponad 40 min i bombę lotniczą
USA sprawdzają swoje wojska w Europie
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Ostatnia niedziela…
Triumf wojskowych lekkoatletów
Baobaby dla 18 Pułku Saperów
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Pieta Michniowska
Saperzy z Bundeswehry budują „Tarczę Wschód”
Kajakiem na światowe podium
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Jak obronić się przed dronami?
Wyścig snajperów
Żołnierz uratował życie na wakacjach
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Milowy krok PGZ-etu i „Nitro-Chemu”
Rosja testuje, Polska przechwytuje
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Jelcze z Raciborza

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO