moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Będzie film o walkach żołnierzy w Iraku

Marcin Dorociński zagra dowódcę kompanii rozpoznania, a Maciej Stuhr polskiego archeologa w Iraku. Obraz reżyserowany przez Krzysztofa Łukaszewicza pokaże walki polskich żołnierzy o irackie miasto Karbala. Były to najcięższe po II wojnie światowej starcia z udziałem Polaków.


Po serialu „Misja Afganistan” to druga produkcja przedstawiająca służbę polskich wojsk poza granicami kraju. Zdjęcia już trwają. Projekt realizuje Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie. Nadano mu roboczy tytuł „Karbala”.

Film opowie o losach żołnierzy 2 Grupy Bojowej, którzy służyli podczas II zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku. Akcja toczy się w czasie powstania szyickiego, którym dowodził Muktada al-Sadr. Żołnierze z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, tworzący główną siłę grupy bojowej, wiosną 2004 r. stoczyli z milicją Armii Mahdiego bitwę o ratusz w Karbali. Wspomagał ich bułgarski pluton. Ocenia się, że trwające trzy dni i noce walki były najcięższymi starciami, w jakich wzięli udział polscy żołnierze od czasu zakończenia II wojny światowej.

Karbala podczas powstania Muktady al-Sadra

Reżyserem i autorem scenariusza filmu jest Krzysztof Łukaszewicz. W rolach głównych zobaczymy wielu znanych aktorów, m.in. Marcina Dorocińskiego, który zagra dowódcę kompanii rozpoznania, i Macieja Stuhra, którego zobaczymy w roli polskiego archeologa. W postać dowódcy bułgarskich żołnierzy wcieli się popularny bułgarski aktor Hristo Shopov. Ekipa filmowa ma już za sobą pięć dni zdjęciowych, m.in. na stanowisku dowodzenia TOC (Tactical Operation Center), które w warszawskich halach wytwórni pomogli stworzyć scenografom żołnierze z Międzyrzecza.

Reżyser zapowiada, że jego film nie będzie strzelaniną w amerykańskim stylu. – Chcę pokazać żołnierzy zgodnie z faktami. Bardzo doświadczonych, ale niekoniecznie idealnych, zwykłych ludzi. Są zaskoczeni skalą ataku i muszą przełamać swoje lęki i walczyć, aby przetrwać – mówi Krzysztof Łukaszewicz, autor scenariuszy do takich filmów jak „Generał Nil” czy „Lincz”. Tę drugą ekranizację, inspirowaną wydarzeniami we Włodowie, również reżyserował.

Polski żołnierz na dachu ratusza w Karbali

Konsultantem wojskowym „Karbali” jest ppłk Grzegorz Kaliciak z 17 Brygady. W 2004 r. podczas walk w obronie irackiego ratusza dowodził kompanią polskich żołnierzy. Oficer jest również pierwowzorem postaci głównego bohatera, a jego przeżycia są podstawą scenariusza.

Pomysł Łukaszewicza spodobał się kierownictwu resortu obrony. Po zapoznaniu się ze scenariuszem minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak postanowił objąć jego realizację honorowym patronatem.

Dyrektor Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie Włodzimierz Niderhaus w sprawie filmu spotkał się także z gen. Mieczysławem Cieniuchem, szefem Sztabu Generalnego WP. Wojsko obiecało producentowi wsparcie logistyczne i organizacyjne podczas kręcenia filmu.

Do produkcji filmu będzie potrzebna pomoc wojsk z dwóch lub trzech rodzajów sił zbrojnych. Twórcy podpiszą w tej sprawie umowę z ministerstwem i wojskiem. Premiera filmu najprawdopodobniej za dwa lata.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Robert Pałka, arch. PKW Irak

dodaj komentarz

komentarze

~kurczak
1402336860
ciekawe kto zagra mnie i szrame gdzie znajdom takich sterydów hahahaha kurczak z tej strony hahaha
BE-4D-55-17
~zet
1395007260
ilu ich było to nie wiem. ale widziałem kolesia przejeżdżającego na rowerku przez skrzyżowanie w jedną i drugą stronę i strzelającego z kałacha. wiadomo Polski żołnierz nie może odtworzyć ognia jako pierwszy i zadziałać jak widzi uzbrojonych rebeliantów, INCYDENT : widzieliśmy gości z bronią w górze i zatrzymaliśmy się i obserwowaliśmy ich no i zauważyli nas jeden z nich wycelował broń i nic wsiedli do pojazdu i odjechali. pamiętajmy że to była pierwsza misja i wszyscy się wdrażali
C7-9F-0C-AF
~Desert Wolf 76
1395001740
Wiadomość stara, sprzed 2 lat. A jednak nadal boli fakt, że twórcy filmu nie są zainteresowani konsultacją uczestnika tych wydarzeń (Battle Captaina) w TOC 2BCT w Karbali. Rozumiem, że chcą pokazać walczących żołnierzy.To jest godne pochwały. Jednak ktoś wydał im polecenie udania się do Citi Hall, ktoś ponosił za to odpowiedzialność i również miał cholerne dylematy. Nie można mówić o prawdzie, gdy pomija się jedną ze stron. To będzie tylko pół prawdy.
C9-69-1D-A9
~szefik
1383925380
witam wszystkich!... film o nas napewno bedzie ciekawy jezeli bedzie przedstawial prawdziwe fakty i to jak tam bylo naprawde ...pozdrawiam wszystkich z camp Lima fox 300 szef k.rozp.
FF-3C-21-90
~SPAWACZ
1383903660
Miałem w nim grac ahhhh
0B-E4-10-42
~Rutek
1366926420
zasadniczo cały ówczesny kontyngent 2 zmiany składał się jak dobrze pamiętam z żołnierzy z 68 jednostek z kraju. Najliczniejsza grupa to Żagań potem Świętoszów dopiero Międzyrzecz. 17 wtedy wyglądała w kraju jak muzeum, oczywiście to było dawno, teraz jest inaczej Pozdrowienia dla 17 od 10
97-FC-C4-84
~hamer 7
1366230960
Pozdrowienia dla wszystkich co spędzili swój czas na dachu city hall.Też go broniłem HAMER -7
21-CE-F5-CB
~Boleslawiec-fox __
1365805200
hej tez tam bylem i chcial bym zobaczyc dobry film a nie jakas kiche
E0-BB-23-7B
~camp21
1363769040
Cześć kolego ze świętoszowa :) Czyli razem na tym dachy siedzieliśmy nie wspomnę o hotelu. Byli tam żołnierze z całej Polski, ale wszyscy byliśmy pod sztandarem 17WBZ. Pozdrawiam - Whyskey61- Mario
31-EF-5F-67
~heh
1359903420
Ale Sztura to mogli sobie podarowac - kompletnie tu nie pasuje.
DC-E6-01-CE
~tmb28
1359571680
"Są zaskoczeni skalą ataku i muszą przełamać swoje lęki i walczyć, aby przetrwać" Czyli znowu klapa... Egzystencjalne rozmyślania zamiast strzelania - bo jak wiadomo polski żołnierz woli filozofię klasyczną od zabijania -.- http://youtu.be/S8qmuTIqsZk
BB-3F-CE-AF
~luki
1352736900
super, licze, ze będzie to porządny film, dużo wlaki, wybuchów akcji. Macie racje, helikopter w ogniu, to było by coś. Ale dziwnie to bedzie wyglądać, jeśli po naszej stronie nikt nie zostanie nawet ranny.... Co to za film?
7A-C0-C3-11
~Teddy D
1352593920
Oby tego tematu nie zepsuli. To prosi się o nowy "Helikopter w ogniu". Myślę, że z operatorem światowej sławy też by nie było problemu.
DE-24-9F-BC
~żołnierz
1352576700
mam taką prośbę mówi się tak szlachetnie o żołnierzach z 17-tki ale tam drugą siłą byliśmy MY ŻOŁNIERZE ZE ŚWIĘTOSZOWA 10Bkpanc-BYŁEM TAM WTEDY.
62-72-B8-E9

Rivalry on Closed Sea
 
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Od sojusznika do kata
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
„Pułaski” wrócił do kraju
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Cienka niebieska linia
Obrady Rady Unii Europejskiej
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Jedna misja, jeden zespół
A Wave of Alliances
Śladami Pierwszej Pancernej
Czarny odchodzi do cywila
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Przez krew zdobyty Śląsk
Wielofunkcyjny scyzoryk
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Rozpoczynamy nową erę
A Torn Subcontinent
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Piknik ze smakiem
Wojna wywiadów
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Najpierw „Sonda”, później promocja
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Desant z transportowca-giganta
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
High Confidence Operations
Świętuj z wojskiem na piknikach!
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Sprawdzają Brutusa
Przysięga śląskich terytorialsów
Irańskie szachy
Spełniliśmy swój obowiązek
Wozy amunicyjne do Raków
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Warszawa walczy, wracamy
Amerykańska przyszłość WZL
Zielonka dla Patriotów
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Preselekcja u komandosów
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO