moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kartki świąteczne dla misjonarzy

Szczęśliwego powrotu do domu – to najczęstsze życzenia, jakie dzieci z gorzowskich podstawówek wypisują na świątecznych kartkach dla żołnierzy z Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Przygotowują je w ramach akcji zorganizowanej przez Związek Żołnierzy Wojska Polskiego. Kartki zostaną wysłane na Boże Narodzenie.


Z prośbą o włączenie się do akcji „Kartki świąteczne dla żołnierza” do dyrekcji gorzowskich  szkół zwrócili się przedstawiciele Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. – Wspólnie z 12 Dywizją Zmechanizowaną postanowiliśmy właśnie w taki sposób wesprzeć żołnierzy, którzy święta spędzają z dala od swoich rodzin. To również okazja, by podziękować im za pomoc, którą niosą w Afganistanie – wyjaśnia kpr. Marcin Kamiński, który z ramienia gorzowskiego oddziału Związku prowadzi zajęcia wojskowe w szkołach.

W akcji pisania świątecznych życzeń wzięli udział uczniowie trzech szkół podstawowych z Gorzowa Wielkopolskiego. Wszystkie szkoły są związane z wojskiem przez swoich patronów: Józefa Piłsudskiego, Bohaterów 12 Kołobrzeskiego Pułku Piechoty i Wojska Polskiego.  – Chcemy, by żołnierze wiedzieli, że również dzieci w kraju o nich pamiętają i że mają świadomość na czym polega ten trudny zawód i służba na misji – wyjaśnia Beata Sławuta, wicedyrektor szkoły nr 15 w Gorzowie.

W każdej ze szkół odbyły się też zajęcia mające przybliżyć dzieciom sytuację w Afganistanie oraz zadania polskich żołnierzy, którzy m.in. budują drogi i szkoły, pomagając w ten sposób miejscowej ludności.


Pierwsze kartki już powstały. Dzieci robiły je na lekcjach plastyki i techniki. – Większość z nich przedstawia motywy bożonarodzeniowe lub noworoczne. Wewnątrz każdej kartki dzieci wpisały życzenia. Przeważnie „szczęśliwego powrotu do kraju” – mówi kpr. Kamiński.

Akcja zakończy się pod koniec października, kiedy po odbiór kartek przyjadą do Gorzowa  żołnierze z 12 Dywizji. Wtedy też odbędzie się specjalna lekcja i wyświetlony zostanie film o służbie polskich żołnierzy w Afganistanie. Przygotowane przez uczniów kartki, razem ze świątecznymi podarunkami od rodzin żołnierzy, zostaną wysłane wojskowym transportem lotniczym do baz w Afganistanie.

Gorzowski oddział Związku ma już doświadczenia w organizacji podobnych przedsięwzięć. Wspólnie z 11 Lubuską Dywizją Kawalerii Pancernej i gorzowskimi szkołami dwa razy organizował akcje pomocy humanitarnej dla dzieci z Afganistanu, podczas których uczniowie zbierali między innymi przybory szkolne.

Akcja kartek dla żołnierzy nie jest pierwszą w Polsce. W kwietniu tego roku kilkudziesięciu uczniów szkół z Krakowa i Rudy Śląskiej przygotowało wielkanocne kartki dla żołnierzy pełniących służbę w PKW Afganistan.

PG

autor zdjęć: Bartosz Zakrzewski

dodaj komentarz

komentarze

~Aga B
1352218440
Witam serdecznie , mam trochę żalu ( nie wiem w tej chwili do kogo mediów czy wojska ) . Jestem mamą niepełnosprawnego chłopca , który uczęszcza do placówki specjalnej . Nasze dzieci chciały wykonać kartki dla żołnieży na misji w Afganistanie , ale z informacji podanej w mediach okazało się , że to już finał a do świąt jest jeszcze trochę czasu , szkoda ,że nie było podane do publicznej wiadomości początek akcji Pozdrawiam Aga
93-71-6F-84
~olcia
1352029140
żal mi tych dzieci
60-3F-16-49

Raki strzelały na Bałkanach
 
68W Means Lifesaver
Niechciany traktat
Nowy wiceminister w MON
Iranian Chess Game
Jani, cudem ocalony
Thin Blue Line
Rescue Like You Would in a War
„Operacja Wuhan”: Pięciobój nowoczesny i szermierka
Fort zagłady
Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji
„Operacja Wuhan”: Boks, judo kobiet i zapasy
Wyjątkowa operacja minerów
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Gavia na Atlantyku
Rusza budowa szpitala w Legionowie
68W znaczy ratownik
Snajper walczy także z wiatrem
Lotem przeciw bolszewikom
Rozpoczynamy nową erę
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Stan poszkodowanych saperów jest poważny
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Kolejne Raki dla wojska
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Na strzelnicy w szczytnym celu
Nowe odrzutowce dla pogotowia lotniczego
Bożeny do modyfikacji
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
W drodze po zwycięstwo
Niezwyciężeni znowu trenują
Trening medyczny przed misją
Wabik z WAT-u
„Albatros” już na wodzie
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Cienka niebieska linia
Nowa misja i nowy sprzęt
Nowe spojrzenie na 1939 rok – debata historyków
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Wojskowe szkolenie dla studentów
Maraton po bieszczadzkich szlakach
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Klasy wojskowe po nowemu
Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego
Wsparcie dla saperów
Materiały wybuchowe trzeba „czuć”
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Osa na patrole
Zapomniany żołnierz Niepodległej
Zmarł trzeci z rannych saperów
Sosnkowski przywrócony
„Operacja Wuhan”: Pływanie
„Operacja Wuhan”: Lekka atletyka
W Wuhan zapłonął olimpijski znicz
Życie po zdjęciu munduru
Włochy też chcą Tempesta

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO