moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kartki świąteczne dla misjonarzy

Szczęśliwego powrotu do domu – to najczęstsze życzenia, jakie dzieci z gorzowskich podstawówek wypisują na świątecznych kartkach dla żołnierzy z Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Przygotowują je w ramach akcji zorganizowanej przez Związek Żołnierzy Wojska Polskiego. Kartki zostaną wysłane na Boże Narodzenie.


Z prośbą o włączenie się do akcji „Kartki świąteczne dla żołnierza” do dyrekcji gorzowskich  szkół zwrócili się przedstawiciele Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. – Wspólnie z 12 Dywizją Zmechanizowaną postanowiliśmy właśnie w taki sposób wesprzeć żołnierzy, którzy święta spędzają z dala od swoich rodzin. To również okazja, by podziękować im za pomoc, którą niosą w Afganistanie – wyjaśnia kpr. Marcin Kamiński, który z ramienia gorzowskiego oddziału Związku prowadzi zajęcia wojskowe w szkołach.

W akcji pisania świątecznych życzeń wzięli udział uczniowie trzech szkół podstawowych z Gorzowa Wielkopolskiego. Wszystkie szkoły są związane z wojskiem przez swoich patronów: Józefa Piłsudskiego, Bohaterów 12 Kołobrzeskiego Pułku Piechoty i Wojska Polskiego.  – Chcemy, by żołnierze wiedzieli, że również dzieci w kraju o nich pamiętają i że mają świadomość na czym polega ten trudny zawód i służba na misji – wyjaśnia Beata Sławuta, wicedyrektor szkoły nr 15 w Gorzowie.

W każdej ze szkół odbyły się też zajęcia mające przybliżyć dzieciom sytuację w Afganistanie oraz zadania polskich żołnierzy, którzy m.in. budują drogi i szkoły, pomagając w ten sposób miejscowej ludności.


Pierwsze kartki już powstały. Dzieci robiły je na lekcjach plastyki i techniki. – Większość z nich przedstawia motywy bożonarodzeniowe lub noworoczne. Wewnątrz każdej kartki dzieci wpisały życzenia. Przeważnie „szczęśliwego powrotu do kraju” – mówi kpr. Kamiński.

Akcja zakończy się pod koniec października, kiedy po odbiór kartek przyjadą do Gorzowa  żołnierze z 12 Dywizji. Wtedy też odbędzie się specjalna lekcja i wyświetlony zostanie film o służbie polskich żołnierzy w Afganistanie. Przygotowane przez uczniów kartki, razem ze świątecznymi podarunkami od rodzin żołnierzy, zostaną wysłane wojskowym transportem lotniczym do baz w Afganistanie.

Gorzowski oddział Związku ma już doświadczenia w organizacji podobnych przedsięwzięć. Wspólnie z 11 Lubuską Dywizją Kawalerii Pancernej i gorzowskimi szkołami dwa razy organizował akcje pomocy humanitarnej dla dzieci z Afganistanu, podczas których uczniowie zbierali między innymi przybory szkolne.

Akcja kartek dla żołnierzy nie jest pierwszą w Polsce. W kwietniu tego roku kilkudziesięciu uczniów szkół z Krakowa i Rudy Śląskiej przygotowało wielkanocne kartki dla żołnierzy pełniących służbę w PKW Afganistan.

PG

autor zdjęć: Bartosz Zakrzewski

dodaj komentarz

komentarze

~Aga B
1352218440
Witam serdecznie , mam trochę żalu ( nie wiem w tej chwili do kogo mediów czy wojska ) . Jestem mamą niepełnosprawnego chłopca , który uczęszcza do placówki specjalnej . Nasze dzieci chciały wykonać kartki dla żołnieży na misji w Afganistanie , ale z informacji podanej w mediach okazało się , że to już finał a do świąt jest jeszcze trochę czasu , szkoda ,że nie było podane do publicznej wiadomości początek akcji Pozdrawiam Aga
93-71-6F-84
~olcia
1352029140
żal mi tych dzieci
60-3F-16-49

„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
 
Brytyjska „pamiątka”
Polsko-francuska szkoła uczuć
„Mieszko” po wodowaniu
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Miroslawiec Up
Nowy pułk artylerii
Gen. Joks na czele JFTC
Polscy żołnierze wracają do Libanu
Tak umierał Wołyń
Zmiany w przepisach mundurowych
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Zjawimy się tam, gdzie trzeba
Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”
Nowi szturmani w JW Agat
Początek dowódczej drogi
„Dragon’19” od kuchni
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
Kierunek: Afganistan
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
The Chariots of Jihad
Fleet of the Future
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Stawiamy na rozwój
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303
Wielkie święto kawalerii!!!
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Żołnierz na cywilnym rynku pracy
Moja „bazówka”
Działalność firm na rzecz obronności
Air-Landing Outside Comfort Zone
Nowe nakolanniki
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Rozdarty subkontynent
Obława pełna białych plam
Karabiny od dęblińskich saperów
Gotowi na F-35?
Sojusze na fali
Obrady Rady Unii Europejskiej
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
Desant na czeskich spadochronach
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Kolejna szabla AFN zdobyta
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Rozpoczynamy nową erę
Raki dla zawiszaków
Sport nie dzieli, sport łączy
„Pułaski” wrócił do kraju

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO