moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Aresztowana broń kolekcjonera

Polski rząd musi zapłacić odszkodowanie albo oddać kolekcjonerowi broni zbiory, które mu skonfiskował – orzekł Europejski Trybunał Praw Człowieka. Były żołnierz swoje eksponaty z czasów II wojny światowej wypożyczał na wystawy i historyczne rekonstrukcje. Po zarekwirowaniu ich przez Skarb Państwa odwołał się do Strasburga i wygrał.


24 października mija termin, jaki Europejski Trybunał Praw Człowieka dał polskiemu rządowi na zawarcie ugody z 79-letnim Waldemarem Nowakowskim, powstańcem warszawskim i właścicielem pokaźnej kolekcji historycznej broni. To właśnie ona stała się przedmiotem sporu.

Był ciepły lipcowy dzień 2008 r., gdy do mieszkania emerytowanego mjr. Wojska Polskiego Waldemara Nowakowskiego weszli policjanci z Wydziału Terroru Kryminalnego i Zabójstw Komendy Stołecznej Policji. Zabrali 198 sztuk broni. Tłumaczyli, że kolekcja stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego, a właściciel powinien mieć na nią pozwolenie.

– Nigdy nie ukrywałem zbiorów, a zrobiono ze mnie terrorystę – opowiada Nowakowski. Jego prywatne muzeum urządzone w piwnicy odwiedzały wycieczki szkolne, wypożyczał eksponaty na wystawy związane z II wojną światową i na rekonstrukcje historyczne.

Na gromadzoną od ponad 60 lat kolekcję składały się m.in.: mundury, łuski po pociskach artyleryjskich, broń, jakiej mieszkańcy stolicy używali do walki podczas II wojny światowej (vis, sten, beretta), a także wiatrówki, straszaki i bagnety oraz broń krótka i karabiny maszynowe.

– One nie były niebezpieczne. Miały stępione iglice i rozwiercone lufy. Pożytek z nich mogliby mieć tylko złomiarze – bronili kolegę kombatanci ze Związku Powstańców Warszawskich. W 1944 r. 11-letni Waldemar Nowakowski, pseudonim „Gacek”, był łącznikiem w Zgrupowaniu „Waligóra” na Woli.

Ale sprawa trafiła do sądu. Obrońca kombatanta przekonywał, że to broń kolekcjonerska, a nie broń palna w rozumieniu ustawy o broni i amunicji. Wymiar sprawiedliwości był jednak innego zdania. Sądy rejonowy i okręgowy uznały, że decyzja o odebraniu kolekcji była słuszna. Biegli stwierdzili, że z większości posiadanej przez kolekcjonera broni nie dałoby się oddać strzału, zastrzegli jednak, że można byłoby jej „przywrócić stan używalności”. Sądy orzekły przepadek kolekcji na rzecz Skarbu Państwa, jednocześnie umorzyły postępowanie w sprawie nielegalnego posiadania broni przez kombatanta.

Tylko niewielka część zbiorów wróciła do pana Władysława – głównie wiatrówki, straszaki i pistolety startowe. 171 sztuk militariów miało zostać przekazane do instytucji, która zapewni jej „odpowiednie warunki przechowania i ekspozycji”.

– Dobrze się stało, że kolekcja trafiła do nas, bo inaczej zostałaby zniszczona – mówi Paweł Ukielski, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. Zastrzegł jednocześnie, że muzeum nie jest stroną w tym sporze, ma dobre relacje z Waldemarem Nowakowskim i uszanuje każde porozumienie.

Nowakowski postanowił walczyć i złożył skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Sędziowie ze Strasburga uznali, że polski rząd, orzekając konfiskatę, naruszył konwencję o ochronie praw człowieka. Przyznali kolekcjonerowi 4000 euro zadośćuczynienia za straty niematerialne, a rządowi wyznaczyli trzy miesiące na zawarcie porozumienia z kombatantem.

– Byliśmy gotowi do kompromisu, ale rząd uznał, że odwoła się od tego wyroku do Wielkiej Izby Trybunału – mówi mecenas Mariusz Heleniak, pełnomocnik powstańca, który całą sprawę określa jako żenującą. Na razie nie wiadomo, kiedy odwołanie trafi na wokandę. – Poprzednio ze względu na wiek i zdrowie Waldemara Nowakowskiego sprawa otrzymała priorytet i czekaliśmy tylko rok – wyjaśnia mecenas. Nie wiadomo, jak będzie tym razem.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Muzeum Powstania Warszawskiego

dodaj komentarz

komentarze

~Adella
1350766860
panstwo ktore nie umialo zbudowac i zabezpieczyc stadionu, zabezpiecza bron, ale numere !!!
B1-18-1E-CC
~sorbi
1350755100
Tak trzymać !! Niech pan "dorżnie" tą POwską watahę sługusów PUtnia, Merkel i Sarkozyego!! Boją się, żę pana kolekcja możę zostać wykorzystana do obalenia obecnego reżimu!! Niech pan łątwo się nie poddaje i nie podpisuje "ugody"!!! Niech zapąłcą za znicszczenia z łasdnje kieszeni!! albo 1000razy więcej !! Wtedy się zastanowią zanim komuś innemu zarekwirują "historyczny złom"
8D-C5-33-7E

Raki dla zawiszaków
 
Zjawimy się tam, gdzie trzeba
Działalność firm na rzecz obronności
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Brytyjska „pamiątka”
Obława pełna białych plam
Desant na czeskich spadochronach
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Sojusze na fali
Sport nie dzieli, sport łączy
Polsko-francuska szkoła uczuć
Gen. Joks na czele JFTC
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Wielkie święto kawalerii!!!
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Rozdarty subkontynent
Nowy pułk artylerii
Zmiany w przepisach mundurowych
Polscy żołnierze wracają do Libanu
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
The Chariots of Jihad
Gotowi na F-35?
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Air-Landing Outside Comfort Zone
Kierunek: Afganistan
Początek dowódczej drogi
Miroslawiec Up
Żołnierz na cywilnym rynku pracy
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
Rozpoczynamy nową erę
Fleet of the Future
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303
Karabiny od dęblińskich saperów
Obrady Rady Unii Europejskiej
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
„Mieszko” po wodowaniu
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Moja „bazówka”
Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”
Stawiamy na rozwój
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Nowe nakolanniki
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Nowi szturmani w JW Agat
Kolejna szabla AFN zdobyta
Tak umierał Wołyń
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
„Pułaski” wrócił do kraju
„Dragon’19” od kuchni
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO