moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Anakonda” to był egzamin

„Anakonda-12” to było ćwiczenie o ogromnym rozmachu, które zrealizowano zgodnie z planem – według koncepcji zaakceptowanej przez szefa Sztabu Generalnego WP. Ćwiczenie było monitorowane przez Zarząd Szkolenia P-7. Skala zaangażowania wojska, jednostek sojuszniczych oraz elementów pozamilitarnych była bezprecedensowa. Całością dowodził gen. broni Edward Gruszka, dowódca operacyjny sił zbrojnych i to do niego oczywiście należy podsumowanie przebiegu ćwiczenia. Ale takie przedsięwzięcie ma także swój wymiar szkoleniowy i chciałbym w tym miejscu podzielić się kilkoma spostrzeżeniami. Na dokładne analizy przyjdzie jeszcze czas, ale już teraz jestem przekonany, że mamy się czym pochwalić.

Poprzednia edycja w 2010 roku to była dopiero pierwsza „Anakonda” w warunkach pełnej profesjonalizacji armii. W planowaniu tegorocznej edycji ćwiczenia wykorzystaliśmy te doświadczenia i widać było rosnącą jakość wyszkolenia dowództw, sztabów i wojsk. Na wszystkich szczeblach, od szeregowego po dowódców, dało się zauważyć, że przyjęte na starcie założenia 3-letniego cyklu szkolenia pododdziałów zawodowych były słuszne.

W 2008 roku podjęliśmy prace nad 14 programami operacyjnymi i programami uzbrojenia w ramach „Planu rozwoju Sił Zbrojnych 2009–2018”. W tym roku było już widać efekty realizacji tych programów. Na poligonie pojawiło się dużo nowoczesnego uzbrojenia i sprzętu wojskowego. Były m.in. systemy dowodzenia i kierowania oraz rozpoznania, WRiA, uzbrojenie strzeleckie, sprzęt noktowizyjny, sprzęt wojsk inżynieryjnych i przeciwlotniczych, logistyki.

Wejście do służby w krótkim czasie takiej liczby różnorodnego uzbrojenia i sprzętu to także duże wyzwanie szkoleniowe. Rodzi to przecież nie tylko potrzebę nauczenia żołnierzy jak obsługiwać ten sprzęt, ale także dostosowania taktyki użycia w ramach pododdziałów i oddziałów. Takie podejście do szkolenia mieści się w ramach doktryny działań połączonych rodzajów sił zbrojnych. Ma ono zapewnić uzyskanie efektu synergii na wyższych poziomach dowodzenia w układzie narodowym i sojuszniczym. Równie ważne jak szkolenie żołnierzy i oficerów jest zbieranie doświadczeń. Dotyczy to różnych obszarów funkcjonalnych sił zbrojnych, w tym także dostosowania służb logistycznych do pracy z nowym sprzętem.

„Anakonda-12” była w tym względzie egzaminem. Praktyka działania wojsk m.in. w tym ćwiczeniu wskazuje, że Wojsko Polskie jest w stanie zagospodarować kupiony sprzęt i szybko wdrożyć go do służby.

Nie miałem co do tego wątpliwości, ale potwierdziło się po raz kolejny, że mamy w wojsku zdolnych ludzi, którzy są w stanie nauczyć się i dostosować do nowych sytuacji. To jest jedna z najważniejszych i pożądanych cech współczesnego oficera – umiejętność szybkiego uczenia się i przyswajania doświadczenia na bieżąco.

Po raz pierwszy w „Anakondzie” wzięły też udział zespoły Centrum Doktryn i Szkolenia. Liczę, że zebrane przez specjalistów z Centrum informacje posłużą do wypracowania nowych rozwiązań szkoleniowych, a wdrożone wnioski będzie można zauważyć nie tylko na kolejnej „Anakondzie”, ale także w trakcie innych manewrów Wojska Polskiego.

Podczas ćwiczenia miałem przyjemność wraz z grupą zagranicznych gości oglądać pokaz uzbrojenia polskiej armii. Co ogromnie cieszy, bardzo dużo sprzętu było rodzimej produkcji. W trakcie tego spotkania zauważyłem jeszcze jedną rzecz, także potwierdzającą rosnącą jakość szkolenia w armii – coraz lepiej jest ze znajomością języka angielskiego. Naprawdę przyjemnie było usłyszeć, że oficerowie młodsi, a nawet podoficerowie, byli w stanie odpowiadać na pytania zagranicznych gości dotyczące prezentowanego uzbrojenia i sprzętu wojskowego.

REKLAMA

gen. Franciszek Kochanowski
szef Zarządu Szkolenia P-7 Sztabu Generalnego WP

autor zdjęć: SGWP

dodaj komentarz

komentarze

~gość
1350916740
TO PRAWDA ? NIE MAMY SYSTEMÓW DOWODZENIA "Były m.in. systemy dowodzenia" - Jakie systemy dowodzenia, (nie) współpracowały z jakimi systemami kierowania oraz rozpoznania ? 11 tyś. żołnierzy kilka rodzajów sił zbrojnych bez połączonego obrazu sytuacji operacyjnej nawet bez systemu wsparcia dowodzenia na poziomie jednego rodzaju sił zbrojnych, jednego związku taktycznego - sukces ?
54-88-72-51
~Dariusz
1350910980
Jak można dowodzić taką armią bez systemu wsparcia dowodzenia ?
54-88-72-51

Ogień w natarciu
 
W tej służbie jak w żadnej innej najważniejsi są ludzie
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Najważniejsi dowódcy V4 w Polsce
Żołnierze zdobyli 13 medali na mistrzostwach Polski w strzelectwie i kolarstwie
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Polsko-amerykańska współpraca
Rój dronów nad poligonem w Orzyszu
Wybuchowa edukacja
„Kaper” przeciw terrorystom
Nadlecą Ważki, czyli mikrodrony dla wojska
Zaplecze dla Rosomaków
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Amerykanie odmładzają F-16
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Polak z Medalem NATO
Ukraiński kurs na Zachód
„Aviation Detachment” w Łasku
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
F-16 kończą misję w Estonii
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Niepokorni Niezłomni Wyklęci po raz 12.
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Laserowa artyleria US Army
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Wojskowe uczelnie w dobie wirusa
Komisje sejmowe o umowie z USA
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Jak komuniści odebrali obywatelstwo polskim oficerom
Lekarz – oficer to brzmi dumnie
Jakie limity służby czynnej w 2021 roku?
Medycy po unitarce
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Bohaterowie na wakacjach w Ryni
Gaudeamus Igitur w najstarszej wojskowej uczelni
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Święto terytorialsów
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Wojsko przeciw wirusowi
Marsz po brązową szarotkę
Wesprzyj kombatantów
16 Dywizja najlepsza!
Kombatanci na parkiecie
Marynarski Katyń
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Kraby kontra okręt
Nowe sanitarki dla wojska
Mordercza obrona Warszawy
Druga kariera byłych żołnierzy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Sonary dla śmigłowców ZOP

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO