moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żołnierze zdominowali czempionat w skokach

W zakończonych w Lesznie 53. Spadochronowych Mistrzostwach Polski w Celności Lądowania osiem z dziewięciu medali wywalczyli żołnierze. W klasyfikacji drużynowej triumfowały dwa zespoły Ośrodka Szkolenia Wysokościowo-Ratowniczego i Spadochronowego Sił Powietrznych w Poznaniu przed pierwszą ekipą 6 Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa.


W rywalizacji indywidualnej jedynym cywilem, który stanął na podium była Bogna Bielecka z Wojskowego Klubu Sportowego „Wawel” Kraków. Krakowianka – żona byłego żołnierza zawodowego 6 BPD – zdobyła brązowy medal z wynikiem 16 cm (to suma odległości od celu, jaką zawodnik uzyskał we wszystkich oddanych skokach, im mniejsza tym lepiej). Lepszy o 8 cm rezultat uzyskała st. szer. pchor. Anita Wiesner z Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Złoty medal – z wynikiem 7 cm – wywalczyła kpt. Monika Sadowy-Naumienia z poznańskiego OSWRiS SP i Wojskowego Klubu Spadochronowego „Skrzydło” Oleśnica.

W konkurencji mężczyzn tytuł mistrzowski zdobył mł. chor. Sławomir Bednarski. Reprezentant OSWRiS SP i WKS „Skrzydło” wynikiem 3 cm wyprzedził kolegę z ośrodka i WKS chor. Piotra Błażewicza. Wicemistrz uzyskał rezultat 6 cm. Taki sam miał st. plut. Rafał Zgierski z 6 BPD i WKS „Wawel”. O tym, który z nich zdobędzie srebrny medal zadecydowała dogrywka, w której lepszym o 1 cm okazał się zawodnik z Poznania. W czempionacie startowało 36 najlepszych w kraju spadochroniarzy specjalizujących się w skokach na celność lądowania.

Trener reprezentacji Wojska Polskiego w spadochroniarstwie st. chor. Andrzej Lamch żałował, że z powodu nieprzychylnej aury udało się rozegrać minimalną liczbę kolejek – cztery – zamiast planowanych dziesięciu. Jego zdaniem największą niespodziankę sprawił szer. Piotr Kut z poznańskiego ośrodka, który z wynikiem 7 cm zajął czwarte miejsce. – To młody zawodnik. Jeszcze junior. Ma oddanych dopiero nieco ponad tysiąc skoków. Równo skakał i swoim wynikiem zaskoczył bardziej doświadczonych rywali. Pokazał, że można z nim wiązać nadzieje na przyszłość – mówi szkoleniowiec.

Tegoroczne mistrzostwa odbyły się pod honorowym patronatem dowódcy Sił Powietrznych gen. broni pil. Lecha Majewskiego. Gospodarzem zawodów byli Centralna Szkoła Szybowcowa w Lesznie i Leszczyńskie Stowarzyszenie Spadochroniarzy „Feniks”. Na lotnisku w Lesznie spadochroniarze walczyli o medale w skokach na celność lądowania po raz w drugi w historii – pierwszy raz czempionat odbył się w 2000 roku.

Jacek Szustakowski

autor zdjęć: arch. Jacka Szustakowskiego

dodaj komentarz

komentarze


Wojskowe drony nad Polską nie są rosyjskie
Od cyberkursu po mundurówkę
Śladami „Rudego 102”, czyli jak Żagań stał się planem filmowym?
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Strzelnice w Świętoszowie na nowo
Relacje wojskowe Polski i USA – żołnierze, kontrakty, infrastruktura
Logistycy pod lupą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojsko zaprasza rodziny
Syndrom Karbali
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
NATO i USA o Iranie
Będą rozmowy w sprawie wojsk US Army w Polsce
Szkarłatne obroże dla najlepszych czworonogów
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Wraki w sonarze
Czerwieńsze będą…
Szef MON-u: Nie ma decyzji o redukcji sił USA w Polsce
Ostatni most
Kilometry pamięci: motocykliści w hołdzie kolegom
Polsko-estońska współpraca
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Oddawanie krwi to cichy akt odwagi
Nowe centrum badawcze w Jaśle
Biało-czerwona na Monte Cassino
Pytania o obecność amerykańskich wojsk w Polsce
F-35 Husarz lada moment w Polsce! Latający multitool
Desant na Odrze
Bez zmian w emeryturach
Adaptacja i realizm
Jak wojsko chroni lotniska?
Wojsko szuka specjalistów. Sprawdź, czy masz kwalifikacje
Szef MON-u o obecności wojsk USA: reorganizacja, nie redukcja
Hornet czyli „polski Shahed”
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Kosmiczna suwerenność Wojska Polskiego
Początek wielkiej historii
Pancerniacy z Wesołej w światowej czołówce
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Podsekretarz stanu USA na granicy polsko-białoruskiej
Armia testuje roboty do transportu
Huta Częstochowa bliżej wojska
Nie tylko wojsko na rzecz obronności
Symbol skupiający wiele znaczeń
Ready for Every Scenario
JW Agat: idziemy po młodych!
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Bieg ku pamięci bohaterów
Groźny incydent w Libanie
Terroryści pod Kaliszem, czyli ćwiczenia ratownicze
Silniki do Abramsów pod fachową opieką
Generał z cienia
Skrzydlaci komandosi
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Borsuki zdały wodny egzamin
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Poznaj tajemnice Husarza
Nowe stanowiska i nowe dowództwo
Ukraina kształtuje przyszłość wojny
Wypadek w PKW UNIFIL
Wyścig Stalina
Wodny chrzest Borsuków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO