moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Amerykanie szukają w Polsce swoich lotników

Jak dowiedział się portal polska-zbrojna.pl, grupa poszukująca w Polsce poległych w czasie II wojny lotników armii Stanów Zjednoczonych spotkała się z pracownikami Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Urzędnicy przekazali jej dokumenty mogące pomóc w ustaleniu miejsca pochówku żołnierzy.

Trzyosobowa grupa złożona z komandora podporucznika Briana M. Fossa i dwóch historyków: Christine Cohn i Scotta Andersona z Biura ds. Jeńców Wojennych i Osób Zaginionych (Bureau of Prisoners of War and Persons Missing in Action – DPMO) Departamentu Obrony USA od kilku dni pracuje w Polsce i pozostanie w naszym kraju do 14 września. Jej zadaniem jest przeprowadzenie rekonesansu, nawiązanie kontaktu z władzami lokalnymi, samorządami i obejrzenie miejsc ewentualnego pochówku lotników. Później, dokładny termin nie jest na razie znany, przyjedzie do Polski druga, większa grupa, w której skład wejdą także archeolodzy. Będą prowadzili na naszym terenie prace poszukiwawcze i wykopaliskowe oraz ewentualne ekshumacje.


Amerykanie szukają lotników, którzy prawdopodobnie zginęli na terenie obecnej Polski w czasie II wojny światowej. DPMO zwróciło się o pomoc w poszukiwaniach do ROPWiM, a ona z kolei rozesłała apel w tej sprawie do urzędów wojewódzkich. Wojewodowie poprosili natomiast starostów, burmistrzów i wójtów o zebranie na swoim terenie informacji o ewentualnych grobach amerykańskich żołnierzy z tego okresu.

– Na amerykańskiej liście znalazło się 120 nazwisk – mówi Adam Siwek, naczelnik Wydziału Krajowego ROPWiM. – W czasie spotkania przekazaliśmy Amerykanom notatki i informacje, które otrzymaliśmy od urzędów wojewódzkich – dodaje. Według danych DPMO lotnicy z armii USA w czasie II wojny mogli zaginąć na terenie obecnych ośmiu województw: opolskiego, dolnośląskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, podkarpackiego, pomorskiego i wielkopolskiego.

Na przykład na terenie zachodniopomorskiego powinny znajdować się szczątki 45 nieodnalezionych do tej pory lotników. Na razie z tamtejszego urzędu wojewódzkiego nadeszły informacje o pomnikach poświęconych alianckim lotnikom w Tychowie i Przesącinie, prawdopodobnym strąceniu amerykańskiego samolotu nad miejscowością Wilcze Laski oraz odnalezionym w Policach fragmencie wspomnień żołnierza niemieckiej artylerii przeciwlotniczej. Ponadto z relacji mieszkańca gminy Stepnica wynika, że 7 października 1944 r. na terenie miejscowości rozbiły się trzy amerykańskie samoloty.

Natomiast przedstawiciele samorządów z województwa dolnośląskiego nie doszukali się na swoim terenie żadnych dokumentów o miejscach pochówku amerykańskich lotników. Jedyny ślad prowadził do pomnika pilota B-17 Edwarda Teodora Sconiersa w Lubinie, gdzie według niektórych danych miał też być on sam pochowany. – Amerykanie szukali już bezskutecznie jego szczątków w poprzednich latach i będą na wszelki wypadek sprawdzać jeszcze raz – mówi Jarosław Perduta, rzecznik wojewody dolnośląskiego.

Lubuskiemu Urzędowi Wojewódzkiemu Amerykanie przekazali informacje o 20 lotnikach, którzy zginęli w okolicach Kostrzyna nad Odrą, Gorzowa Wielkopolskiego oraz Świebodzina. Paweł Siminiak, rzecznik wojewody, informuje, że samorządy nie znalazły żadnych dodatkowych szczegółów w tej sprawie. – Tylko w Kostrzyniu, gdzie mieścił się Stalag IIIC, pochowani są zmarli tam żołnierze wielu narodowości, w tym Amerykanie, niestety bez nazwisk – mówi.

Z województwa opolskiego nadeszły informacje o mogile lotników alianckich w Kluczborku oraz prawdopodobnych grobach amerykańskich lotników na cmentarzach w Reńskiej Wsi – 6, Mechnicy – 4 i Długomiłowicach – 2. – W Czarnocinie rozbił się amerykański samolot, ale nie ma tam żadnego amerykańskiego grobu – dodaje Jacek Szopiński, rzecznik prasowy wojewody opolskiego.

– W trakcie rozmowy pomogliśmy też Amerykanom nawiązać kontakt z Centralnym Archiwum Wojskowym w Rembertowie oraz podaliśmy kontakty do lokalnych urzędów i osób interesujących się tematyką amerykańskich lotników z czasów II wojny – uzupełnia Adam Siwek.

REKLAMA

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: US Air Force

dodaj komentarz

komentarze


Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
 
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Polsko-amerykańska współpraca
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Kierunek: misja
Tak się zostaje prymusem
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Druga kadencja prezydenta Dudy
Trwała odporność terytorialsów
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Online z mistrzami sportu
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Wojsko przeciw wirusowi
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Łączność: fundament operacji specjalnej
Polskie porty bardziej otwarte
Not Contaminated With Routine
Amerykanie odmładzają F-16
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Cud Piłsudskiego
Skok na głęboką wodę
Chwała powstańcom
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Dla odważnych i walecznych
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Szarża „Hallerczyka”
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Laserowa artyleria US Army
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
F-16 kończą misję w Estonii
Na misjach święta inne niż zwykle
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Chemicy do zadań specjalnych
Ukraiński kurs na Zachód
Więcej celowników z PCO dla wojska
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Strzelnice dla terytorialsów
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO