moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Amerykanie szukają w Polsce swoich lotników

Jak dowiedział się portal polska-zbrojna.pl, grupa poszukująca w Polsce poległych w czasie II wojny lotników armii Stanów Zjednoczonych spotkała się z pracownikami Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Urzędnicy przekazali jej dokumenty mogące pomóc w ustaleniu miejsca pochówku żołnierzy.

Trzyosobowa grupa złożona z komandora podporucznika Briana M. Fossa i dwóch historyków: Christine Cohn i Scotta Andersona z Biura ds. Jeńców Wojennych i Osób Zaginionych (Bureau of Prisoners of War and Persons Missing in Action – DPMO) Departamentu Obrony USA od kilku dni pracuje w Polsce i pozostanie w naszym kraju do 14 września. Jej zadaniem jest przeprowadzenie rekonesansu, nawiązanie kontaktu z władzami lokalnymi, samorządami i obejrzenie miejsc ewentualnego pochówku lotników. Później, dokładny termin nie jest na razie znany, przyjedzie do Polski druga, większa grupa, w której skład wejdą także archeolodzy. Będą prowadzili na naszym terenie prace poszukiwawcze i wykopaliskowe oraz ewentualne ekshumacje.


Amerykanie szukają lotników, którzy prawdopodobnie zginęli na terenie obecnej Polski w czasie II wojny światowej. DPMO zwróciło się o pomoc w poszukiwaniach do ROPWiM, a ona z kolei rozesłała apel w tej sprawie do urzędów wojewódzkich. Wojewodowie poprosili natomiast starostów, burmistrzów i wójtów o zebranie na swoim terenie informacji o ewentualnych grobach amerykańskich żołnierzy z tego okresu.

– Na amerykańskiej liście znalazło się 120 nazwisk – mówi Adam Siwek, naczelnik Wydziału Krajowego ROPWiM. – W czasie spotkania przekazaliśmy Amerykanom notatki i informacje, które otrzymaliśmy od urzędów wojewódzkich – dodaje. Według danych DPMO lotnicy z armii USA w czasie II wojny mogli zaginąć na terenie obecnych ośmiu województw: opolskiego, dolnośląskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, podkarpackiego, pomorskiego i wielkopolskiego.

Na przykład na terenie zachodniopomorskiego powinny znajdować się szczątki 45 nieodnalezionych do tej pory lotników. Na razie z tamtejszego urzędu wojewódzkiego nadeszły informacje o pomnikach poświęconych alianckim lotnikom w Tychowie i Przesącinie, prawdopodobnym strąceniu amerykańskiego samolotu nad miejscowością Wilcze Laski oraz odnalezionym w Policach fragmencie wspomnień żołnierza niemieckiej artylerii przeciwlotniczej. Ponadto z relacji mieszkańca gminy Stepnica wynika, że 7 października 1944 r. na terenie miejscowości rozbiły się trzy amerykańskie samoloty.

Natomiast przedstawiciele samorządów z województwa dolnośląskiego nie doszukali się na swoim terenie żadnych dokumentów o miejscach pochówku amerykańskich lotników. Jedyny ślad prowadził do pomnika pilota B-17 Edwarda Teodora Sconiersa w Lubinie, gdzie według niektórych danych miał też być on sam pochowany. – Amerykanie szukali już bezskutecznie jego szczątków w poprzednich latach i będą na wszelki wypadek sprawdzać jeszcze raz – mówi Jarosław Perduta, rzecznik wojewody dolnośląskiego.

Lubuskiemu Urzędowi Wojewódzkiemu Amerykanie przekazali informacje o 20 lotnikach, którzy zginęli w okolicach Kostrzyna nad Odrą, Gorzowa Wielkopolskiego oraz Świebodzina. Paweł Siminiak, rzecznik wojewody, informuje, że samorządy nie znalazły żadnych dodatkowych szczegółów w tej sprawie. – Tylko w Kostrzyniu, gdzie mieścił się Stalag IIIC, pochowani są zmarli tam żołnierze wielu narodowości, w tym Amerykanie, niestety bez nazwisk – mówi.

Z województwa opolskiego nadeszły informacje o mogile lotników alianckich w Kluczborku oraz prawdopodobnych grobach amerykańskich lotników na cmentarzach w Reńskiej Wsi – 6, Mechnicy – 4 i Długomiłowicach – 2. – W Czarnocinie rozbił się amerykański samolot, ale nie ma tam żadnego amerykańskiego grobu – dodaje Jacek Szopiński, rzecznik prasowy wojewody opolskiego.

– W trakcie rozmowy pomogliśmy też Amerykanom nawiązać kontakt z Centralnym Archiwum Wojskowym w Rembertowie oraz podaliśmy kontakty do lokalnych urzędów i osób interesujących się tematyką amerykańskich lotników z czasów II wojny – uzupełnia Adam Siwek.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: US Air Force

dodaj komentarz

komentarze


Wesprzyj weteranów walk o niepodległość
 
Klasy wojskowe po nowemu
Ostatni samochód Marszałka
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Ferie z WOT: ruszyła kolejna edycja
Za wolność naszą i waszą
Obradowała Rada Gabinetowa
Iran uderza w USA
Bohaterskie Orlęta
Kobieta technikiem pokładowym Casy
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Pomagali z narażeniem życia
Misja wojownika
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
We Are All Darfur
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Arsenał Iranu
Wszystkie zbrodnie Jasienicy
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Nowy wiceminister w MON
Strykery znów na Mazurach
Kajak idealny dla komandosa
Mobilne moździerze dla armii
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Głosuj na wojskowego sportowca roku
They Train Together, They Fight Together
Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków
Upamiętnijmy generała Andersa i zdobywców Monte Cassino
Misje na dłużej
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Benemerenti 2020
Terytorialsi za oceanem
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Polsko-łotewska „Zima”
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Defense Without Politics
Następcy Wstęg poszukiwani
Wojsko wzywa na kwalifikację
Projekt MON dla szkół
Beagle dla żołnierzy?
To nie mogło się udać, ale…
Polskie okręty w operacji „Pustynna Burza”
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Powstanie bez sukcesu
Ottokar-Brzoza będzie kołowy?
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
USA nie zacznie wojny z Iranem
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO