moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Żelazna dywizja” znów w akcji

Na Starym Rynku w Mławie ożyło miasto z pierwszych dni września 1939 roku. Zawyły syreny , gdy na miasto „spadły bomby”. Od pocisków nieprzyjaciela ginęli mężczyźni, kobiety i dzieci. Taki był scenariusz ulicznego widowiska teatralnego „Mława – silna duchem... oddana sercem”, w 73. rocznicę bitwy.


Widowisko przygotowała Grupa Rekonstrukcji Historycznych Ludności Cywilnej „Mława” działająca w Miejskim Domu Kultury. Tegoroczna impreza to piąta rekonstrukcja bitwy pod Mławą. Aktorzy zagrali scenki z codziennego życia miasta, do którego w targowe dni przybywali okoliczni włościanie. To sielskie życia przerwał wybuch wojny. Do miasta wkroczyli Niemcy.

Rankiem 1 września 1939 roku na polach Uniszek Zawadzkich 20 Dywizja Piechoty starła się z nacierającymi oddziałami 3 Armii niemieckiej generała Kuechlera. Była to jedna z najważniejszych bitew kampanii wrześniowej.

W rekonstrukcji tamtych wydarzeń wzięło udział kilkanaście stowarzyszeń i grup rekonstrukcyjnych, które reprezentują te formacje i rodzaje wojsk, które walczyły we wrześniu 1939 roku. Naturalną scenerią bitwy były oryginalne fortyfikacje – bunkry z 1939 roku. Główne natarcie na polskie pozycje prowadziły niemieckie czołgi oraz strzelcy zmotoryzowani. Odpalonych zostało około 150 ładunków wybuchowych. Dwa samoloty stylizowane na niemieckie myśliwce bombardowały polskie pozycje na polu bitwy.


Kapitan Marcin Dominiak, oficer Wojskowej Komendy Uzupełnień w Ciechanowie i członek Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych 79 Pułku Piechoty, jako kapral podchorąży wcielił się w dowódcę plutonu i „walczył” na przedpolu. Miał za zadanie rozpoznać i zatrzymać przeciwnika.

– To była ważna bitwa, tędy wiodła najkrótsza droga do Warszawy. Walki były ciężkie. Niemców zaskoczyła doskonale przygotowana linia obrony, nie bez przyczyny nazwali 20 Dywizję Piechoty – „żelazną” – mówi kapitan „kapral podchorąży” Dominiak.

W rekonstrukcji Bitwy pod Mławą wzięli także udział rekonstruktorzy z Białorusi. – W wyniku mobilizacji we wrześniu 1939 roku w Wojsku Polskim znalazło się około 70 tysięcy żołnierzy narodowości białoruskiej. Wielu walczyło pod Mławą – przypomina Ihar Melnikau, historyk, członek Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Białorusini w Wojsku Polskim”, który jako kapitan dowodził jednym z oddziałów.


W uroczystościach upamiętniających 73. rocznicę bitwy pod Mławą wziął udział ostatni żyjący bohater tamtych wydarzeń, 93-letni major Stanisław Ślesicki. W 1939 roku był dowódcą III plutonu 8 kompanii 80 Pułku Piechoty Strzelców Nowogródzkich. Przez 3 dni jego oddział utrzymywał pozycje naprzeciwko Piekiełka na przedpolach miasta. 4 września żołnierze wyruszyli na Modlin, dotarli do Warszawy, gdzie pluton Stanisława Ślesickiego aż do kapitulacji stolicy bronił pozycji w rejonie dzisiejszego Targówka. Za dzielność i męstwo major Ślesicki odznaczony został Orderem Virtuti Militari.

Jak co roku, 20 Bartoszycka Brygada Zmechanizowana (16 Dywizja Zmechanizowana w Elblągu), kultywująca tradycje 20 Dywizji Pancernej walczącej w 1939 roku pod Mławą, przygotowała cześć oficjalną obchodów – modlitwę za poległych i zmarłych żołnierzy, apel pamięci, salwę honorową i defiladę pododdziałów. 15 Brygada Zmechanizowana z Giżycka, Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia z Torunia oraz 2 Pułk Inżynieryjny z Inowrocławia zorganizowały pokaz sprzętu wojskowego.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Małgorzata Schwarzgruber

dodaj komentarz

komentarze

~ana
1346605860
Chwała chłopakom, ktorzy rekonstruja polskie wojsko z tamtego okresu, ok.jest jeszcze rekonstrukcja wermachtu ale przesada jest zeby przybierac sie w mundury SS. i niech mi nikt nie tłumaczy, że to tylko rekonstrukcja...chyba lubia paradować w mundurach dzieciobójców i zbrodniarzy...ale skoro Bellona wydaje publikacje o Waffen SS i SS bez wyeksponowania zbrodniczej działalności w wojnie....
10-31-FE-42

Pokonać strach przed ogniem
Misja jest święta
Kontrakt na HIMARS-y podpisany
Sądny dzień Parośli
Peaceful Pretexts of Putin
Cel: bezpieczny dowódca
Podwójne zamrożenie
Patagonia Does not Forgive Mistakes
Prof. Odziemkowski: Polska była skazana na wojnę z bolszewicką Rosją
Najlepsi z najlepszych
Sukces kaprala Marcina Lewandowskiego
Panie bez taryfy ulgowej
Niemcy i Brytyjczycy połączyli siły. Powstał zbrojeniowy gigant
Płk Molenda: Mamy cyberplan dla polskiej armii!
Triumf szpadzistek w zawodach o Puchar Świata
Mike Pompeo spotkał się z żołnierzami NATO
Cel – bezpieczna Europa
75 lat od akcji „Kutschera”
Boeing walczy o Harpię
IPN zidentyfikował ofiary UPA
Wojskowi lotnicy na ratunek cywilom
O honor Polski walczącej
Zwiad w miejskiej dżungli
Podchorążowie na zimowym survivalu
Desmond Doss, żołnierz bez karabinu
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Służyć i towarzyszyć
HIMARS: broń dalekiego zasięgu
Rozbiegany podporucznik z Krakowa
Szer. rez. Kamila Żuk wicemistrzynią świata juniorek w biatlonie
Krew na śniegu – początek bitwy o Monte Cassino
77 lat temu powstała Armia Krajowa
Wsparcie na czterech łapach
W Normandii upamiętnią polskich pilotów
W środę kontrakt na dostawę HIMARS-ów
Bałtyk. Okno na świat
Obrady NATO w Brukseli
„Bull Run” po raz ósmy
Na straży historii
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Nurkowie ćwiczą pod lodem
W Brukseli o bezpieczeństwie
Pożegnanie żołnierzy przed wyjazdem do Iraku
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Rozejm w Trewirze zakończył wielkopolski zryw
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Ramię w ramię z pogranicznikami
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Wypływamy na prostą
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Diabły po Żelaznych Koniach
Prezydenckie odznaczenia da pracowników WIM
Zwiadowcy w głębokim śniegu
„Pułaski” wraca do zespołu NATO
„Jastrzębie” przechwyciły rosyjski samolot
Czerwone łuny na Wileńszczyźnie
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Deputowani z USA murem za NATO
Macedonia Północna w drodze do NATO
Testament geopolityczny prezydenta
Zimowe szkolenie spadochroniarzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO