moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Bagram XII” – nowe zadania przed misją

Egzamin, który przechodzą dowódcy i sztabowcy XII zmiany PKW ma pokazać, jak nasi żołnierze są przygotowani do wyjazdu do Afganistanu. Przebieg ćwiczeń jest podporządkowany zadaniom, które będzie realizował polski kontyngent. Tym razem misją naszego wojska jest przede wszystkim szkolenie afgańskich sił bezpieczeństwa.


Sprawdzian odbywa się w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. Polski kontyngent, który wyjedzie na przełomie września i października będzie mniejszy o około 700 żołnierzy. Zadania żołnierzy będą miały charakter przede wszystkim szkoleniowy. – Będziemy wspierać szkoleniowo wojsko i policję afgańską – mówi dowódca XII zmiany gen. Andrzej Tuz, którego 12 Brygada Zmechanizowana będzie tworzyć główną siłę w prowincji Ghazni.

Oznacza to, że nacisk będzie położony na to, żeby afgańskie siły bezpieczeństwa były coraz lepiej wyszkolone i stopniowo przejmowały odpowiedzialność za bezpieczeństwo w Afganistanie. Jest to związane z koniecznością przygotowania służb lokalnych do samodzielnego działania po zakończeniu misji PKW. – Nasi żołnierze będą wspierać afgańskie wojsko i policję w działaniach operacyjnych, a także uczyć, jak skutecznie przeprowadzać różnego rodzaju operacje w terenie. Chcemy im pokazać np. jak docierać do lokalnej społeczności, pozyskiwać informacje o podejrzanych, co robić, aby zyskać przychylność mieszkańców – mówi ppłk Mirosław Ochyra, rzecznik Dowództwa Operacyjnego.

Nasz kontyngent będzie również pomagał w rozwoju lokalnej administracji w prowincji Ghazni. Tak jak do tej pory, Polacy nadal będą współpracować z wojskami koalicyjnymi, wymieniając i analizując informacje. Dalej kontynuowane będą również zadania dotyczące udzielania pomocy humanitarnej i odbudowy prowincji.

Dlatego scenariusz ćwiczeń, oprócz zadań typowo wojskowych, obejmuje także tematy związane z pomocą dla lokalnej społeczności, takie jak opracowywanie projektów szkoleń dla Afgańczyków, budowy szkół, czy odbudowę szpitali czy dróg.

– Dowództwo będzie organizować spotkania ze starszyzną i lokalnymi władzami, wdrażać procedury po ataku na partol, gdy trzeba byłoby wezwać na pomoc śmigłowiec – opowiada mjr Szczepan Głuszczak, będący w składzie kierownictwa ćwiczeń. Innymi zadaniami podczas „Bagram XII” były m.in. organizacja konferencji prasowej dowódcy PKW dla lokalnych mediów, reakcja na problemy komunikacyjne ludności z powodu zniszczonego mostu, czy odpowiedź na prośbę dowódcy afgańskiej armii o udzielenie pomocy medycznej dla 15-letniego dziecka.
Żołnierze uczyli się także, jak sobie radzić z lokalną propagandą.

– Sekcje prasowa i CIMIC musiały zareagować na telewizyjną relację z demonstracji w Ghazni, którą zorganizowała miejscowa ludność niezadowolona z pobytu w Afganistanie sił koalicyjnych – opowiada kpt. Janusz Błaszczak, oficer prasowy z 12 Brygady Zmechanizowanej, biorący udział w szkoleniu. Kierownictwo ćwiczeń postarało się, aby w jak największym stopniu oddać realizm Afganistanu, np. zorganizowano specjalne pomieszczenia przypominające te afgańskie, gdzie dowódcy mają spotykać się ze starszyzną.

W ćwiczeniach udział brali dowódcy i sztabowcy. Mieli szlifować zasady podejmowania decyzji i wdrażania procedur w reakcji na określoną sytuację. – Podczas ćwiczeń sprawdzamy współdziałanie pomiędzy poszczególnymi komórkami. Kontrolujemy wyznaczanie zadań, podejmowanie decyzji oraz przepływ informacji od dowódcy do żołnierzy w polu – mówi mjr Głuszczak.

Ćwiczenia „Bagram XII” zaczęły się 25 sierpnia 2012, będą trwać do 30. W tym czasie dokonywana jest ostatnia ocena dowódców i sztabów przed wyjazdem w rejon misji. Uczestniczy w nich około 150 oficerów i podoficerów, głównie 12 Brygady Zmechanizowanej, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej i Żandarmerii Wojskowej. Ćwiczą też specjaliści CIMIC i centralnej grupy wsparcia działań psychologicznych. Wraz z Polakami szkoli się też szesnastu żołnierzy Gwardii Narodowej Illionois, którzy będą służyć w naszym kontyngencie.

IS

autor zdjęć: Tadeusz Dytko

dodaj komentarz

komentarze

~Amize
1347720540
...czasem sie pojawiają, zwłaszcza wf3wczas, gdy znigie kolejny polski żołnierz. Niemniej jednak nie padają żadne odpowiedzi ze strony tych, od ktf3ry coś w państwie zależy. No, chyba że to naprawdę nie od nich zależy, lecz od tych ktf3rzy realnie rządzą, a nie stwarzają tylko pozory że rządzą. A narkotyki to ponoć świetny biznes. Dlaczego by nie posłużyć się wojskiem do przechwycenia rynku?
EB-83-64-2E

Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
 
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Za wolność naszą i waszą
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Obradowała Rada Gabinetowa
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
Kajak idealny dla komandosa
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Mobilne moździerze dla armii
We Are All Darfur
Nowy wiceminister w MON
Rekordowy budżet MON
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Następcy Wstęg poszukiwani
Wszystkie zbrodnie Jasienicy
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Misje na dłużej
Wesprzyj weteranów walk o niepodległość
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Terytorialsi za oceanem
Defense Without Politics
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Tak narodziło się kłamstwo katyńskie
They Train Together, They Fight Together
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Ranking dowódców kampanii wrześniowej
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Ostatni samochód Marszałka
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Deklaracja partnerstwa – Raytheon angażuje się w zapewnienie Polsce przewagi w powietrzu
Polsko-łotewska „Zima”
Beagle dla żołnierzy?
Kobieta technikiem pokładowym Casy
Pomagali z narażeniem życia
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
USA nie zacznie wojny z Iranem
Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Misja wojownika
Arsenał Iranu
Polskie okręty w operacji „Pustynna Burza”
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Benemerenti 2020
Strykery znów na Mazurach
Iran uderza w USA
Klasy wojskowe po nowemu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO