moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojskowe Orły: zapasy styl klasyczny

Tylko dwóch zapaśników specjalizujących się w stylu klasycznym zdobyło nominacje na Igrzyska XXX Olimpiady w Londynie. Obaj są żołnierzami: st. szer. Łukasz Banak i szer. Damian Janikowski z Wojskowego Zespołu Sportowego we Wrocławiu.

Przed czterema laty w Pekinie Polskę reprezentowało trzech „klasyków” i wszyscy byli żołnierzami. Niestety, swój udział w igrzyskach zakończyli w pierwszej rundzie. W Londynie honoru polskich zapasów klasycznych bronić będą debiutanci olimpijscy. Ale jak zapewniają, nie jadą na olimpiadę, aby wygrać przynajmniej jedną walkę. Celują w pierwszy po 16 latach medal dla Polski w zapasach w stylu klasycznym. Dowódca WZS we Wrocławiu mjr Leszek Korszun uważa, że przy szczęśliwym losowaniu obaj mają szansę zajść bardzo wysoko. – Po kwalifikacjach do turnieju olimpijskiego można powiedzieć, że zapaśnicy, którzy spotkają się w Londynie tworzą wyrównaną grupę. Każdy z zawodników, jeśli będzie w bardzo dobrej formie, może dotrzeć do strefy medalowej. Janikowski i Banak są głodni sukcesu. Obaj są dobrze przygotowani do startu – twierdzi przełożony zapaśników.

St. szer. Łukasz Banak od grudnia 2004 roku jest żołnierzem. Pochodzi z miasteczka Trzciel w województwie lubuskim, które słynie z zapaśniczych talentów. Wuj Łukasza sierż. sztab. Marek Kraszewski był czołowym w Polsce zapaśnikiem i to on zachęcił go do zmiany barw klubowych. Młody zawodnik przeszedł z klubu w Trzcielu do Wojskowego Klubu Sportowego „Śląsk” Wrocław, w którym to zawodnikiem, a potem trenerem, był jego wuj. W 2001 roku Łukasz na mistrzostwach Polski juniorów, już w barwach „Śląska”, zajął czwarte miejsce. Trzy lata później był drugi na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski. W 2005 roku wywalczył już tytuł mistrzowski wśród młodzieżowców i pierwszy krążek w MP seniorów – brązowy.

Na arenie międzynarodowej po raz pierwszy stanął na podium w 2006 roku w Azerbejdżanie, gdzie na Wojskowych Mistrzostwach Świata zdobył srebrny medal. Rok później był trzeci na IV Letniej Olimpiadzie Wojskowej w Indiach, a w 2010 roku kolekcję wojskowych medali uzupełnił o złoty, który wywalczył na XXVII Wojskowych MŚ w Lahti. W cywilnych czempionatach startował trzy razy. Najlepiej wypadł w zeszłym roku – zajął piąte miejsce, które zapewniło mu przepustkę do Londynu.

W „Śląsku” Banak najpierw trenował pod okiem mjr. Jerzego Adamka, a potem trafił pod skrzydła st. chor. sztab. Józefa Tracza, który jako zawodnik wywalczył trzy medale olimpijskie. – Łukaszowi w przygotowaniu do najważniejszych imprez przeszkadzały kontuzje lub inne problemy. Często chorował, ale od pewnego czasu robi duże postępy. Ostatnio wygrywał z dobrymi zawodnikami, medalistami mistrzowskich imprez. Na MŚ w Stambule był blisko medalu. Dobre wyniki pomogły mu uwierzyć w siebie. Mam nadzieję, że z jak najlepszej strony zaprezentuje się na igrzyskach – mówi trener Tracz, srebrny medalista IO w Barcelonie (1992) oraz brązowy z Seulu (1988) i Atlanty (1996).

Szer. Damian Janikowski jest wychowankiem wrocławskiego „Śląska”. Najpierw trenował go Leszek Użałowicz, a potem Mariusz Kruczyc i st. chor. sztab. Józef Tracz. W kadrze narodowej opiekuje się nim Ryszard Wolny oraz pomagający mu podczas zgrupowań st. sierż. sztab. rez. Włodzimierz Zawadzki i Tracz. Od grudnia 2010 roku jest żołnierzem, ale w wojskowej imprezie mistrzowskiej jeszcze nie miał okazji debiutować. Na międzynarodowej arenie po raz pierwszy stanął na podium w 2009 roku w Ankarze, gdzie wywalczył brązowy medal na mistrzostwach świata juniorów. Rok później w kategorii seniorów był piąty, a w 2011 – drugi. W tym roku zdobył również srebrny medal na Mistrzostwach Europy.

– Damian w ostatnich dwóch latach wygrał ze wszystkimi najlepszymi zawodnikami w swojej kategorii wagowej, w tym z mistrzami olimpijskimi, świata i Europy. Wiele czynników wpływa na wynik. Wszystko będzie zależało od losowania, od dyspozycji w danym dniu, bo często tak jest, że nie wszyscy najlepsi zawodnicy trafiają ze szczytem formy. Ja mam nadzieję, że Damian ten szczyt osiągnie na start 6 sierpnia i powalczy w Londynie o medal – mówi trener Tracz.

Szkoleniowiec „Śląska” w swoim debiucie na igrzyskach (Seul 1988 r.) wywalczył brąz. Czy Janikowski pójdzie jego śladem? – On jest w jeszcze lepszej sytuacji, bo ja w Seulu miałem 24 lata. Damian ma o rok mniej. Czyli wcześniej zaczyna i ma szansę nie tylko na brąz, ale nawet na złoto – twierdzi chorąży Tracz, którego firmową akcją był rzut przez biodro. – On też umie go wykonywać. Na ostatnich ME przekonał się o tym mistrz olimpijski Andrea Minguzzi. Damian po rzucie przez biodro położył Włocha na łopatki. Jest bardzo wszechstronnie wyszkolonym zawodnikiem. Jego koronnym chwytem jest wejście do pasa i z tego rzut skrętowy oraz wynoszenie z parteru. Jest już na tyle wyszkolony, że powinien przywozić medal z każdej imprezy – dodaje trzykrotny medalista olimpijski.

W sukces Damiana wierzy też jego starszy kolega z wrocławskiego WZS st. chor. sztab. Grzegorz Urbanowski. – Zapaśnicy to są tytani pracy. Oni ciężko harują, aby w ciągu 3-6 minut pokazać się na macie na maksa. Damianowi daję największe szanse na zdobycie medalu z ósemki żołnierzy z Wrocławia – podkreśla były lekkoatleta.

Jacek Szustakowski

autor zdjęć: Archiwum WZS we Wrocławiu

dodaj komentarz

komentarze


Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
 
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Przez krew zdobyty Śląsk
Brunatno-czerwona zmowa
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Nowa misja i nowy sprzęt
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Wojna wywiadów
Sprawdzają Brutusa
Obrady Rady Unii Europejskiej
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Jedna misja, jeden zespół
Cienka niebieska linia
High Confidence Operations
A Wave of Alliances
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Wozy amunicyjne do Raków
Zielonka dla Patriotów
Najpierw „Sonda”, później promocja
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Preselekcja u komandosów
Piknik ze smakiem
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Od sojusznika do kata
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Wielofunkcyjny scyzoryk
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Rivalry on Closed Sea
Najpierw czekanie, potem pośpiech
Przysięga śląskich terytorialsów
Amerykańska przyszłość WZL
A Torn Subcontinent
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Strzelać nauczyłem się sam
Czarny odchodzi do cywila
Wojsko wróciło do Lublina
Śladami Pierwszej Pancernej
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Szukamy następcy Herculesa
Desant z transportowca-giganta
Irańskie szachy
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
„Pułaski” wrócił do kraju
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Rozpoczynamy nową erę
Spełniliśmy swój obowiązek
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Prezydent przedłużył misję „Sophia”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO