moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wynalazcy z Marynarki Wojennej

Armia oszczędza setki tysięcy złotych rocznie dzięki wdrożeniu do użytkowania nowatorskich wynalazków technicznych. Ich autorami są żołnierze. W tym roku największe uznanie wśród marynarzy zyskał trenażer do nauki strzelania pociskami przeciwokrętowymi RBS-15.

W każdym roku Komisja ds. Działalności Racjonalizatorskiej Marynarki Wojennej przyjmuje kilkadziesiąt projektów, które powstają, aby usprawnić szkolenie żołnierzy lub udoskonalić wykorzystywany przez nich sprzęt. Najlepsze prace są wyróżniane, a ich twórcy nagradzani. Wśród zgłoszonych w 2011 roku pierwsze miejsce zajęły ex aequo dwa projekty: trenażer do wykonywania strzałów rakietami RBS-15 oraz stanowisko do wykonywania przeglądów technicznych trałów akustycznych.

Wspomniany trenażer to system komputerowy do nauki strzelania pociskami przeciwokrętowymi RBS-15. Można na nim wykonać wszystkie procedury związane z wystrzeleniem tej rakiety oraz obserwować jej trajektorię lotu. Trenażer jest wykorzystywany do szkolenia w Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce. Autorami projektu są kmdr ppor. Dariusz Kloskowski i kmdr ppor. Maciej Jonik z centrum.

Natomiast stanowisko do wykonywania przeglądów technicznych trałów akustycznych zostało wyposażone w urządzenia kontrolno-pomiarowe pozwalające na dokładne sprawdzenie szczelności wibratorów trałów akustycznych typu MTA. Twórcą projektu jest kmdr por. Andrzej Janik z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

Na drugim miejscu wśród zgłoszonych projektów znalazł się symulator obrony przeciwawaryjnej okrętu. To program komputerowy, dzięki któremu można przećwiczyć, jak naprawić na przykład uszkodzoną część okrętu lub ugasić powstały na nim pożar. Także ten symulator jest wykorzystywany w Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej. Pracę zgłosili pełniący w centrum służbę: kmdr ppor. Krzysztof Rogowski, kmdr ppor. Wojciech Stępień oraz mł. chor. mar. Waldemar Tuchalski.

Trzecie miejsce komisja przyznała trenażerowi torpedy Szkwał. Urządzenie to służy do szkolenia młodszych nurków z rozpoznawania obiektów znajdujących się na dnie rzek, jezior czy mórz i wydobywania ich. Autorami projektu są kmdr ppor. Bartosz Rutkowski i ppor. mar. Patryk Kiedrowski z Ośrodka Szkolenia Nurków i Płetwonurków Wojska Polskiego.

– W ubiegłym roku w Marynarce Wojennej zgłoszono 68 projektów. 60 z nich komisja uznała za racjonalizatorskie – mówi kmdr rez. Bogdan Kasprowicz z Sekretariatu ds. Działalności Racjonalizatorskiej Marynarki Wojennej. – 54 projekty zostały wdrożone i są stosowane, np. trenażer do wykonywania strzałów rakietami RBS-15 czy symulator obrony przeciwawaryjnej okrętu wykorzystywane są w Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce – dodaje kmdr Kasprowicz.

Działalność racjonalizatorska przynosi wojsku wiele korzyści. Dzięki zastosowaniu symulatorów można przeszkolić więcej żołnierzy i dobrze przygotować ich do pracy na prawdziwym sprzęcie. Korzystanie z trenażerów obniża także koszty szkolenia. – Szacujemy, że dzięki wdrożonym w ubiegłym roku projektom uzyskaliśmy korzyści ekonomiczne w wysokości kilkuset tysięcy złotych – podsumowuje kmdr Bogdan Kasprowicz.

REKLAMA

Małgorzata Penczak

autor zdjęć: CSMW

dodaj komentarz

komentarze


Zostań studentem ASzWoj
 
F-16 kończą misję w Estonii
Promocja oficerska w AWL
Ku czci roku 1918 i 1920
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Defendery 2020: RobUV
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Październik pod znakiem Tallboya
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Defender 2020: Symulator Pioruna
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Szybsza droga do armii zawodowej
Wojsko przeciw wirusowi
Nadchodzi Armia Fight Night!
Kraken dla Kormoranów
16 Dywizja najlepsza!
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Ryzykowne remedium
Ukraiński kurs na Zachód
Szybciej do wojska
Komarów – gwóźdź do trumny Konarmii
Kraby kontra okręt
Dekady za wcześnie
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Zamek na poligonie
Komisje sejmowe o umowie z USA
Rosomaki-S oraz amunicja dla WP
Wybuchowa edukacja
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Kabina do zadań specjalnych
Nowe sanitarki dla wojska
Laserowa artyleria US Army
„Kaper” przeciw terrorystom
Trenują, aby szkolić innych
A więc wojna...
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
„Aviation Detachment” w Łasku
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Bohaterska obrona wzgórza 385
Polsko-amerykańska współpraca
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Ochotnik do Auschwitz
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Defendery 2020: Zapobiec awarii
Amerykanie odmładzają F-16
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO