moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Agat skończył rok

Selekcje, treningi i kursy czasem tak mordercze, jak szkoła przetrwania w dżungli w Gujanie Francuskiej, potem pierwsze zadania bojowe i szkolenia, szkolenia i jeszcze raz szkolenia – tak wyglądał ostatni rok żołnierzy najmłodszej jednostki Wojsk Specjalnych.

Dziesięciu żołnierzy jesienią ubiegłego roku zjawiło się na leśnym parkingu w okolicach Cisnej w Bieszczadach. Tam zaczęła się pierwsza selekcja żandarmów z Oddziału Specjalnego z Gliwic do nowej jednostki wojsk specjalnych. Ekipa była bardzo mocna – odpadł tylko jeden żołnierz. Dziś żandarmi, którzy przeszli pierwszą selekcję, tworzą trzon jednostki specjalnej Agat budowanej na wzór amerykańskich formacji rangersów.

Pomysł utworzenia Agatu narodził się niespełna dwa lata temu. Jego autorem był gen. Bogusław Pacek, doradca ministra obrony narodowej. – Z jednej strony nasz kraj rozwija wojska specjalne, z drugiej strony Żandarmeria Wojskowa jest zbyt rozbudowana w porównaniu z liczbą żołnierzy, a brakuje nam jednostki specjalnej podobnej trochę do amerykańskiego pułku rangersów – uzasadniał wtedy generał.

Wydarzenia potoczyły się błyskawicznie. Od pomysłu do realizacji minęło zaledwie kilka miesięcy. Dziś już wszyscy żandarmi z Gliwic są po selekcji. Jedna trzecia niestety jej nie przeszła. Teraz z kolei ruszyły selekcje żołnierzy z innych jednostek i rodzajów Sił Zbrojnych, którzy chcą służyć w Agacie.

– Chcę stworzyć jednostkę elitarną, trochę o innym charakterze niż te już istniejące – opowiada płk Sławomir Berdychowski, dowódca jednostki. Agat będzie więc różnił od innych jednostek wchodzących w skład Wojsk Specjalnych, czyli GROM-u, komandosów z Lublińca czy Formozy. Głównie dlatego, że dostanie ciężki sprzęt m.in. broń przeciwpancerną, maszynową, czy przeciwlotniczą. Powód? To właśnie m.in. komandosi z Agatu będą wspierać akcje specjalne pozostałych jednostek. Mają się też stać lekką jednostką szturmową wykonującą akcje bezpośrednie na tyłach wroga.

Agat ma być też pierwszym miejscem, gdzie trafią żołnierze, którzy w przyszłości, jeśli się sprawdzą, będą mogli przejść do innych jednostek Wojsk Specjalnych. Dlatego, jak podkreśla płk Berdychowski, tak ważny jest dobór ludzi. On sam przeprowadził pierwszą selekcję i pokazał swoim żołnierzom, jak powinna ona wyglądać.

Pułkownik, ps. „Czarny”, to były oficer jednostki specjalnej GROM. Własny sprawdzian zaliczył w 1991 roku, pod okiem instruktorów amerykańskich sił specjalnych. W GROM-ie był m.in. kierownikiem selekcji i dowódcą zespołu bojowego. Dlatego selekcje do Agatu i GROM-u wyglądają podobnie. – Chodzi o znalezienie ludzi, którzy będą wykonywać określone zadania w skrajnie trudnych warunkach – wyjaśnia płk Berdychowski.

Żołnierze Agatu, którzy zaliczyli taką selekcję już udowodnili, że poradzą sobie w każdych warunkach. Niedawno przeszli mordercze szkolenie w dżungli Gujany Francuskiej pod okiem instruktorów z Legii Cudzoziemskiej. Przez 56 dni czterech z nich musiało maszerować w deszczu, błocie i z pełnym rynsztunkiem. Drogę wyrąbywali sobie maczetami. Komandosi zgodnie twierdzą, że nie spodziewali się, iż dwa miesiące spędzone w Gujanie Francuskiej będą tak trudne.

Agat zaczął już też współpracować z innymi jednostkami specjalnymi. W lutym wspomagał komandosów z Lublińca w ćwiczeniach „Skorpion”, które były sprawdzianem gotowości tych ostatnich do wykonywania zadać na misji w Afganistanie.

EŻ, BP

autor zdjęć: Archiwum DWS, Janusz Walczak, Remigiusz Wilk

dodaj komentarz

komentarze


ORP „Czajka” pomaga Łotyszom
Region Without a Key
Tu się zadań nie wybiera
Żołnierze pomagają powodzianom
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Nie bądź głupi, nie daj się zabić
75 lat temu Polacy zdobyli Monte Cassino. Cześć i chwała bohaterom!
Modernizacja floty powietrznej
Nano-drony dla specjalsów
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Bieg na Monte Cassino – coś więcej niż sport
Generałowie i olimpijczycy z „Sokoła”
Obrady Rady Unii Europejskiej
15 lat JFTC
Ostatnie pożegnanie red. Andrzeja Wernica
Jihadist Mill
Szef NATO w Warszawie
„Baltic Protector”
St. szer. Radosław Zawrotniak drugi w Pucharze Świata
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Czarna taktyka Agatu
ORP „Lech” niósł pomoc ofiarom symulowanej kolizji na morzu
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
Follow Me
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
Zdążyć przed deszczem
Legionowo – kolebka polskiego spadochroniarstwa
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
FENIXFS - ręczny inhibitor aerozolowy
Upamiętnienie ofiar niemieckiej okupacji – czas na konkrety
Uchylone wrota piekieł
Sprawdzian dla WOT-u
F-16 wracają do Polski
Specjalsi dołączyli do „Projektu Wojownik”
Święto specjalsów
Konkurs „Wdzięczni bohaterom”
Pomóżmy bliskim żołnierza
22 maja 1919 – błękitna odsiecz Lwowa
Śmigłowiec na „Ślązaku”
Grupa Bojowa gotowa do unijnego dyżuru
Wywiad AK w służbie aliantów
Jelcze dla Wisły
Zmiany w przepisach mundurowych
„Dragon ’19” na lądzie, morzu, w powietrzu i w cyberprzestrzeni
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
WOT pomaga na Lubelszczyźnie
Fabryka dżihadystów
Don’t Be Stupid, Don’t Get Killed
„Kościuszko” i „Arctowski” idą do remontu
Kierunek: Afganistan
Wojownicy z 16 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi w oktagonie
Modernizacja bombowców
My, Włosi zawsze będziemy kustoszami pamięci o polskich żołnierzach
Kampania wyborcza poza armią
Nowy batalion podhalańczyków
Dołącz do zawodowców
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Targi Air Fair 2019
Ich zadanie – zdobyć informację
Weterani 2 Korpusu przynieśli nam wolność
Medale dla uczestników walk w Karbali

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO