moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Profesor Paczkowski o lustracji oficerów

Na najbliższym posiedzeniu Rada Instytutu Pamięci Narodowej zajmie się medialnymi doniesieniami o wzmożeniu prac nad lustracją oficerów Wojska Polskiego. Zdaniem członka Rady prof. Andrzeja Paczkowskiego, decyzja o wrzuceniu tej grupy właśnie w tej chwili do „kolejki” lustracyjnej jest zaskakująca i niejasna. Profesor w wywiadzie dla polski-zbrojnej.pl mówi o tym, jak funkcjonowały Wojskowe Służby Wewnętrzne i jaki jest stan przejętych po nich archiwów.

polska-zbrojna.pl: Z doniesień medialnych dowiedzieliśmy się, że Instytut Pamięci Narodowej zamierza intensywnie zająć się lustracją oficerów Wojska Polskiego. Co jest przyczyną, że właśnie w tym momencie prokuratorzy IPN zajęli się oświadczeniami oficerów?

Andrzej Paczkowski: Tego nie wiem i przyznam, że jestem trochę zaskoczony. Na najbliższym posiedzeniu Rady Instytutu Pamięci Narodowej zamierzam o to zapytać. Ze względu na ogromną liczbę oświadczeń, które Instytut musi zweryfikować, przyjęto, iż w pierwszej kolejności sprawdzane są oświadczenia najwyższych władz, ale decyzja o wrzuceniu do „kolejki” całych grup zawodowych nie jest dla mnie jasna.

polska-zbrojna.pl:Czy została podjęta oficjalna decyzja o wzmożeniu prac nad oświadczeniami oficerów?

Andrzej Paczkowski: Pion prokuratorski, zgodnie z ustawą o prokuraturze, jest ciałem całkowicie niezależnym. W ramach Instytutu wypracowaliśmy sobie pewien model współpracy i przepływu informacji, ale w zasadzie na poziomie danych ilościowych: ile oświadczeń wpłynęło, ile zostało zakwestionowanych, ile rozpoczęto spraw, ile toczy się procesów. Kierunki zainteresowania prokuratorów i ich aktualne działania wynikają z wewnętrznych regulacji pionu. Czasami pojawiają się konflikty, gdyż publicznie kwestionowane bywa zajęcie się jakąś osobą lub grupą osób bez jasnego powodu i powstają zarzuty, iż było to motywowane politycznie (tak było niedawno w Lublinie z adwokatem jednego z polityków).

polska-zbrojna.pl:W jakim stanie zachowały się materiały wojskowych służb specjalnych PRL?

Andrzej Paczkowski: Były bardzo intensywnie niszczone w larach 1989-1990. W większości przypadków współpracy zachowały się jedynie informacje ewidencyjne o samym fakcie rejestracji danego żołnierza lub oficera, ale na ich podstawie niewiele można powiedzieć o faktycznym charakterze tej współpracy. Oczywiście wpływa to na skuteczność procedur lustracyjnych, ale na ten stan rzeczy trudno znaleźć lekarstwo. Prawo nakazuje prowadzenie lustracji i Instytut musi je wykonywać.

polska-zbrojna.pl:Jak w praktyce wyglądał werbunek?

Andrzej Paczkowski: Wojskowa Służba Wewnętrzna, bo przy okazji lustracji mówimy o tej instytucji, zajmowała się głównie utrzymanie porządku w wojsku i przestępstwami o charakterze gospodarczym. Wykonywała zadania dzisiejszej Żandarmerii Wojskowej, czyli prowadziła śledztwa w sprawie kradzieży, niegospodarności i łamania przepisów dyscyplinarnych. W przeciwieństwie do praktyki z okresu stalinowskiego, trudno jednak mówić o formalnych werbunkach. Armia jest specyficzną instytucją, zamkniętą i zhierachizowaną. Dlatego kontakty oficerów WSW z innymi żołnierzami i oficerami miały w większości dużo mniej oficjalny charakter. Służby bazowały na wykorzystaniu stosunku służbowego, partyjnego, a często także więzi towarzyskich. Wewnętrzne przepisy służb zobowiązywały oficerów do prowadzenia dokumentacji i odnotowywania kontaktów ze współpracownikami, ale w latach ’70 i ’80 chyba nie przykładano do tego takiej wagi, jak przed rokiem 1956.

dodaj komentarz

komentarze


Od sojusznika do kata
 
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Rozpoczynamy nową erę
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Spełniliśmy swój obowiązek
Jedna misja, jeden zespół
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Irańskie szachy
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Piknik ze smakiem
Amerykańska przyszłość WZL
A Torn Subcontinent
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Śladami Pierwszej Pancernej
High Confidence Operations
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Czarny odchodzi do cywila
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Obrady Rady Unii Europejskiej
Desant z transportowca-giganta
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Wielofunkcyjny scyzoryk
Zielonka dla Patriotów
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Warszawa walczy, wracamy
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Wojna wywiadów
Preselekcja u komandosów
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Najpierw „Sonda”, później promocja
Świętuj z wojskiem na piknikach!
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Sprawdzają Brutusa
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
„Pułaski” wrócił do kraju
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
A Wave of Alliances
Przez krew zdobyty Śląsk
Wozy amunicyjne do Raków
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Rivalry on Closed Sea
Przysięga śląskich terytorialsów
Cienka niebieska linia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO