moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szkolenie pełne wyzwań

Szesnastu żołnierzy musiało sobie poradzić ze stresem, głodem, pragnieniem i brakiem snu.

Wojsko wzbogaciło się o bardzo dobrze przygotowanych instruktorów SERE (z angielskiego: survival – przetrwanie, evasion – unikanie, resistance – opór, escape – ucieczka). Na trzytygodniowym kursie wyszkolili ich pracownicy poznańskiego Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego z nowo powstałego Cyklu Szkolenia Rozpoznania i SERE. W zajęciach uczestniczyło ośmiu żołnierzy z Wojsk Lądowych, czterech z Marynarki Wojennej oraz po dwóch z Sił Powietrznych i Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Szkoliło się również dwóch funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Trzytygodniowy kurs przeprowadzono na Masywie Śnieżnika, w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu i Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce. Szkolenie podzielono na dwa etapy: zimowy i letni. Pierwszy prowadzono w górach, drugi w lasach, nad jeziorami i morzem. Żołnierze nieprzerwanie przez 20 dni planowali i organizowali zajęcia na wszystkich poziomach szkolenia SERE, sprawdzali swoje przygotowanie metodyczne i merytoryczne w różnych warunkach terenowych i klimatycznych, w dzień i w nocy oraz przy ograniczonym dostępie do wody i żywności.

Stres, głód, pragnienie, brak snu, wychłodzenie organizmu – to czynniki towarzyszące izolacji, czyli oddzieleniu żołnierza od sił własnych na polu walki. Kierownik Cyklu Rozpoznania i SERE mjr Waldemar Niwald oraz instruktorzy st. sierż. Karol Adamski i st. sierż. Jacek Niziałek zadbali o to, aby żołnierze czuli się faktycznie tak, jak w sytuacji kryzysowej podczas działań wojennych. Nowością w zorganizowanym szkoleniu było to, że szkoleni występowali również w roli prowadzących zajęcia. Zdaniem rzecznika prasowego CSWLąd chor. Marcina Szuberta innowacja sprawdziła się bardzo dobrze. – Jeśli najpierw prowadzę zajęcia, a później jestem kursantem, to na bieżąco, z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, co jest dobre, a co złe – mówi chorąży Szubert.

Oba etapy kursu zakończyły się trzydniowymi zajęciami organizowanymi przez samych kursantów. Wtedy oceniano ich zdolności do bycia instruktorami. Sprawdzano między innymi predyspozycje psychofizyczne. Reakcje kursantów obserwowała psycholog z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu Marzena Kościelniak.

szus

autor zdjęć: mjr Waldemar Niwald, sierż. Karol Szajner

dodaj komentarz

komentarze


Oni strzegą naszego spokoju
Donald Tusk: Patrzcie z dumą na polską flotę!
Wicher na morzu
Kartki sercem malowane
Młodzi medycy na poligonie
Święto Wojska Polskiego – transmisja na żywo
Legion Medyczny na poligonie
Nowy ośrodek badań WIML
Mazurek Dąbrowskiego dla pływaczki „armii mistrzów”
Pokolenie NATO
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa
Pamięć, która zobowiązuje
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Wojsko pomaga ofiarom wypadku na Węgrzech
Prezent chodziarki na Święto Wojska Polskiego
Gorący lipiec PKW Łotwa
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Jak Polska wykorzystuje unijne pożyczki
Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy
Z prądem i pod prąd
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Bitwa Warszawska, dzień piąty: Bolszewika goń!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Zapraszamy na Święto Wojska Polskiego
Rok 2027 bez Air Show Radom
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Czworo medalistów mistrzostw Europy w żołnierskich mundurach
Dwa marzenia spełnione naraz
Szef MON: najlepszych nagradzamy awansami generalskimi
Wzmocnienie krajowej produkcji amunicji 155 mm
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
Abordaż z polskim wsparciem
Zmiana posterunku honorowego – transmisja na żywo
Prezydent: siła narodu jest siłą żołnierza!
Azjatycka szansa
Z ORP „Błyskawica” na trasę Tour de Pologne
Pięć medali młodych strzelców „armii mistrzów”
Flanka pod strażą
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Siatka antydronowa
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
SMS-y ostrzegą o zagrożeniu z powietrza
Łódź centrum serwisowym Apache’y
Ostatnie szlify przed defiladą
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
Kolejne ofiary zbrodni wołyńskiej odnalezione
Szef MON-u na obchodach Święta Wojska Polskiego
Coraz więcej Alpha Scramble
Wicher ochrzczony, jutro stanie na wodzie
Generał w niewoli
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Bitwa Warszawska, dzień trzeci: Triumf w Radzyminie
MON i MSZ o szczycie NATO
Medale dla żołnierzy i pracowników wojska
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Nowy dom dla Husarzy i FA-50
„Wicher” na wodzie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO