Starszy strzelec Roman Burdyłło, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, szlak bojowy przeszedł z 2 Korpusem Polskim. Utalentowany malarz poległ w bitwie pod Monte Cassino. Na podstawie zachowanych około tysiąca szkiców, które robił na skrawkach papieru, artystka i jego krewna Paulina Dąbrowska-Dorożyńska, namalowała 15 obrazów olejnych.
Realizacja: Jacek Szustakowski, Paweł Sobkowicz. Montaż: Michał Korsak
Plecak ze szkicami Romana Burdyłły przechowali jego koledzy. Po 80 latach dzięki wsparciu ze strony Stowarzyszenia „Narębski Point” stryjeczna wnuczka malarza Paulina Dąbrowska-Dorożyńska przygotowała wystawę pt. „Artystyczny dialog pokoleń”. Swoje obrazy oraz szkice krewnego i pamiątki po nim zaprezentowała w 2024 roku w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, a potem w Pałacu Staszica w Warszawie.
W tym roku wystawa trafiła zaś do Liceum Ogólnokształcącego w Centrum Edukacyjnym „Radosna Nowina 2000” w Piekarach pod Krakowem. Obejrzeli ją tam reporterzy „Polski Zbrojnej”, którzy rozmawiali m.in. z artystką i uczniami. – Gdyby przeżył, to być może właśnie byśmy mówili: Jarema, Westwalewicz, Turkiewicz, Burdyłło… – podkreśla krewna artysty, wymieniając nazwiska kolegów Burdyłły, również żołnierzy gen. Andersa, którzy po II wojnie światowej byli uznanymi twórcami.
autor zdjęć: archiwum Pauliny Dąbrowskiej-Dorożyńskiej

komentarze