Dzięki tym umowom będzie można szybciej i łatwiej pozyskiwać dla wojska tereny pod budowę Tarczy Wschód. Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało dziś porozumienia z Lasami Państwowymi i Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa. Określają one m.in. zasady pozyskania przez MON nieruchomości rolnych Skarbu Państwa wzdłuż granicy oraz zasady dostępu do terenów leśnych.
– Korzystamy z terenów należących do Skarbu Państwa, dlatego dzisiaj podpisujemy to porozumienie. Żołnierze bardzo często używają takiego sformułowania, że walczy teren. A budowa Tarczy Wschód polega na takim zaprojektowaniu terenu, żeby on był po naszej stronie. Tak żeby każdy pagórek, każde drzewo, każda rzeka, każde wzmocnienie terenu działało na rzecz Wojska Polskiego – mówił Cezary Tomczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, który podpisał dziś umowy z przedstawicielami Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz Lasów Państwowych. Dotyczą one współpracy w ramach programu „Tarcza Wschód”. Jak podkreślał Tomczyk, dzięki porozumieniom będzie można szybciej i łatwiej pozyskiwać dla wojska tereny, którymi dysponują Lasy i KOWR.
Wiceminister przypomniał, że Tarcza Wschód to system zabezpieczeń około 800 km granicy państwowej. Wyjaśnił, że dzięki podpisanej umowie wiele procedur niezbędnych do budowy Tarczy będzie przebiegało szybciej. Przypomniał, że kolejne ułatwienia wprowadzi skierowany do Sejmu projekt ustawy o inwestycjach strategicznych z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa. Cezary Tomczyk poinformował także, że został wykonany kolejny odcinek umocnień granicy w województwie podlaskim. I jak wskazał, aby projekt rozwijał się płynnie, potrzebne są właśnie takie inicjatywy jak te podjęte dzisiaj.
Film: MON
Czego konkretnie dotyczą obie umowy? MON wskazuje, że współpraca będzie zakładać wykorzystanie zasobów i przygotowanie terenu przygranicznego do obrony kraju. Porozumienie z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa określa zasady współpracy MON-u i KOWR-u w zakresie pozyskania przez resort obrony nieruchomości wchodzących w skład tzw. zasobów własności rolnej skarbu państwa położonych w strefie obejmującej pas do 500 m wzdłuż granicy państwowej z Białorusią oraz Federacją Rosyjską. Jak wskazano, nie chodzi o wszystkie tereny wzdłuż granicy, ale te, które są potencjalnie ważne dla obronności i bezpieczeństwa państwa. Z kolei porozumienie z Lasami Państwowymi dotyczy zasady współpracy w dostępie do terenów przygranicznych, tak by można było je przygotować do obrony. Obie strony zobowiązały się, że wszelkie działania na tych terenach będą prowadzone z uwzględnieniem walorów środowiskowych, minimalizując ewentualne negatywne skutki dla środowiska.
Stefan Krajewski, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, podkreślał, że projekt Tarczy Wschód jest niezwykle ważny dla mieszkańców okolicznych terenów, aby czuli się bezpiecznie. – Ważne też, aby angażować tych, którzy mają największą wiedzę, jeśli chodzi o zasób ziemi, jak KOWR i Lasy Państwowe. Ta współpraca jest niezwykle istotna i potrzebna – powiedział wiceminister.
Tarcza Wschód to największa od czasu II wojny światowej operacja umacniania wschodniej i częściowo północnej granicy Polski, zakładająca budowę fortyfikacji i wykorzystanie naturalnych przeszkód terenowych w kluczowych województwach: pomorskim, warmińsko-mazurskim, lubelskim, podlaskim, podkarpackim i mazowieckim. Głównym celem programu jest przeciwdziałanie potencjalnym zagrożeniom ze strony Białorusi i Rosji. Innowacyjne technologie odgrywają znaczącą rolę w tym procesie, dlatego MON stawia na współpracę z partnerami, w szczególności z krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz NATO, którzy dysponują zaawansowanymi rozwiązaniami technicznymi.
Pierwszy odcinek zabezpieczeń został oddany do użytku w listopadzie 2024 roku. Cała budowa ma potrwać do 2028 roku, a jej szacowany koszt to około 10 mld złotych.
autor zdjęć: MON

komentarze