Jesteś lekarzem, ratownikiem medycznym czy studentem medycyny? Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie zaprasza na szkolenie z samoobrony, dzięki któremu zwiększy się bezpieczeństwo medyków ratujących ludzkie życie. Zajęcia odbędą się 26 kwietnia w Warszawie. W kursie może wziąć udział 80 osób.
Wojskowa Akademia Techniczna włączyła się w ogólnopolską akcję promującą bezpieczeństwo ratowników medycznych. – Chcemy wspomóc ich w wykonywaniu trudnych zadań podczas ratowania ludzkiego życia – mówi Ewa Jankiewicz, rzecznik WAT-u. Pod hasłem „Ratowniku medyczny ratując innych, pamiętaj, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo” uczelnia organizuje bezpłatne zajęcia z samoobrony dla personelu medycznego. Szkolenie odbędzie się w sobotę 26 kwietnia.
– Inspiracją do przygotowania takiego szkolenia były przypadki agresywnych zachowań wobec medyków podczas ich pracy – tłumaczy płk Rafał Parczewski, kierownik Studium Szkolenia Wojskowego WAT, które organizuje szkolenie.
Zaplanowane na 26 kwietnia w WAT szkolenie rozpocznie się o 10 rano. Zajęcia praktyczne będą prowadzone w grupach i potrwają kilka godzin. W programie są m.in. treningi z podstaw sztuk walki i samoobrony. – Zaplanowaliśmy inscenizację różnych niebezpiecznych sytuacji, do jakich może dojść podczas udzielania pomocy, np. gdy w karetce dojdzie do ataku nożem na ratownika – informuje kierownik SSW WAT.
Kto może zgłosić się szkolenie? Uczelnia zaprasza lekarzy, ratowników medycznych, pielęgniarki, pracowników szpitalnych oddziałów ratunkowych, a także pełnoletnich studentów medycyny lub dyscyplin związanych z medycyną i ratowaniem życia ludzkiego. – Zajęcia poprowadzą nasi wykwalifikowani ratownicy pola walki, a także instruktorzy i zawodnicy z Wojskowej Sekcji Sportów Walki działającej przy Studium Szkolenia Wojskowego – informuje płk Parczewski.
Zgłoszenia na szkolenie zawierające imię, nazwisko, miejsce pracy lub nazwę uczelni oraz numer telefonu należy przesłać na adres: anna.jezierska@wat.edu.pl. Na chętnych czeka 80 miejsc. Więcej informacji można otrzymać dzwoniąc pod numer: 261 839 919. – Nie bądźmy obojętni na przemoc! Działajmy razem. Już teraz warto zgłosić się na zajęcia z samoobrony – apelują w WAT.
W ostatnich miesiącach doszło do kilku napaści na medyków. Między innymi w miejscowości Żółwin grupa 20 osób szarpała i popychała ratowników medycznych, którzy udzielali pomocy pobitemu mężczyźnie, a w Warszawie mężczyzna zaatakował ratowników wezwanych na pomoc do jego nieprzytomnego syna.
Do najtragiczniejszego zdarzenia doszło 25 stycznia w Siedlcach. Nietrzeźwy pacjent podczas udzielania mu pomocy zaatakował ratowników nożem. Jednego z nich śmiertelnie ugodził w klatkę piersiową. Drugi z medyków został ranny w rękę. Po tym tragicznym wydarzeniu rząd zapowiedział szereg działań mających zwiększyć bezpieczeństwo zespołów ratowniczych, w tym wprowadzenie zmian w prawie, wyposażenie ratowników w kamizelki nożoodporne czy ogólnopolską akcję promującą ich bezpieczeństwo.
autor zdjęć: Marek BAZAK/East News

komentarze