Nawet 60 tys. mieszkańców powiatu otwockiego boryka się z brakiem wody zdatnej do picia i celów sanitarnych z powodu awarii wodociągów, największej w rejonie od kilkudziesięciu lat. Kilka godzin po ujawnieniu problemu z pomocą ruszyli żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy dostarczają wodę pitną. Sytuacja kryzysowa może się utrzymać jeszcze kilka dni.
„W Otwocku nastąpiła duża awaria wodociągów, terytorialsi są na miejscu i pomagają przy dystrybucji wody pitnej, żołnierze wspierają m.in. szpital powiatowy. Wojsko Polskie udostępnia także cysterny do przewozu wody pitnej. Jeśli będzie taka potrzeba, zwiększony zostanie zakres naszego zaangażowania i liczba żołnierzy” – napisał w mediach społecznościowych wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.
Lokalne władze Otwocka poinformowały 2 kwietnia o awarii magistrali zasilającej stację uzdatniania wody. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzegło mieszkańców, że brak wody pitnej i zdatnej do celów sanitarnych dotyczy Otwocka (50 tys. mieszkańców) i gminy Karczew (10 tys. mieszkańców).
Na wniosek wojewody mazowieckiego minister obrony skierował siły 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej do wsparcia Powiatowego Centrum Zdrowia w Otwocku. Żołnierze od środy działają w systemie całodobowym. Dziś rano służbę pełniło dziesięciu żołnierzy 61 Batalionu Lekkiej Piechoty z Książenic. Jak informuje Weronika Chochoł z sekcji prasowej 6 BOT, kompania logistyczna wysłała także do Otwocka cysternę z obsługą, drugi taki zaś pojazd pozostaje w gotowości.
Czas zakończenia wojskowej akcji nie jest jeszcze znany. Pewne jest, że mieszkańcy Otwocka i Karczewa mogą borykać się z brakiem kranówki jeszcze przez co najmniej dwa–trzy dni. Po ponownym uruchomieniu stacji uzdatniania wody trzeba bowiem pobrać i przebadać próbki, na co inspektorat sanitarny potrzebuje 48–72 godzin. Dopiero po takim czasie można określić poziom zanieczyszczeń, obecność bakterii w wodzie itp.
Mieszkańcom dotkniętym awarią wodociągów poza wojskiem pomagają inne służby, w tym siedem zastępów ochotniczej straży pożarnej i pięć zastępów Państwowej Straży Pożarnej. Strażacy na terenie wodociągów oraz szpitala powiatowego wypompowują zanieczyszczoną wodę. Ponadto pomagają w przewozie i dystrybucji wody pitnej. W akcję zaangażowały się także Wodociągi Warszawskie, a Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych zapowiedziała dostarczenie 45 tys. litrów butelkowanej wody pitnej, trzech cystern i 18 beczkowozów oraz środków dezynfekujących.
Prokuratura Rejonowa w Otwocku bada, czy w sprawie awarii sieci wodociągowej nie doszło do przestępstwa sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób. – Ta sytuacja nie miała precedensu. To najpoważniejsza awaria od kilkudziesięciu lat – powiedział Jarosław Margielski, prezydent Otwocka.
autor zdjęć: 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

komentarze