Po wielu latach nieobecności, marka targów BALTEXPO powróciła do portowego Gdańska, polskiego okna na świat! Kiedy w 2021 roku ogłoszono, że BALTEXPO „wraca do Gdańska”, ponieważ Międzynarodowe Targi Gdańskie wykupiły prawo do organizacji od poprzedniego organizatora, Zarządu Targów Warszawskich, reakcja branży morskiej była entuzjastyczna, bowiem targi BALTEXPO przez lata były jednym z filarów polskiego sektora morskiego.
Zdjęcie ilustracyjne: BALTEXPO 2023.
Sukces zeszłorocznej edycji
Pierwsza edycja BALTEXPO pod nowym szyldem odbyła się 10-12 października 2023 roku w hali Międzynarodowych Targów Gdańskich AmberExpo, gromadząc ponad 200 wystawców z 15 krajów oraz przyciągając ponad 5000 gości. Wydarzenie stało się platformą do dyskusji decydentów z przedstawicielami branży morskiej jak również do prezentowania innowacyjnych rozwiązań technologicznych reprezentowanych przez firmy z tego sektora gospodarki.
Andrzej Bojanowski, prezes MTG S.A., podkreśla - Naszą ambicją podczas najbliższych trzech edycji jest zbudowanie tego projektu jako najważniejszego w basenie Morza Bałtyckiego. To jest coś, nad czym pracujemy, nad czym pracują nasi partnerzy, ale także nasi klienci. To jest istotne, zarówno w obszarze militarnym, jak i cywilnym.
Holistyczne podejście do gospodarki morskiej w kolejnej edycji targów
Różnorodność tematów poruszanych podczas BALTEXPO 2025 to mocna strona przyszłorocznej edycji: – Zależy nam na szerokim zaprezentowaniu gospodarki morskiej, nie tylko kilku jej sektorów. Udowadniamy, że polska branża morska potrafi realizować usługi i współpracować w różnych dziedzinach. Oprócz silnego przemysłu stoczniowego prezentujemy także porty, nie zapominamy o militarnym aspekcie targów, który w obecnej rzeczywistości zyskuje jeszcze bardziej na znaczeniu – mówi Małgorzata Mnich-Kamińska, projekt manager targów BALTEXPO 2025.
Branża stoczniowa
Branża stoczniowa w Polsce jest kluczowa dla gospodarki nie tylko poprzez fakt generowania miejsc pracy czy wprowadzania na rynek innowacji i nowych technologii. Polski sektor stoczniowy dysponuje dziś doskonałym portfolio, obejmującym zarówno wykwalifikowaną kadrę, jak i rozwiniętą infrastrukturę. Stocznie remontowe realizują dziś wielomilionowe projekty, a liczba zamówień wciąż rośnie. Aktualna sytuacja geopolityczna podkreśla strategiczne znaczenie tego sektora dla bezpieczeństwa narodowego, poprzez produkuję jednostek dla Marynarki Wojennej oraz wsparcie bezpieczeństwa energetycznego. Podczas zeszłorocznej edycji targów BALTEXPO 2023 podkreślano znaczenie przemysłu stoczniowego w regionie Bałtyku oraz jego wpływ na całą branżę morską. Nie inaczej będzie podczas kolejnej edycji targów. Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję zapoznać się z różnorodną ofertą polskich stoczni, jak również ich planami rozwoju.
Militaria i bezpieczeństwo
Kolejna edycja BALTEXPO 2025 bardzo mocno stawia na kontekst militarny wydarzenia zarówno w obszarze targowym jak i tematyki konferencji. Podczas targów zaprezentowane zostaną nowości związane z marynarką wojenną. W ramach wydarzenia odbędą się również dedykowane tej branży panele dyskusyjne dotykające tematykę bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej oraz modernizacji Marynarki Wojennej - Zależy nam na tym, by razem z Marynarką Wojenną zaprezentować jeden z Kormoranów przy nabrzeżach Portu Gdańsk. Mamy już funkcjonujący projekt Miecznika, który Stocznia Wojenna i Grupa PGZ zaprezentuje podczas BALTEXPO 2025. Liczymy również na gorącą dyskusję dotyczącą programu zakładającego kupno okrętów podwodnych dla polskiej marynarki o kryptonimie Orka, który w ostatnim czasie nabiera tempa. Oczywiście nie zapominamy o innych programach dla naszego morskiego rodzaju sił zbrojnych takich jak Ratownik i Murena. - komentuje Andrzej Bojanowski, prezes MTG S.A.
Kariera w branży morskiej i innowacje
Nowością zeszłorocznych targów, która znajdzie kontynuację podczas kolejnej edycji będzie Dzień Edukacji i Kariery oraz Strefa Startup, które mają na celu wspieranie młodych profesjonalistów oraz innowacyjnych przedsiębiorstw w branży morskiej. Dzień Edukacji i Kariery to doskonała okazja dla studentów i absolwentów, aby nawiązać bezpośrednie kontakty z pracodawcami, zapoznać się z aktualnymi ofertami pracy oraz uczestniczyć w warsztatach i prezentacjach, które pomagają w rozwijaniu umiejętności zawodowych. Strefa Startup natomiast, to przestrzeń dedykowana młodym, innowacyjnym firmom, które prezentują swoje pomysły i rozwiązania w zakresie technologii morskich oraz logistyki. Uczestnicy mają możliwość zdobycia cennych wskazówek od ekspertów, nawiązania współpracy z innymi przedsiębiorcami oraz przedstawienia swoich koncepcji potencjalnym inwestorom. Dzięki tym inicjatywom, BALTEXPO 2025 sprzyja kreowaniu nowych możliwości zawodowych oraz wsparciu rozwoju innowacji w sektorze morskim. Targi stanowią przestrzeń integracyjną, która nie tylko prezentuje innowacje, ale także łączy edukację z praktyką.
Konferencja Baltic Ports Organization podczas targów BALTEXPO 2025
Równolegle z przyszłoroczną edycją targów BALTEXPO 2025, odbędzie się wyjątkowe wydarzenie towarzyszące, konferencja Baltic Ports Organization (BPO), której gospodarzem będzie Port Gdańsk. Konferencja zgromadzi około 200 gości oraz członków organizacji BPO z regionu Morza Bałtyckiego. Wydarzenie o międzynarodowym charakterze, będzie platformą do wymiany doświadczeń oraz planowania przyszłych inwestycji w sektorze morskim dla krajów nadbałtyckich. Uczestnicy będą mieli możliwość networkingu oraz zapoznania się z planami rozwoju poszczególnych portów bałtyckich, co z pewnością będzie impulsem do rozwoju gospodarki morskiej zarówno w Polsce jak i regionie. Kolejna edycja 23. Międzynarodowych Targów Morskich i Militarnych BALTEXPO 2025 odbędzie się w dniach 7-9 października 2025 roku w Gdańsku.
Szczegółowe informacje dostępne są na stronie wydarzenia: https://baltexpo.eu
Źródło: BALTEXPO
autor zdjęć: baltexpo.eu

komentarze