moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ryś-22 wielkim sprawdzianem „Dwunastki”

W pierwszej kolejności zaplanowano wielką operację, w drugiej – sprawdzono ją w realu – ćwiczenie taktyczne z wojskami pk. RYŚ-22 nabiera wielkiego rozpędu, aby żołnierzy 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej sprawdzić pod wieloma względami.

Zanim żołnierze wyruszyli z 11 garnizonów podległych 12 Dywizji szczegółowo zaplanowano dla nich złożone działania taktyczne i ogniowe. Następnie wcielili prawie 500 rezerwistów i przemieścili się (w dużej mierze transportem kolejowym) na poligony w południowo – zachodniej Polsce. Tam przystąpili do wykonania skomplikowanych zadań, które realizują do tej pory, często w nocy, na dużym zmęczeniu, ale z jeszcze większym zaangażowaniem oraz inicjatywą.
Ćwiczenie RYŚ-22 stanowi największe wyzwanie szkoleniowe w tym roku dla szczecińskiej dywizji, dlatego dowódca „Dwunastki” i jednocześnie kierownik ćwiczenia generał dywizji doktor Dariusz Parylak dąży do maksymalnego wykorzystania bazy szkoleniowej Ziemi Lubuskiej w trakcie wrześniowych manewrów.

Zdecydowana większość żołnierzy wykonuje zadania w dotąd nieznanym terenie, co jest istotnym urozmaiceniem ćwiczenia. Dodatkowo na wielu płaszczyznach współpracują ze sobą jednostki, które wcześniej nie współdziały ze sobą, jak choćby 7 Brygada Obrony Wybrzeża ze Słupska i podkorządkowana im kompania zmechanizowana z amerykańskiej 4 Dywizji Piechoty. Dla jednych i drugich jest to wyjątkowa okazja, aby porównać swoje procedury, wymienić się doświadczeniem oraz sprawdzić możliwości posiadanego sprzętu wojskowego.

Dynamicznie zmieniające się środowisko bezpieczeństwa uświadamia więc nas wszystkich jak ważne jest kompleksowe sprawdzanie własnych umiejętności, wyciąganie wniosków oraz wdrażanie ich w szkolenie, aby każde kolejne ćwiczenie potwierdzało systematyczne podnoszenie kwalifikacji. Dla „Dwunastki” ćwiczenie RYŚ-22 jest zatem najlepszą okazją do weryfikacji poziomu wyszkolenia dowództw, sztabów i pododdziałów bojowych, aby stale doskonalić się w wojskowym rzemiośle.

***
W ćwiczeniu taktycznym z wojskami pk. RYŚ-22 uczestniczy znaczna część żołnierzy i sprzętu 12 Dywizji (ponad 3500 żołnierzy, w tym prawie 500 rezerwistów). Realizowane jest nie tylko na poligonach południowo – zachodniej Polski,
ale również poza ich granicami. Głównym celem ćwiczenia jest sprawdzenie planowania i prowadzenia działań taktycznych oraz ogniowych. Manewry potrwają do 23 września br.

Na czas ćwiczenia oddelegowani są do „Dwunastki” m. in. żołnierze z: amerykańskiej 4 Dywizji Piechoty, 100 batalionu łączności z Wałcza, 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych z Inowrocławia, 2 pułku inżynieryjnego z Kazunia, 5 pułku inżynieryjnego ze Szczecina – Podjuch, 18 pułku rozpoznawczego z Białegostoku, 14 pułku przeciwpancernego z Suwałk, 1 Brygady Pancernej z Wesołej, pwd DWD Pł. – Wsch.

Tekst: mjr Błażej Łukaszewski

red. PZ

autor zdjęć: mjr Błażej Łukaszewski

dodaj komentarz

komentarze


K9, ognia!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
SAFE dla Tarczy Wschód
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Ogniowy debiut polskich AH-64D
Lotnisko w zanadrzu
NATO i USA o Iranie
Wspólny trening polskich i portugalskich marynarzy
Bez zmian w emeryturach
Wielka gra na ukraińskim froncie
Spędź wakacje z wojskiem! Z pancerniakami, marynarzami…
Oswoić „latający komputer”
Marsz prawdę ci powie
Groźny incydent w Libanie
Biało-czerwona na Monte Cassino
Tu nie ma miejsca na błędy
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Generał z cienia
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski
Historyczny dzień z SAFE w Stalowej Woli
Bałtyk, wspólna sprawa
Dowódca eskadry F-35 o sile Husarzy
Polsko-estońska współpraca
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Siły powietrzne na pomoc Polce w potrzebie
Wsparcie ma znaczenie
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Za sterami DORSZ i myśliwców
Kraków zaprosił weteranów
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Ślady, których nie widać
Kluczowe stanowisko w armii dla gen. Nowaka
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Polska SAFE, czyli inwestycje w bezpieczeństwo
Równanie z „Iksem”
Nowa baza US Army w Polsce?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
SAFE: jest kolejna umowa – na dostawę amunicji
Czerwieńsze będą…
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
Leopardy 2PL na podium
Strzały na granicy. Żołnierz uniewinniony
WOT pomaga gasić ogromny pożar na Mazowszu
Miłość od pierwszego wejrzenia
Nominacje na nowe stanowiska dowódcze
Wojsko wykonało misję. Chora studentka jest już w kraju
Polsko-kanadyjska współpraca
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Od indeksu do munduru
Syndrom Karbali
Kontrakty z SAFE: pojazdy, drony, satelity
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Sołtysi uczą się działań antykryzysowych
Sojusz kontra drony
Strzelcy wyborowi muszą się lubić
Rosomaki zamówione. To ostatnie krajowe umowy z SAFE
Chcą budować dla Amerykanów
„Oczy i uszy” Bursztynowej Dywizji
Specjalsi: mała, wielka siła

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO