moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Terytorialsi 5 Mazowieckiej BOT przysięgali w Mławie

Ponad 50 żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój” zakończyło tegoroczną „szesnastkę” realizowaną w ramach projektu „Wakacje z WOT”. W sobotę 17 września rekruci złożyli uroczystą przysięgę wojskową na Starym Rynku w Mławie.

Żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej w sobotę 17 września br. o godzinie 11:00 złożyli przysięgę wojskową. Uroczystość z pełnym ceremoniałem odbyła się po raz pierwszy w Mławie, a zwieńczeniem jej była defilada pododdziałów 5 MBOT. Podniosłe słowa roty przysięgi „Ja żołnierz Wojska Polskiego, Przysięgam…” wypowiedziało ponad pięćdziesięciu ochotników, którzy swoje szkolenie podstawowe ukończyli w ramach projektu „Wakacje z WOT”.

To była już piąta przysięga w tym roku złożona na sztandar 5 Mazowieckiej Brygady OT, a zarazem kolejna, która odbyła się poza koszarami jednostki wojskowej. Dowódca Brygady zwracając się do nowo zaprzysiężonych, wyraził dumę i satysfakcję z podjętej przez nich decyzji o założeniu munduru żołnierza Wojska Polskiego, która jest przejawem ich dojrzałości, a zarazem manifestacją gotowości do walki dla dobra ojczyzny.

REKLAMA

Podczas uroczystości odczytano list Ministra Obrony Narodowej, który skierował do żołnierzy składających przysięgę. -Wierzę, że sumienną, wzorową służbą będziecie się przyczyniać do wzmacniania etosu naszego wojska i zwiększania bezpieczeństwa Polski. Żołnierze Wojsk Obrony terytorialnej aktywnie angażują się we wsparcie ukraińskich uchodźców, współpracują na rzecz zapewniania bezpieczeństwa na granicy polsko-białoruskiej, służą pomocą wszędzie tam, gdzie potrzebna jest ich obecność. Swoimi działaniami potwierdzają siłę i znaczenie tej wyjątkowej formacji Wojska Polskiego. Dziękuję Wam za zasilenie szeregów 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.” – napisał wicepremier minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Żołnierze 5 MBOT przed złożeniem uroczystej przysięgi ukończyli intensywne szesnastodniowe szkolenie podstawowe, które rozpoczyna cykl szkoleń w WOT. Potwierdzeniem ukończonego szkolenia był egzamin - „pętla taktyczna”. Praktyczny sprawdzian nabytych umiejętności w czasie „szesnastki” Terytorialsi zdali w miniony czwartek na placu ćwiczeń taktycznych Targonie.

Kolejne szkolenia, zarówno dla nowych ochotników jak i rezerwistów z północnego Mazowsza rozpoczną się w Ciechanowie 7 października, 18 listopada, oraz 17 grudnia. We wszystkich batalionach lekkiej piechoty wyznaczeni są rekruterzy, którzy udzielą wyczerpujących odpowiedzi na pytania chętnych kandydatów do służby.
Kontakt do rekrutera, który pomoże przejść cały proces rekrutacji, można w szybki sposób odszukać pod adresem: www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.

***
Zostań Terytorialsem!

WOT jest formacją powszechną i ochotniczą, która jest budowana na polskich tradycjach niepodległościowych. Każdy w wieku 18-63 lat (w przypadku oficerów i podoficerów) oraz od 18-60 lat (w przypadku szeregowych), kto przejdzie pomyślnie postępowanie kwalifikacyjne, może zostać żołnierzem obrony terytorialnej.
Warunkiem wstąpienia do formacji jest między innymi obywatelstwo polskie, pełnoletniość i niekaralność, a także dobry stan zdrowia.
O przyjęcie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą ubiegać się zarówno osoby, niepełniące do tej pory żadnej formy służby wojskowej, a także rezerwiści.  Mile widziane są zarówno osoby aktywne społecznie, jak i te, które dopiero szukają pomysłu na siebie. WOT jest miejscem dla tych, którzy chcą kontynuować rodzinne tradycje patriotyczne lub po prostu szukają przygody.
Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy - służba w WOT jest doskonałą szansą na połączenie życia rodzinnego, zawodowego z możliwością służby dla Polski.

Tekst: Elżbieta Obrębska/ rzecznik prasowy 5 MBOT

red. PZ

autor zdjęć: 5 MBOT

dodaj komentarz

komentarze


„Nowoczesne wojsko – bezpieczne państwo”
 
„Rekin” dobił do brzegu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WSF: Dzięki wojnie na Ukrainie jesteśmy bardziej zjednoczeni
Dowódca z intuicją
Rakietnicy, czyli pod ostrzałem z rac
Buzdygany dla ambasadorów Wojska Polskiego
Wioślarz i pięcioboista mistrzami świata!
Raper w mundurze
Żołnierze zdominowali mistrzostwa kraju w strzelectwie
Dublet pięciobojowych sztafet
Rosja zagarnia ukraińskie ziemie
Od Chersonia po Krym
Społeczne zaplecze sił zbrojnych
Interwencyjne granatniki
Collective Defense is Priority
Święto logistyków
Kolejni operatorzy Warmate
Brunatny najazd
Putin sięga po rezerwy
Integracja Wisły
Jakie dodatki dla żołnierzy niezawodowych?
Jak się testuje F-35
16 medali szermierzy na wojskowym czempionacie
Jastrzębie nad Słowacją
Włoskie Typhoony w akcji
SCAR, czyli zdalne sterowanie dronami
„Ryś ‘22” z amerykańskim wsparciem
Zostań stypendystą MON-u
Buzdygany 2021 – poczet laureatów
Lider nauczy dowódców kreatywności
Polska wzmacnia Baltic Air Policing
MSPO. Rodzina dronów pionowego startu
Wojska OT mają pięć lat!
Charyzmatyczny lider
Dezinformacja jako współczesne narzędzie walki
Czerwona agresja
Mieć oko na Libię, uważać na Rosję
MSPO. Rakietowe aspiracje WITU
„Trenuj z wojskiem”, by czuć się bezpiecznie
Pięć medali żołnierzy w zapasach i strzelectwie
Człowiek wielu pasji
Świadczenie mieszkaniowe w górę
Ukraińska kontrofensywa
Polska zmiana w zespole NATO
Konsekwentna pasjonatka
Wyjaśniona sprawa rekompensat dla rezerwistów
Sukces ukraińskiej kontrofensywy
Śladem profesjonalistów
Dwa złota, trzy srebra i dwa brązy biatlonistów
Ukraina świętuje, Rosja spowalnia
Premier w Żelaznej Dywizji
Podniebny trening transportowców
Rysy na potędze
Dodatek za służbę w jednostce bojowej
Prawie 290 mln dolarów z USA na polskie bezpieczeństwo
Najważniejsze ogniwa nowego polskiego OPL-u
Żołnierze NSZ dla wolnej Polski
Alianci z AK

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO