moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Lotnicza zmiana warty na wschodniej flance

Nie jak dotychczas w Niemczech, lecz w Powidzu będzie ulokowana kwatera główna amerykańskiej brygady lotnictwa wojsk lądowych, która rotacyjnie operuje na wschodniej flance NATO. U lotników właśnie nastąpiła zmiana warty. 1 Brygada Kawalerii Powietrznej zakończyła misję w Europie i przekazała obowiązki 1 Brygadzie Lotnictwa Bojowego nazywanej Iron Eagles.

W poniedziałek kilka minut po dziesiątej w jednym z hangarów bazy lotniczej w Powidzu żołnierze 1 Brygady Kawalerii Powietrznej (1 ACB) zwinęli sztandar jednostki. Chwilę później ich koledzy rozwinęli sztandar 1 Brygady Lotnictwa Bojowego (1 CAB). W ten symboliczny sposób odbyło się przekazanie odpowiedzialności za misję w środkowo-wschodniej Europie. Miejsce uroczystości było nieprzypadkowe. Wraz z przybyciem nowej zmiany US Army kwatera główna kontyngentu lotniczego wojsk lądowych, który rotacyjnie operuje na wschodniej flance, po raz pierwszy w historii została przeniesiona z Niemiec do Polski, a konkretnie – do Powidza. Jak tłumaczą Amerykanie: ze względów strategicznych.

– W takich chwilach zadajemy sobie pytanie, po co tutaj jesteśmy. Otóż jesteśmy tutaj, ponieważ każdy z nas podniósł kiedyś rękę i przysięgał bronić konstytucji przed wrogami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Kraj chciał, żebyśmy pojechali do wschodniej Europy, by opowiedzieć się za wolnością, wzmacniać sojuszników i odstraszać wrogów – mówił gen. dyw. John V. Meyer III, dowódca 1 Dywizji Piechoty, która podczas obecnej zmiany „Atlantic Resolve” sprawuje operacyjną kontrolę m.in. nad 1 Brygadą Kawalerii Powietrznej. Z kolei dowódca 1 CAB, płk John A. Morris III, mówił o rozpoczęciu „ekscytującej misji”. – Pokazuje ona nasze zaangażowanie na rzecz Polski, wspólnoty europejskiej, NATO. Cieszymy się, że tutaj jesteśmy, i nie możemy się doczekać wspólnych działań – podkreślał, zwracając się m.in. do przedstawicieli polskiej armii.

REKLAMA

Misja 1 Brygady Kawalerii Powietrznej trwała dziewięć miesięcy. Przerzut jej oddziałów z Fort Hood w USA rozpoczął się jeszcze pod koniec ubiegłego roku. Wówczas to na pokładzie statku ARC „Endurance” do holenderskiego portu Vlissingen dotarło blisko 40 różnego typu śmigłowców. Wśród nich znalazły się m.in. Black Hawki, Chinooki i Apache. Drugi podobny transport dotarł do greckiego portu Aleksandropolis na pokładzie ARC „Independence”. W kolejnych tygodniach maszyny wraz z personelem zostały rozlokowane w kilku państwach środkowo-wschodniej Europy. Część trafiła do Powidza. W lutym tego roku do Polski zostało przerzucone kolejnych 20 śmigłowców Apache z Grecji. Była to odpowiedź na rosnące zagrożenie ze strony Rosji.

– Podczas trwającej dziewięć miesięcy misji nasze śmigłowce spędziły w powietrzu 12,5 tys. godzin. Realizowaliśmy zadania w 11 różnych krajach, wspierając oddziały lądowe własne i naszych sojuszników podczas takich ćwiczeń, jak „Saber Strike”, „Swift Response”, „Combined Resolve” czy „Hedgehog” – wyliczał płk Timothy Jaeger, dowódca 1 Brygady Kawalerii Powietrznej. Załogi prowadził misje rozpoznawcze, wykonywały uderzenia z powietrza, ewakuowały rannych z pola walki. – Poprzez nasze działania wzmocniliśmy bezpieczeństwo w regionie, a sami poprawiliśmy swoją skuteczność i efektywność – zaznaczał płk Jaeger, jednocześnie zapewnił: – Dzisiejsza uroczystość oznacza zmianę jednostek, ale nie zmienia celów misji.

Amerykańska brygada lotnictwa bojowego po raz pierwszy została przerzucona do Europy w 2017 roku. W założeniu miała wzmocnić wojska lądowe, które stacjonują na kontynencie w ramach misji „Atlantic Resolve”, a także szkolić się wspólnie z sojusznikami. Jeden z brygadowych zespołów zadaniowych został rozmieszczony w Powidzu, na terenie 33 Bazy Lotnictwa Transportowego. Niewielka miejscowość powoli staje się jednym z najważniejszych punktów na mapie amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce. Właśnie tutaj będzie się teraz mieściło dowództwo lotniczej brygady. Tutaj też stacjonuje batalion wsparcia logistycznego; odpowiada on m.in. za transport amunicji, naprawy i konserwację sprzętu wojsk operacyjnych, które działają na wschodniej flance. W Powidzu wreszcie powstają ogromne magazyny na sprzęt US Army.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: 1st CAB

dodaj komentarz

komentarze


Od Chersonia po Krym
 
Polska wzmacnia Baltic Air Policing
Wyjaśniona sprawa rekompensat dla rezerwistów
Pięć medali żołnierzy w zapasach i strzelectwie
Najważniejsze ogniwa nowego polskiego OPL-u
Polska zmiana w zespole NATO
Jastrzębie nad Słowacją
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Premier w Żelaznej Dywizji
Wojska OT mają pięć lat!
Dezinformacja jako współczesne narzędzie walki
Rosja zagarnia ukraińskie ziemie
Mieć oko na Libię, uważać na Rosję
Śladem profesjonalistów
Polska ma prawo do wojennych odszkodowań
MSPO. Rakietowe aspiracje WITU
Wioślarz i pięcioboista mistrzami świata!
Ukraina świętuje, Rosja spowalnia
Włoskie Typhoony w akcji
Rekordowa przysięga na WAT
Jak się testuje F-35
Żołnierze zdominowali mistrzostwa kraju w strzelectwie
„Rekin” dobił do brzegu
Dodatek za służbę w jednostce bojowej
Desant pod Arnhem
Jakie dodatki dla żołnierzy niezawodowych?
16 medali szermierzy na wojskowym czempionacie
SCAR, czyli zdalne sterowanie dronami
Zostań podoficerem WP!
Prawie 290 mln dolarów z USA na polskie bezpieczeństwo
Przygotowani na kryzys
Żołnierze NSZ dla wolnej Polski
Rakietnicy, czyli pod ostrzałem z rac
Dublet pięciobojowych sztafet
Nowy znak specjalny komandosów
WSF: Dzięki wojnie na Ukrainie jesteśmy bardziej zjednoczeni
NATO stawia na drony
Latająca Forteca w Zalewie Szczecińskim
Sukces ukraińskiej kontrofensywy
Ukraińska kontrofensywa
Alianci z AK
Collective Defense is Priority
Interwencyjne granatniki
Ile Polska straciła podczas II wojny
Putin sięga po rezerwy
Czerwona agresja
Zostań stypendystą MON-u
Brunatny najazd
„Rekin” grasuje na Bałtyku
„Ryś ‘22” z amerykańskim wsparciem
Podniebny trening transportowców
„Nowoczesne wojsko – bezpieczne państwo”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejni operatorzy Warmate
Lider nauczy dowódców kreatywności
Dwa złota, trzy srebra i dwa brązy biatlonistów
MSPO. Rodzina dronów pionowego startu
Gaudeamus igitur!
Świadczenie mieszkaniowe w górę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO