moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Atak z nieba - kurs operatorów WARMATE

W Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej zakończył się pierwszy kurs operatorów systemu amunicji krążącej WARMATE. Intensywne szkolenie obejmowało zakres wiedzy z teorii jak i praktyki działania polskiego urządzenia. Jest to pierwsze szkolenie realizowane w CSWOT, które w przyszłości zapoczątkuje cykl kursów instruktorskich.

Podczas trzytygodniowego szkolenia Terytorialsi zapoznali się z dokładnymi danymi technicznymi polskiego bezzałogowca, odbyli szkolenia z praktycznego używania systemu WARMATE, a także jego wykorzystaniem w działaniach bojowych. Zadania, które postawiono przed uczestnikami kursu dotyczyły przeprowadzenia zwiadu, rozpoznanie oraz likwidację wybranych celów.

Kurs był bardzo dobrze zaplanowany co pomagało stopniowo przyswajać wiedzę. Codziennie poznawaliśmy nowe informacje i funkcje dotyczące wykorzystania systemu WARMATE. Z łatwością zaznajomiliśmy się z tym urządzeniem - powiedział kursant z 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

System amunicji krążącej WARMATE to bezzałogowy statek powietrzny, przeznaczony do ataku na wrogie oddziały oraz lekko opancerzone pojazdy. Do jego głównych zadań należy zwiad, śledzenie, rozpoznanie bądź eliminacja celu, a jego wsparcie może zapewnić zdecydowaną przewagę na polu walki. Realizowane w Centrum Szkolenia WOT szkolenie operatorów systemu amunicji krążącej jest pierwszym etapem w drabince szkoleń z jakim muszą zmierzyć się Terytorialsi. Kolejnymi etapami jest kurs na technika, administratora, a w przyszłości instruktora.

Szkolenie jest bardzo ciekawe, szczególnie jest to nowe doświadczenie. Oprócz posługiwania się samym urządzeniem i sprzętem, który mu towarzyszy, to na kursie również pojawiły się elementy taktyki, czyli to co dla nas żołnierzy jest najistotniejsze - ocenił uczestnik kursu z Centrum Szkolenia WOT.

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego, ps. „Trzaska” w Toruniu realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się z wysokim stanem ukompletowania kadry szkoleniowej. Zajmuje się przygotowaniem żołnierzy, zarówno Terytorialnej Służby Wojskowej, jak i żołnierzy zawodowych, do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej.

Tekst: ppor. Krzysztof Wójcik/Centrum Szkolenia WOT

red. PZ

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Terytorialsi ćwiczyli z Gwardią Narodową z USA
„Strzała weterana” spaja środowisko
Strzelać jak Polacy
Dywizja za dywizję – Amerykanie w Polsce rotują
Kolejne nominacje w Wojsku Polskim
Kajakarze i pięcioboista na medal!
Wojsko przeszkoliło dzieci w całej Polsce
Wsparcie ma znaczenie
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Ważne decyzje w Brukseli
Podróż w ciemność
Sojusznicza medycyna pola walki
Żandarmeria Wojskowa bada sprawę śmierci żołnierza na granicy
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
Wszystko o Grocie, czyli „GROTowisko-26”
Pobudka 5:30 i ostra taktyka. Przetrwasz te 27 dni?
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Wojna pod lupą
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Kolejna operacja hybrydowa Rosji
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Zasadzka w leśnych ostępach
Poznański gen wolności
Przerzut Abramsów do Lublina
Bez zmian w emeryturach
Cyberparasol nad wyborami
Ramię w ramię z Amerykanami
Jarzębina i nowe miny przeciwpiechotne
Miliardy na odbudowę i ukraińskie drony z Polski
Sprawdzian charakteru
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
Jeśli modernizacja, to tylko wspólna
Śmierć w sercu Azji
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Zbrodnicza farsa
Mewa pisze historię
Priorytety na szczyt NATO
Orka dobiła do brzegu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy niezawodowych
Na straży odporności Polski
Gdańsk centrum dyskusji o odbudowie Ukrainy
Apetyt Smoka rośnie
Polskie Apache'e wkraczają do akcji
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polski wkład w operację „Overlord”
Sportowe jubileusze
Mundur, medale i duma
Szermierze i pięściarki na podium
Atak w Porcie Elbląg
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Spotkanie ministrów obrony V4 w Budapeszcie
Twardy ma moc
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Okręt skrojony na Bałtyk
Równanie z „Iksem”
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
PKW Irak zostaje w Jordanii
Niebo bez dominacji
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO