moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Jastrzębie nad Słowacją

Polskie F-16 i czeskie Gripeny w razie potrzeby wystartują, by chronić słowackie niebo. Umowę w tej sprawie podpisali szefowie resortów obrony z Polski, Czech i Słowacji. – Jesteśmy sąsiadami i przyjaciółmi. Razem jesteśmy silniejsi – mówił wicepremier Mariusz Błaszczak. Dyżur lotników rozpocznie się 1 września.

Umowa w sprawie ochrony przestrzeni powietrznej Słowacji została zawarta w sobotę w słowackiej bazie lotniczej Kuchyňa w Malacky. Trójstronną deklarację podpisali ministrowie obrony: Słowacji – Jaroslav Nad’, Polski – Mariusz Błaszczak oraz Czech – Jana Czernochova. Zgodnie z porozumieniem polskie i czeskie siły powietrzne mają na zmianę chronić niebo nad Słowacją. Myśliwce będą operowały z baz w swoich krajach. Wsparcie polskich i czeskich lotników jest odpowiedzią na prośbę ministra Jaroslava Nad’a w związku z wycofaniem z eksploatacji słowackich samolotów MiG-29. Słowacja ma przyjąć do służby samoloty F-16, ale dopiero w 2024 roku.

 

REKLAMA

– Od 1 września para dyżurna polskich F-16 rozszerzy zakres odpowiedzialności o Słowację – poinformował po podpisaniu umowy wicepremier Mariusz Błaszczak. – Liczę na to, że kiedy Słowacja będzie już miała swoje F-16, to na zasadzie interoperacyjności będziemy nie tylko ćwiczyć, ale też budować plany operacyjne dotyczące współpracy lotniczej – mówił szef MON-u.

Wicepremier Mariusz Błaszczak podkreślał, że trójstronne porozumienie jest wyrazem solidarności. – Współpraca służy bezpieczeństwu nas wszystkich. Tylko działając razem, jesteśmy bezpieczni – zaznaczył Błaszczak. O znaczeniu wzajemnego wsparcia państw regionu w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę mówiła także czeska minister obrony. – To są namacalne dowody tego, że politycy nie tylko mówią o współpracy, ale rzeczywiście w ramach tej współpracy działają – przekonywała Czernochova.

Słowacki polityk podziękował Polakom i Czechom za pomoc. – To wielki dzień dla nas. Dzień, który pokazuje, jak silna jest nasza sąsiedzka współpraca – mówił Jaroslav Nad’. – Pokazaliśmy, jak silny jest nasz sojusz w ramach NATO, ale też, że jest to silna przyjaźń, braterstwo między naszymi państwami – podsumował.

Ministrowie podpisali porozumienie podczas 11. Słowackich Międzynarodowych Dni Lotnictwa. W pokazach uczestniczyli m.in. polscy piloci F-16 z zespołu Tiger Demo Team, zaprezentowały się również amerykańskie F-22, które stacjonują w Łasku.

W sobotę odbył się też symboliczny pożegnalny przelot słowackich MiG-ów, które oficjalnie odejdą ze służby 1 września. Początkowo Słowacja deklarowała, że odda je zaatakowanej przez Rosję Ukrainie, ale w wywiadzie z 27 sierpnia dla „Frankfurter Allgemeine Zeitung” słowacki minister obrony zastrzegł, że nie zapadła jeszcze decyzja w tej sprawie. „Przekazujemy 1 września ochronę naszej przestrzeni powietrznej Polsce i Republice Czeskiej. Wtedy rozpoczniemy dyskusję o przyszłości samolotów, włącznie z ewentualnym przekazaniem ich Ukrainie. Dziesięć MiG-ów-29, które wycofujemy ze służby, jest warte ok. 300 mln euro. Spróbujemy je sprzedać. Opcja przekazania ich we wrześniu Ukrainie w formie prezentu nie jest obecnie aktualna. Chcemy znaleźć rozwiązanie wspólnie z naszymi sojusznikami” – argumentował Jaroslav Nad’ w wywiadzie dla niemieckiego dziennika.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Bartek Bera, kpr. Wojciech Król/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Lider nauczy dowódców kreatywności
 
Dodatek za służbę w jednostce bojowej
Najważniejsze ogniwa nowego polskiego OPL-u
Dwa złota, trzy srebra i dwa brązy biatlonistów
„Trenuj z wojskiem”, by czuć się bezpiecznie
„Ryś ‘22” z amerykańskim wsparciem
Podniebny trening transportowców
SCAR, czyli zdalne sterowanie dronami
Wojska OT mają pięć lat!
Święto logistyków
„Rekin” dobił do brzegu
Sukces ukraińskiej kontrofensywy
Integracja Wisły
Prawie 290 mln dolarów z USA na polskie bezpieczeństwo
Dezinformacja jako współczesne narzędzie walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dowódca z intuicją
Interwencyjne granatniki
MSPO. Rodzina dronów pionowego startu
Społeczne zaplecze sił zbrojnych
Żołnierze NSZ dla wolnej Polski
Kolejni operatorzy Warmate
Śladem profesjonalistów
Od Chersonia po Krym
„Nowoczesne wojsko – bezpieczne państwo”
Charyzmatyczny lider
Ukraińska kontrofensywa
Jastrzębie nad Słowacją
Premier w Żelaznej Dywizji
Czerwona agresja
Polska wzmacnia Baltic Air Policing
Żołnierze zdominowali mistrzostwa kraju w strzelectwie
Świadczenie mieszkaniowe w górę
WSF: Dzięki wojnie na Ukrainie jesteśmy bardziej zjednoczeni
Polska zmiana w zespole NATO
Raper w mundurze
Putin sięga po rezerwy
Konsekwentna pasjonatka
Buzdygany dla ambasadorów Wojska Polskiego
Rosja zagarnia ukraińskie ziemie
Alianci z AK
Dublet pięciobojowych sztafet
Wioślarz i pięcioboista mistrzami świata!
Wyjaśniona sprawa rekompensat dla rezerwistów
Jakie dodatki dla żołnierzy niezawodowych?
Collective Defense is Priority
Zostań stypendystą MON-u
16 medali szermierzy na wojskowym czempionacie
Pięć medali żołnierzy w zapasach i strzelectwie
Włoskie Typhoony w akcji
Ukraina świętuje, Rosja spowalnia
Buzdygany 2021 – poczet laureatów
Człowiek wielu pasji
Mieć oko na Libię, uważać na Rosję
MSPO. Rakietowe aspiracje WITU
Rysy na potędze
Jak się testuje F-35
Rakietnicy, czyli pod ostrzałem z rac
Brunatny najazd

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO