moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Świat polskiej armii sprzed stu lat

Defilady, ćwiczenia i codzienne obowiązki polskiej armii z okresu międzywojennego ukazują zdjęcia wybitnych fotografów: Witolda Pikiela i Narcyza Witczaka-Witaczyńskiego. Ich prace można oglądać do końca sierpnia na wystawie zorganizowanej przez Centralną Bibliotekę Wojskową w galerii plenerowej Łazienek Królewskich w Warszawie.

– Dzięki tej wystawie spojrzymy na polskie wojsko przez obiektyw jego najsłynniejszych fotografów – mówił Jan Tarczyński, dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej, otwierając w Warszawie ekspozycję „Fotografowie Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej Witold Pikiel i Narcyz Witczak-Witaczyński”.

Dyrektor podkreślił, że pokazane na ekspozycji zdjęcia mają znaczenie artystyczne, dokumentacyjne i poznawcze. Dzięki nim można lepiej poznać historię naszej armii. – Przede wszystkim jednak pokazują polskich żołnierzy, od szeregowców do najważniejszego z nich, marszałka Józefa Piłsudskiego – dodał Tarczyński.

REKLAMA

Beata Czekaj-Wiśniewska, zastępca dyrektora CBW i autorka wystawy, opowiadała, że pomysł narodził się podczas codziennej pracy. – Zauważyliśmy, że autorami tych najlepszych zdjęć w naszych zbiorach są dwaj żołnierze: Pikiel i Witczak-Witaczyński, i postanowiliśmy udostępnić ich twórczość szerszemu gronu – tłumaczyła. Czekaj-Wiśniewska dodała, że na pokazanych na wystawie pracach zobaczymy parady, defilady, uroczystości, ćwiczenia i kursy, ale także codzienne obowiązki, życie rodzinne żołnierzy, a ponadto sprzęt wojskowy.

Wystawę zorganizowała CBW we współpracy z Muzeum Łazienki Królewskie. – Ekspozycja pokazuje nieistniejący już świat dwudziestolecia międzywojennego oczami dwóch wybitnych fotografów związanych z wojskiem – stwierdziła Marianna Otmianowska, zastępca dyrektora Łazienek.

W galerii plenerowej Łazienek Królewskich wzdłuż Alei Ujazdowskich na kilkudziesięciu planszach obejrzymy około 60 zdjęć obu fotografów. Uzupełniają je skany dokumentów i opisy, w tym informacje o twórcach. Wystawę można oglądać do końca sierpnia.

Podczas uroczystości rodzina Michałków z Warszawy przekazała do zbiorów CBW album o polskim lotnictwie. Publikacja nieznanego autora dotycząca początków awiacji po odzyskaniu niepodległości przechowywana była w tej rodzinie od 83 lat. – Po opracowaniu album będzie dostępny dla wszystkich zainteresowanych – zapewniła Czekaj-Wiśniewska.

St. wachm. Witold Pikiel podczas I wojny światowej służył w armii rosyjskiej, potem w polskich oddziałach formowanych na terenie Rosji. W czasie wojny polsko-bolszewickiej walczył ochotniczo w 201 Pułku Szwoleżerów, później służył w 3 Pułku Szwoleżerów. Jako żołnierz i fotograf był szczególnie ceniony przez marszałka Piłsudskiego i jako jeden z niewielu miał wstęp do Belwederu.

Interesowała go fotografia reportażowa pokazująca najważniejsze wydarzenia i osoby w państwie. Na jego zdjęciach zobaczymy Piłsudskiego, prezydenta Ignacego Mościckiego, fotoreportaże z uroczystości na Zamku Królewskim, w Sejmie i w Belwederze. Po klęsce wrześniowej Pikiel dokumentował jako korespondent wojenny tworzenie polskich oddziałów na terenie Francji i Anglii. Zmarł w grudniu 1943 roku.

Chor. Narcyz Witczak-Witaczyński od początku wojskowej kariery związał się z kawalerią. Podczas I wojny światowej walczył w szeregach 2 szwadronu ułanów Legionu Puławskiego i I Korpusu Polskiego. Za udział w szarży pod Krechowcami 24 lipca 1917 roku został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari. Po odzyskaniu niepodległości został żołnierzem Szwadronu Przybocznego Naczelnika Państwa (potem Prezydenta RP), następnie 1 Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego i 1 Pułku Strzelców Konnych w Garwolinie.

Podczas służby fotografował życie polskiej armii, szczególnie kawalerii. Był jednym z najbardziej popularnych fotoreporterów wojskowych, a jego zdjęcia publikowały m.in. „Polska Zbrojna” i „Wiarus”. Podoficer walczył w wojnie polsko-bolszewickiej i kampanii wrześniowej, działał też w konspiracji. W 1942 roku został aresztowany przez Niemców i zginął 27 marca 1943 roku w obozie na Majdanku.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze


Brunatny najazd
 
Prawie 290 mln dolarów z USA na polskie bezpieczeństwo
Jastrzębie nad Słowacją
„Rekin” grasuje na Bałtyku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zostań stypendystą MON-u
Dublet pięciobojowych sztafet
„Z miłości do Ojczyzny”. Zbigniew Piasecki, „Czekolada”
Siła WOT
Jakie dodatki dla żołnierzy niezawodowych?
Rekordowa przysięga na WAT
Sukces ukraińskiej kontrofensywy
Od Chersonia po Krym
„Ryś ‘22” z amerykańskim wsparciem
Wyjaśniona sprawa rekompensat dla rezerwistów
Żołnierze NSZ dla wolnej Polski
Rosja zagarnia ukraińskie ziemie
Jak się testuje F-35
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Rekin” dobił do brzegu
MSPO. Rodzina dronów pionowego startu
Ukraińska kontrofensywa
Rakietnicy, czyli pod ostrzałem z rac
Putin sięga po rezerwy
Polskie Państwo Podziemne powstało 83 lata temu
Rekordowy limit dla przyszłych oficerów
„Trenuj z wojskiem” – by czuć się bezpiecznie
Patriotyzm to nie frazes
Pięć medali żołnierzy w zapasach i strzelectwie
Collective Defense is Priority
Dezinformacja jako współczesne narzędzie walki
Polska wzmacnia Baltic Air Policing
Powrót do korzeni
Alianci z AK
Mieć oko na Libię, uważać na Rosję
Zostań podoficerem WP!
NATO stawia na drony
Przygotowani na kryzys
Wojska OT mają pięć lat!
Desant pod Arnhem
System zwalczania BSL
Ile Polska straciła podczas II wojny
Latająca Forteca w Zalewie Szczecińskim
Raptory już w Polsce
Włoskie Typhoony w akcji
SCAR, czyli zdalne sterowanie dronami
Gaudeamus igitur!
Nowy znak specjalny komandosów
Włoscy lotnicy w Malborku
MSPO. Poznajcie prawdopodobnego następcę Erawy
Interwencyjne granatniki
Czerwona agresja
MSPO. Rakietowe aspiracje WITU
Śladem profesjonalistów
Początek oficerskiej drogi
16 medali szermierzy na wojskowym czempionacie
Wioślarz i pięcioboista mistrzami świata!
Półmaratończycy na medal
Premier w Żelaznej Dywizji
Ukraina świętuje, Rosja spowalnia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO