moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojsko pomoże w ratowaniu Odry

„Żołnierze zostaną skierowani w rejon Odry. Terytorialsi i wojska operacyjne będą pomagać w usuwaniu zanieczyszczeń na rzece. Będą także w gotowości do realizacji innych zadań” – poinformował dziś wicepremier Mariusz Błaszczak. Wojskowi z 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej mają rozpocząć działania jutro.

Od końca lipca w Odrze znajdowane są martwe ryby. Wyławianiem tysięcy śniętych zwierząt zajmują się przedstawiciele Straży Pożarnej, straży rybackich, stowarzyszeń ekologicznych, a także wolontariusze. Teraz do akcji dołączą też żołnierze. O wsparcie wojska wystąpił do ministra obrony narodowej wojewoda lubuski. Mariusz Błaszczak, wicepremier i szef MON, poinformował dziś o wysłaniu żołnierzy w rejon Odry. „Terytorialsi i wojska operacyjne będą pomagać w usuwaniu zanieczyszczeń na rzece. Będą także w gotowości do realizacji innych zadań” – napisał w mediach społecznościowych. Wojskowi mają wspierać służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo na Odrze i jej oczyszczenie.

Z kolei wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz, który razem z członkami rządu brał udział w konferencji prasowej w Cigacicach (woj. lubuskie), podał, że do dyspozycji wojewody lubuskiego oddelegowanych zostało ok. 150 żołnierzy wojsk obrony terytorialnej. – Wszystkie działania związane z usunięciem tych zanieczyszczeń, które są dziś podejmowane, Wojsko Polskie będzie wspierało. Jeśli będzie taka konieczność, do dyspozycji będą również żołnierze z 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej – poinformował wiceszef MON-u. Dodał także, że jeszcze dziś ma zostać zwołany sztab kryzysowy z przedstawicielami wszystkich województw, których dotknęła ta katastrofa. Mają w nim wziąć udział także przedstawiciele wojska.

Jak informuje kpt. Witold Sura, rzecznik prasowy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej, w akcji będą uczestniczyć żołnierze z 12 Wielkopolskiej Brygady OT. – Po ustaleniach z dzisiejszego sztabu kryzowego prawdopodobnie już jutro rozpoczną swoje działania – zapowiada oficer.

Do problemu zatrucia rzeki odniósł się także premier Mateusz Morawiecki. – Sprawa zanieczyszczenia Odry jest skandaliczna, zrobimy wszystko, aby kwestia ta została wyjaśniona, a winni surowo ukarani – oświadczył szef rządu.

Doniesienia o martwych rybach w Odrze w województwie dolnośląskim pojawiły się pod koniec lipca. Jak poinformowali przedstawiciele Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz państwowego przedsiębiorstwa Wody Polskie, do tej pory z rzeki wyłowiono 10 ton śniętych ryb. Dziś fala zanieczyszczonej wody w Odrze dotarła na teren województwa zachodniopomorskiego. Sytuacja na rzece jest na bieżąco monitorowana, pobierane są też kolejne próbki wody. Trwają badania, które mają wyjaśnić, co spowodowało katastrofę ekologiczną. Zawiadomienie dotyczące podejrzenia popełnienia przestępstwa przeciwko środowisku poprzez zanieczyszczenie wód powierzchniowych trafiło też do prokuratury.

Paulina Glińska

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Dziękujemy za waszą świąteczną służbę
Polski Rosomak dalej w produkcji
Combat 56 u terytorialsów
Kto zostanie Asem Sportu?
Koniec bezkarności floty cieni?
„Poradnik Bezpieczeństwa” już w drodze
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Polskie MiG-i dla Ukrainy?
Paczka dla bohatera już w drodze!
Mundurowi z benefitami
Misja na rzecz zdrowia
Sojusznicza obrona
Prezydent złożył życzenia żołnierzom
Wojsko ma swojego satelitę!
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Przygotowani na każdy scenariusz
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
Sandacz na granicy, czyli nowa odsłona ryby po grecku
Prezydent Zełenski spotkał się z premierem Tuskiem
Gladiusy w Bursztynowej Dywizji
Odpalili K9 Thunder
„Burza” nabiera kształtów
Panczeniści na podium w Hamar
W hołdzie poległym
Drony na wagę złota
Niebo pod osłoną
Najdłuższa noc
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
PE wzywa do utworzenia wojskowego Schengen
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
The Taste of Military Service
„Albatros” na elitarnych manewrach NATO
Pilot z MasterChefa gotuje: karpatka i boeuf bourguignon
Prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się w Warszawie
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Cyberwiedza to ich wkład w obronność
Ciepły dom dla bohaterki od żołnierzy WOT z Małopolski
Noc na „pasku”
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
Plan na WAM
Gala Boksu na Bemowie
Szef NATO ze świąteczną wizytą u żołnierzy
Niebawem dostawy karabinków Grot A3
Gdy ucichnie artyleria
Marynarz uratował turystkę w Tatrach
Szukali zaginionych w skażonej strefie
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
Piątka z czwartego wozu
Medalowe żniwa pływaków CWZS-u
Historyczna „Wisła”
Grupa WB i Łukasiewicz łączą siły
Bezpieczeństwo to sprawa fundamentalna
Pancerniacy jadą na misję
Wojsko z nowym programem rozwoju
Pakiet umów na dostawy dla polskiego wojska
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
Bałtycki sojusz z Orką w tle
Snowboardzistka i pływacy na medal
Bokserzy walczyli o prymat w kraju
Dzień wart stu lat
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Co wiemy o ukraińskim ataku na rosyjski okręt podwodny?
Przełomowy czas dla WZL-2
MON przejmuje Hutę Częstochowa
Nowa ręka dla weterana

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO