moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Akademia Abrams ruszyła!

Rozpoczęło się szkolenie żołnierzy, którzy w przyszłości będą odpowiadać za obsługę techniczną czołgów Abrams. Wkrótce specjalistyczny kurs przejdą także przyszłe załogi tych wozów. A wszystko za sprawą Akademii Abrams, która powstała w Poznaniu. W inauguracji działania nowej instytucji w Wojsku Polskim udział wziął wicepremier Mariusz Błaszczak.

Utworzenie Akademii Abrams w Polsce to jeden ze skutków umowy, na mocy której Polska pozyska 250 czołgów Abrams SEPv3. Wicepremier Mariusz Błaszczak podpisał ją w kwietniu tego roku. Kilka tygodni temu do Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu trafiło 28 amerykańskich wozów w wersji SEPv2. To na nich prowadzone będzie szkolenie polskich żołnierzy.

– Kiedy w ubiegłym roku ogłaszaliśmy, że kupimy na potrzeby Wojska Polskiego 250 czołgów Abrams, mówiliśmy, że proces ich wdrażania będzie postępował bardzo szybko. Właśnie mamy efekty tych działań – mówił dziś w Poznaniu Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony narodowej. Szkolenie obejmie członków przyszłych załóg czołgów, a także techników, którzy będą odpowiedzialni za ich obsługę. – Naszym celem jest to, by czołgi, kiedy trafią już na wyposażenie Wojska Polskiego, mogły być obsługiwane przez przeszkolonych żołnierzy – podkreślił.

REKLAMA

Wicepremier wyjaśnił, że przy podejmowaniu decyzji o zakupie czołgów bardzo istotna była kompatybilność z uzbrojeniem, jakim dysponują Stany Zjednoczone. Przypomniał, że w Poznaniu, gdzie mieści się Akademia Abrams, stacjonują także wojskowi z V Korpusu US Army. – To stąd dowodzeni są żołnierze amerykańscy na całej wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego. To bardzo dobra wiadomość, bo to buduje zdolności obronne Rzeczypospolitej Polskiej – zaznaczył.

Podczas uroczystości głos zabrał także gen. broni John Kolasheski, dowódca V Korpusu. – Polska jest bastionem, jeśli chodzi o obronę wschodniej flanki NATO. Wraz z otwarciem tej Akademii potwierdza swoje zaangażowanie wobec swoich sojuszników, a jednocześnie jest gotowa odpowiedzieć na wszelkie potencjalne zagrożenia – powiedział. Dodał, że wkrótce „nikt nie będzie w stanie odnaleźć różnic między amerykańskim a polskim czołgiem”. – Jedyne co będzie widoczne to najsilniejszy na świecie sojusz wojskowy i państwa w nim uczestniczące, które stoją ze sobą ramię w ramię i są zaangażowane w imię pokoju – podkreślił.

Żołnierze, którzy dziś rozpoczęli szkolenie będą odpowiadali za obsługę techniczną Abramsów. Wkrótce specjalistyczny kurs rozpoczną także przyszłe załogi czołgów. W sumie w tym roku w Akademii Abrams pod okiem instruktorów ze Stanów Zjednoczonych, obsługi sprzętu będzie się uczyło 150 żołnierzy. W kolejnych latach liczba szkolonych osób będzie rosła. To istotne, ponieważ docelowo Polska będzie dysponowała 366 egzemplarzami Abramsów. Wszystko za sprawą decyzji o pozyskaniu kolejnych 166 wozów, tym razem używanych, która zapadła w lipcu. W ten sposób Polska chce uzupełnić lukę powstałą w Siłach Zbrojnych RP po przekazaniu uzbrojenia walczącej Ukrainie. Co ważne, Polska pozyska ten sprzęt na preferencyjnych warunkach, gdyż jedynym kosztem będzie przywrócenie ich do pełnej sprawności (sprzęt dotychczas znajdował się w magazynach US Army) oraz zakup części zamiennych. Jak zapowiadał już wicepremier Błaszczak, te 166 używanych maszyn zostanie w przyszłości zmodernizowanych do wersji SEPv3 lub nowszej.

Wszystkie zamówione czołgi Abrams mają trafić do Wojska Polskiego do końca 2026 roku. Zasilą jednostki wojskowe stacjonujące we wschodniej części kraju, które podlegają 18 Dywizji Zmechanizowanej.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Leszek Chemperek / CO MON, Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Czerwona agresja
 
Premier w Żelaznej Dywizji
Nowy znak specjalny komandosów
Ile Polska straciła podczas II wojny
Latająca Forteca w Zalewie Szczecińskim
Alianci z AK
Putin sięga po rezerwy
Interwencyjne granatniki
SCAR, czyli zdalne sterowanie dronami
„Tygrys ’22”, czyli oczy na Ukrainę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dublet pięciobojowych sztafet
Włoskie Typhoony w akcji
Ukraińska kontrofensywa
Jakie dodatki dla żołnierzy niezawodowych?
Polskie Państwo Podziemne powstało 83 lata temu
Powrót do korzeni
MSPO. Poznajcie prawdopodobnego następcę Erawy
System zwalczania BSL
Rakietnicy, czyli pod ostrzałem z rac
Brunatny najazd
„Z miłości do Ojczyzny”. Zbigniew Piasecki, „Czekolada”
16 medali szermierzy na wojskowym czempionacie
„Ryś ‘22” z amerykańskim wsparciem
Śladem profesjonalistów
Wojska OT mają pięć lat!
Rosja zagarnia ukraińskie ziemie
Siła WOT
NATO stawia na drony
Wyjaśniona sprawa rekompensat dla rezerwistów
Gaudeamus igitur!
WAT z myślą o przyszłości
Collective Defense is Priority
„Trenuj z wojskiem” – by czuć się bezpiecznie
Jastrzębie nad Słowacją
Rekordowy limit dla przyszłych oficerów
Jak się testuje F-35
Powstał Komponent Obrony Pogranicza
Włoscy lotnicy w Malborku
Początek oficerskiej drogi
Strategiczne partnerstwo polsko-brytyjskie
Dezinformacja jako współczesne narzędzie walki
Ukraina świętuje, Rosja spowalnia
„Rekin” dobił do brzegu
Półmaratończycy na medal
Prawie 290 mln dolarów z USA na polskie bezpieczeństwo
Raptory już w Polsce
Zostań podoficerem WP!
Przygotowani na kryzys
Wioślarz i pięcioboista mistrzami świata!
Patriotyzm to nie frazes
Pięć medali żołnierzy w zapasach i strzelectwie
Zostań stypendystą MON-u
Sukces ukraińskiej kontrofensywy
MSPO. Rodzina dronów pionowego startu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Rekin” grasuje na Bałtyku
Żołnierze NSZ dla wolnej Polski
MSPO. Rakietowe aspiracje WITU
Mieć oko na Libię, uważać na Rosję
Desant pod Arnhem
Od Chersonia po Krym
Polska wzmacnia Baltic Air Policing

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO