moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

CASA na pomoc rannym w wypadku

Wojsko Polskie angażuje się w pomoc polskim pielgrzymom rannym w sobotnim wypadku autokaru. Wojskowa CASA wyleciała do Chorwacji i przewiezie do Polski kilkunastu poszkodowanych – poinformował wicepremier Mariusz Błaszczak. Lot wykonają piloci z 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego z Powidza.

Wojskowe samoloty bardzo często są wykorzystywane w operacjach transportu rannych. Tak było np. w przypadku ewakuacji Afgańczyków i zachodnich dyplomatów z zajętego przez talibów Kabulu w 2021 roku czy transportu rannych z Ukrainy. Od 37 lat Wojsko Polskie wykonuje także loty w ramach „Akcji Serce”. Na pokładzie wojskowych samolotów transportowane są wówczas narządy do przeszczepów. Takie loty najczęściej realizują piloci z bazy w podkrakowskich Balicach. W 2021 roku wojskowe samoloty i śmigłowce wykonały 78 przelotów.

Do wypadku autokaru doszło w sobotni poranek na autostradzie na północ od stolicy Chorwacji Zagrzebia. Podróżowali nim polscy pielgrzymi do sanktuarium w bośniackim Medjugorje. Jak poinformowała lokalna policja, z nieznanych na razie przyczyn pojazd zjechał z drogi i wpadł do rowu. W wyniku wypadku zginęło 12 osób, kilkadziesiąt trafiło do szpitala. Przyczyny katastrofy badają polskie i chorwackie służby.

MC

autor zdjęć: DGRSZ

dodaj komentarz

komentarze


Pierwszy raz! Polskie Apache’e otwierają ogień
Drugi dom efów
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Szef MON-u: Gloryfikacja UPA nie do przyjęcia
Sojusz kontra drony
Wojskowy ratunek dla cywilnego szpitala
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Saperzy rozglądają się za systemami bezzałogowymi
Krok w stronę pokoju
Wsparcie ma znaczenie
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
SGWP: jest plan zakupu kolejnych F-35
Polski wkład w operację „Overlord”
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Jak hartują się przyszli specjalsi OSŻW
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pierwsze ćwiczenia Husarzy jeszcze w tym roku
DOL(a) pilota
Od eksperymentu do elity NATO
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Podróż w ciemność
Gen. Chmielewski objął dowodzenie cyberwojskami
Polsko-tureckie rozmowy o przemyśle zbrojeniowym
Czerwieńsze będą…
Strzeleckie pożegnanie z Goździkami
Koszykarskie widowisko
Zmienił się dowódca, misja DORSZ pozostaje ta sama
Wielka gra na ukraińskim froncie
Wyjątkowy przelot polskich F-35
Żandarmi wojskowi świętowali w Lublinie
ASzWoj – uczelnia wielu pokoleń
Fińska misja Jastrzębi i Bielików
Szef MON-u o wzmożonych działaniach dezinformacyjnych
Litwini z polskimi Gromami
Generał z cienia
Kraków zaprosił weteranów
Co dalej z orderem Zełenskiego?
Bez zmian w emeryturach
Łączą nas wspólne cele
Śmierć w sercu Azji
MON o priorytetach rozbudowy Wojska Polskiego
Ruszyły największe targi obronne
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Powitanie F-35 z Polską
Sierż. Mateusz Sitek. Chłopak, który marzył o wojsku
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
Bezpłatna komunikacja miejska w stolicy dla weteranów
Marsz prawdę ci powie
Nowy Grot zatwierdzony
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Uniforms Are Worn by Real People
Jego ofiara – nasza pamięć
Groźny incydent w Libanie
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Najzdrowsi z najtwardszych
Równanie z „Iksem”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO