moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Praktyki podchorążych AMW na ORP Wodnik

W czwartek, 28 lipca, w rejs na pokładzie okrętu szkolnego ORP Wodnik wyszli podchorążowie Akademii Marynarki Wojennej. Przed nimi prawie 50 dni żeglugi po morskich i oceanicznych akwenach ale przede wszystkim doskonalenie trudnego morskiego rzemiosła.

Na pokładzie okrętu praktyki morskie odbywa 34 podchorążych Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego oraz Wydziału Mechaniczno-Elektrycznego. Praktyka okrętowa kończy każdy rok studiów wojskowych w Akademii Marynarki Wojennej. Wcześniej podchorążowie przechodzą szereg zajęć teoretycznych oraz ćwiczeń na symulatorach i trenażerach. Praktyki to czas weryfikacji wiedzy zdobytej podczas zajęć szkoleniowych i wykorzystanie jej pod czujnym okiem instruktorów na morzu. Stopień wtajemniczenia podchorążych rośnie z każdym rokiem edukacji, zaczynając od praktyk marynarskich, poprzez specjalistyczne na oficerskich kończąc. To nieodłączny element studiów wojskowych, na który zwraca się szczególną uwagę. Praktyki na pokładzie ORP Wodnik odbywać będą także funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

Podchorążowie z Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego odbywają praktykę nawigacyjno-astronomiczną. Będą mieli okazję wykorzystać wiedzę zdobytą na zajęciach z astronawigacji, gdzie uczyli się między innymi wyznaczać pozycję okrętu przy pomocy położenia ciał niebieskich. Ponadto przejdą szkolenie wachtowe oraz odbędą zajęcia z uwzględnieniem takich przedmiotów jak: nawigacja morska, astronawigacja, okrętowe urządzenia nawigacyjne, radionawigacja, meteorologia i oceanografia oraz wiedza okrętowa.

Natomiast podchorążowie studiujący na Wydziale Mechaniczno-Elektrycznym, czyli przyszli mechanicy okrętowi, odbywają praktykę specjalistyczną. Zapoznają się z urządzeniami okrętowymi, ich obsługą i dokumentacją, pełnią wachty morskie w siłowniach okrętowych oraz poznają zagadnienia dotyczące dowodzenia działem okrętowym.

Trasa tegorocznego rejsu będzie przebiegać Cieśniną Sund, Morzem Północnym, Kanałem Angielskim, Oceanem Atlantyckim, Cieśniną Gibraltarską oraz Morzem Śródziemnym. Okręt wejdzie do portugalskiej Lizbony, francuskiego Ajaccio, hiszpańskiej Melilli oraz do Plymouth, gdzie zaplanowane są uroczystości z okazji 100-lecia Akademii Marynarki Wojennej.

Okręt do macierzystego portu powróci 12 września br.

***
Okręt szkolny ORP Wodnik przeznaczony jest do wykonywania długich rejsów nawigacyjno-szkoleniowych. Wyszkoliło się na nim tysiące podchorążych Akademii Marynarki Wojennej i kadetów Szkoły Podoficerskiej MW. Okręt brał także udział w operacji „Pustynna Burza” – pełnił rolę okrętu-szpitala w działaniach na wodach Zatoki Perskiej w 1991 roku. Za udział w tychże działaniach król Arabii Saudyjskiej dekretem nr 5127 z dnia 24 września 1991 roku nadał członkom załogi medal „Za wyzwolenie Kuwejtu”.

Tekst: Sekcja Prasowa 3 FO

red. PZ

autor zdjęć: bsmt Michał Pietrzak

dodaj komentarz

komentarze


Sześć medali żołnierzy w sportach walki
Syndrom Karbali
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
Groźny incydent w Libanie
Początek wielkiej historii
Nominacje generalskie z okazji Dnia Flagi
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Ukraina lekcją dla Polski i całego NATO
Prawie pół miliona uczniów po edukacji z wojskiem
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
Cenckiewicz rezygnuje z szefostwa BBN
Judoczka Wojska Polskiego znów na podium
Terytorialsi zdobyli amerykańskie ostrogi
Okiełznać Rosomaka
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Cel: wzmocnić odporność małych społeczeństw
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
JWK trenuje na paralotniach
Miecz w ręku NATO
Świat się zbroi na rekordową skalę
Amerykańskie MRAP-y w polskiej wersji. Kulisy metamorfozy
Wielkie serce K9
Na służbie z karabinem, po godzinach z szablą w dłoni
Polsko-czeski zespół tuż za podium na Locked Shields ’26
Zbrodnia i kłamstwo
Gotowi do działania
Borsuki w okopach
Wojsko testuje systemy antydronowe
New Approach to Military Reserve
„Kryzys” na AWL-u
„Huragan” na kursie
Desant, konie i czołgi…
Tusk: Francja to wiarygodny sojusznik
Rzeźnik w rękach GROM-u
Premier: Polska zbuduje armadę dronową z Ukrainą
NATO i USA o Iranie
Dwunasty Husarz w powietrzu
Pasja i fart
Miliardy złotych na miny przeciwpancerne
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Adaptacja i realizm
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Finansowanie szkolenia wojskowych medyków
Zasiąść za sterami Apache’a
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Po pierwsze: ogarnąć chaos
Sportowe emocje na wojskowej spartakiadzie w Łasku
Od cyberkursu po mundurówkę
Armia na kryzys
Ćwiczą i budują drony w 17 WBZ
Nowy sprzęt wojsk specjalnych
Szpital w Płocku „przyjazny wojsku”
Buty wojskowe z logo producenta – jest rozporządzenie MON-u
Zbrojeniówka wchodzi do Raciborza
Powrót WAM-u
Pieniądze z SAFE coraz bliżej
Ostatni cichociemny patronem szkoły w Gliwicach
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Polsko-irlandzkie rozmowy o współpracy
Znów mogą strzelać z Grotów w Nietoperku
Przekuwanie pomysłów w produkty
Zbrodnia bez kary
Polska będzie produkować Pantery
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Nauki i nauczki z Afganistanu
Fińska armia luzuje rygory
Centrum pomocy i opieki
Wielkie skakanie w Nowym Glinniku
Zaproszenie do przygody
Zmiana warty w Szkole Orląt
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
Marynarz w koreańskim tyglu
Wypadek w PKW UNIFIL

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO