moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wodne szkolenie zmechanizowanych

Jak bezpiecznie wyskoczyć z rozpędzonej motorówki i udzielić pomocy tonącemu, w jaki sposób prawidłowo przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową i jak poszukiwać w wodzie osób zaginionych – tego rodzaju umiejętności zdobywali żołnierze 18 Dywizji Zmechanizowanej. Szkolenie poprowadzili instruktorzy i ratownicy WOPR-u.

Żołnierze powinni wiedzieć, jak prawidłowo i bezpiecznie udzielić pomocy tonącemu. Taka wiedza może się przydać nie tylko podczas służby, ale także w codziennym życiu, np. w czasie wakacji – mówi ppor. Łukasz Szymański, dowódca 2 kompanii z Batalionu Zmechanizowanego z Białej Podlaskiej. Żołnierze z tej jednostki wzięli udział w szkoleniu z ratownictwa wodnego. Uczyli się od doświadczonych ratowników i instruktorów z międzyrzeckiej grupy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. 

– Jeśli dzięki temu szkoleniu uda się uratować choć jedno życie, to będzie ogromny sukces – przyznaje szer. Patryk Stępień, który od 13 lat jest ratownikiem WOPR-u (obecnie w międzyrzeckim pogotowiu wodnym). Przez ten czas brał udział w wielu akcjach ratowniczych oraz w poszukiwaniach zaginionych osób. Przyznaje, że nie wszystkie z tych historii skończyły się szczęśliwie. – Wakacje w pełni i co chwilę słyszymy wiadomości o tym, że ktoś się utopił. Chcieliśmy z dowódcą przybliżyć żołnierzom wiedzę na temat ratownictwa, bo woda jest naprawdę niebezpiecznym żywiołem. Trzeba wiedzieć np., jak właściwie udzielać pomocy, by podczas akcji ratunkowej samemu nie ucierpieć – mówi szeregowy.

REKLAMA

I właśnie dlatego, podczas zajęć żołnierze uczyli się, jak udzielać pomocy poszkodowanemu przy użyciu koła ratunkowego, boi, rzutek ratowniczych czy liny. – Chodzi o to, by tonący nie wciągnął osoby, która mu pomaga pod wodę – tłumaczy ppor. Szymański. – Wpajaliśmy żołnierzom, aby bez sprzętu asekuracyjnego nie podpływali do tonącego. Trzeba działać w myśl zasady: dobry ratownik to żywy ratownik – dopowiada szer. Stępień. Wyjaśnia, że jeśli w pobliżu nie ma specjalistycznego sprzętu ratowniczego, to można zawsze spróbować podać poszkodowanemu gałąź albo rzucić mu jakąś linkę, a nawet związane ze sobą elementy odzieży lub ręczniki. – Dla akcji ratowniczych nad wodą czas ma kluczowe znaczenie. Zaledwie cztery minuty niedotlenienia powodują śmierć mózgu – przestrzegają ratownicy.

WOPR-owcy uczyli żołnierzy również zasad udzielania pierwszej pomocy, udrażniania dróg oddechowych i zasad prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Zmechanizowani ćwiczyli pod ich kierunkiem postępowanie w przypadku złamań, a także trenowali poszukiwanie osób zaginionych w wodzie. – Tworzyli tzw. łańcuch życia i zwartą grupą przeszukiwali dno jeziora. Jest to potrzebne, bo podtopiona osoba zwykle dryfuje w pobliżu dna, a taki łańcuch życia to czasami jedyna metoda, by odnaleźć poszkodowanego – zaznacza szer. Stępień.

Żołnierze z Białej Podlaskiej dowiadywali się również, jak wykonywać skoki ratownicze, czyli takie, w czasie których ratownik nawet na chwilę nie zanurza głowy, by nie stracić kontaktu wzrokowego z tonącym. Wojskowi desantowali się z rozpędzonej łódki do wody i udzielali pomocy poszkodowanemu. – Ten ostatni element budził chyba najwięcej emocji. Ważna była zarówno technika skoku, jak i pokonanie lęku przed głęboką wodą – zauważa ppor. Szymański.

Żołnierze zapowiadają, że współpraca z międzyrzecką grupą WOPR-u będzie kontynuowana. W planie są także szkolenia z ratownictwa wodnego w warunkach zimowych.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: st. szer. Sławomir Kozioł/ 18 DZ

dodaj komentarz

komentarze


O jeden most za daleko?
 
Trzeci turnus na szkoleniu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wspierają rodziny ukraińskich żołnierzy
Włoscy lotnicy w Malborku
Raptory już w Polsce
Rozkaz ludobójstwa
Absolwenci klas mundurowych złożyli przysięgę
Czy po szczycie NATO Polska jest bezpieczniejsza?
Wojskowy prawnik pomoże żołnierzom
Sukcesy żołnierzy w kajakarstwie, strzelectwie i biegach
Żelazna Dywizja z nowym dowódcą
Szkolenie na klifie
1 Kadrowa idzie w bój
Młot na bolszewików
Operacja „Śluza”
Polacy świętują z żołnierzami
Gwiazdy Diamentowej Ligi w Chorzowie
Raptory lecą do Polski
Powrót do korzeni
Kask weterana może być twój!
Ćwiczenia śmigłowców z Inowrocławia
Rosyjskie rakiety spadły na Odessę
Zwiad ze spadochronem
Awanse w święto wojska
CASA na pomoc rannym w wypadku
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa
Natowskie ćwiczenia 400 mil od Odessy
Ppłk Sławomir Kędzierski: najważniejszy jest sukces drużyny
AFN uderzył w Kołobrzegu
Pożegnanie z Iskrą
Jak zostać żołnierzem zawodowym
Polskie „tak” dla nowych członków NATO
„Biorą inni, bierzmy i my”
Katorżnik nie odpuszcza
Wojsko świętuje, przyłącz się!
Wizyta w PKW Łotwa
Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!
Rada Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO
Proces krakowski na polityczne zamówienie
Ostatni rozdział generała
Armata nowej generacji dla Kormoranów
Wymiana ciosów w Ukrainie
Śladem profesjonalistów
Dwa złota w jeden dzień
Wszystkiego najlepszego!
O pomocy dla Ukrainy
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Przemysł idzie w OPL
Wojsko pomoże w ratowaniu Odry
NATO zmienia priorytety
Kolektywna obrona to priorytet
Pancerniacy rozpoczynają szkolenie
Desant do Jeziora Żywieckiego
Akademia Abrams ruszyła!
Żołnierze świętowali
Kontraktowi mogą wycofać rezygnację
Polskie szpadzistki trzecie na świecie
Nowy dowódca 18 Dywizji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO