moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Umowa na Perkozy podpisana

Polscy żołnierze otrzymają nowe wielozadaniowe śmigłowce. Wart 8 mld 250 mln zł kontrakt na dostawę 32 wiropłatów AW149 firmy Leonardo Helicopters podpisano dziś w obecności wicepremiera i ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Śmigłowce zostaną wyprodukowane w PZL Świdnik. – Pierwsze trafią do Wojska Polskiego już w przyszłym roku – zapowiedział wicepremier.

Ich maksymalna masa to ponad 8 ton, w locie osiągają najwyższą prędkość 311 km/h. W powietrzu zaś mogą spędzić prawie 5 godzin, co przekłada się na około 960 km, a na pokład mogą zabrać 19 żołnierzy desantu. W przyszłym roku wojska lądowe otrzymają nowe śmigłowce AW149 opracowane przez inżynierów z koncernu Leonardo Helicopters. Armia kupiła maszyny w ramach programu „Perkoz”.

Umowę na dostawę 32 sztuk wiropłatów (wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym) podpisano dzisiaj w obecności wicepremiera i ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Kontrakt wart jest 8 mld 250 mln zł. – Do wyposażenia polskich sił lądowych trafią nowoczesne śmigłowce i to już w przyszłym roku. To jest niezwykle ważne w kontekście sytuacji międzynarodowej. Tego, że Rosja napadła na Ukrainę, że za naszą wschodnią granicą toczy się wojna – mówił wicepremier Błaszczak.

Szef resortu obrony narodowej podkreślał, że w Wojsku Polskim AW149 będą wykonywały bardzo wiele zadań. – Będą służyć do transportu żołnierzy, do wsparcia z powietrza, a więc do operacji ewakuacyjnych i poszukiwawczych – wymieniał wicepremier. Dodał, że Polska kupuje „dozbrojoną” wersję AW149. Śmigłowce będą bowiem wyposażone również w kierowane pociski przeciwpancerne (standardowa wersja AW149 ich nie ma).

Maszyny, które zamówiła armia, powstaną w polskiej spółce, a dokładniej w PZL Świdnik, będącej częścią Leonardo Helicopters. Jej prezes, Jacek Libucha, podkreślał znaczenie kontraktu nie tylko dla spółki, lecz także dla całego regionu. – W naszej 70-letniej historii PZL Świdnik nigdy nie produkował tak zaawansowanego śmigłowca, o tak dużym tonażu, z tak zaawansowaną techniką w środku i takimi wysokimi technologiami produkcji. Robimy olbrzymi skok w przyszłość – mówił. Podkreślał, że to historyczna chwila dla przedsiębiorstwa. – Mamy szansę nie tylko zbudować nową linię produkcyjną, nie tylko stworzyć wiele miejsc pracy, nie tylko pozyskać dodatkowe technologie, lecz przede wszystkim zbudować zdolności przemysłowe takie, których do tej pory nie mieliśmy – podkreślał Libucha.

Film: MON

Opracowany przez koncern Leonardo Helicopters śmigłowiec AW149 jest przystosowany do lotów w każdych warunkach pogodowych, zarówno w dzień (tryb lotu – Visual Flight Rules/Instrumental Flight Rules – VFR/IFR), jak i w nocy (tryb lotu – Night Vision Conditions – NVC). W zależności od potrzeb – i danej wersji maszyny – AW149 może mieć tylko uzbrojenie strzeleckie wewnątrz kabiny albo dodatkowo rakietowe systemy (kierowane lub niekierowane) montowane na zewnątrz kadłuba na specjalistycznych węzłach (pylonach).

Wielozadaniowy śmigłowiec AW149 jest produkowany od 2009 roku.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Leszek Chemperek/CO MON, grafika PZ

dodaj komentarz

komentarze

~andy
1656760260
po AW 101, Si 70 z Mielca kolejny typ maszyny której rozwój samodzielnie (za naszą kasę -bez żadnych korzyści dla budżetu i bonusów będziemy włoskiej firmie finansować ... i szkoda że tak drogo ...
E4-C6-16-61

W hołdzie ofiarom NKWD
Pamięci ofiar zbrodni katyńskiej
Początek wielkiej historii
Wojskowe roboty prosto z Polski
Architekci pola walki
F-16 na straży
Lotnicy NATO kontra drużyna Gortata
Finansowanie szkolenia wojskowych medyków
Pierwsze loty
Kosmiczne bezpieczeństwo
Widok z kosmosu
Pierwsze szkolenie Legionu Medycznego
Wypadek w PKW UNIFIL
Bliski Wschód: wojna bez wyjścia, stawka rośnie
Polski sukces w Duńskim Marszu
Gen. broni Piotr Błazeusz na nowym stanowisku
Polska i Norwegia zacieśniają współpracę
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Przyszłość polskich Czarnych Panter
Zbrodnia bez kary
Większe możliwości Nitro-Chemu
NATO i USA o Iranie
Trening w tunelu aerodynamicznym
Psiakrew, harmata!
Szef MON-u Człowiekiem Roku 2025
View from Outer Space
Nieszczęśliwy wypadek na strzelnicy
Szkoła w mundurze
Pasja i fart
Grzmoty zamiast Goździków
Nie udostępniamy nieba do ataków na Rosję
Były żołnierz WOT-u z zarzutami szpiegostwa
Śmiercionośna Jarzębina
WAM wraca do Łodzi
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Zbrodnia i kłamstwo
Debata o bezpieczeństwie
Pytania o „chińczyki” w jednostkach
Pomnik gen. Rozwadowskiego stanie przed Sztabem Generalnym
Głos żołnierzy ma znaczenie
Rosomaki na lądzie i morzu
W Sejmie o wyższym szkolnictwie wojskowym
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Adaptacja i realizm
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Terytorialsi zdobyli amerykańskie ostrogi
Pierwszy dom dla Husarzy gotowy
Donald Trump: Jesteśmy bardzo blisko
Fińska armia luzuje rygory
Syndrom Karbali
Morska ścieżka kariery
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Marynarz w koreańskim tyglu
Zabójczy team nad Anglią
Apache w polskich rękach
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
Absolwenci do wojska. Nabór trwa
Our Only One
Wzmocnienie polskiej tarczy powietrznej
Studia dla żandarmów
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Jelcz coraz silniejszy
Mała Orka?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO