moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dla kogo tanie wczasy?

Sopot, Zakopane czy Międzyzdroje – to tylko trzy z 11 miejscowości, w których najmniej zarabiający żołnierze będą mogli wypocząć w ramach programu socjalnego „Tanie wczasy”. Zainteresowanym, których miesięczny dochód w rodzinie nie przekracza 2052 zł na osobę, MON sfinansuje zakwaterowanie w wojskowych ośrodkach wypoczynkowych oraz wyżywienie.

„Tanie wczasy” to socjalny program MON-u uruchomiony w 1998 roku. Jest on adresowany do wojskowych rodzin z najniższymi dochodami. Mogą więc z niego skorzystać żołnierze, których średni miesięczny dochód na osobę w rodzinie (w okresie 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających datę złożenia wniosku) nie przekracza 45% kwoty najniższego wynagrodzenia zasadniczego żołnierza zawodowego. Po tegorocznych podwyżkach wynosi ono 4560 zł brutto, co oznacza, że kwotą kwalifikującą do programu jest 2052 zł.

Z „Tanich wczasów” można skorzystać raz na dwa lata. Wystarczy złożyć wniosek w swojej jednostce i dołączyć do niego wszelkie dokumenty poświadczające wysokość dochodów w rodzinie. Należy pamiętać, że do dochodu są wliczane wszystkie przychody uzyskane w rodzinie, również dodatkowe uposażenie roczne, czyli trzynastka, nagrody itp. Nie jest natomiast wliczana tzw. mundurówka.

REKLAMA

Wojskowym rodzinom, które zakwalifikują się do programu, MON sfinansuje koszty zakwaterowania i wyżywienia na dwutygodniowym turnusie. Żołnierze będą zobowiązani jedynie do uiszczenia między innymi opłat klimatycznych, parkingowych czy dodatkowych usług hotelowych.

Gdzie pojechać?

W tym roku wakacje w ramach programu „Tanie wczasy” organizuje 11 (na 12) ośrodków wypoczynkowych AMW Rewita (ze względu na specyfikę obiektu oraz brak możliwości zapewnienia całodziennego wyżywienia z oferty jest wyłączony Zamek Czocha w Suchej na Dolnym Śląsku). Wojskowe rodziny mogą wybrać się nad morze: do Mielna, Sopotu, Juraty oraz Międzyzdrojów, gdzie wojskowy ośrodek jest zlokalizowany przy słynnej Promenadzie Gwiazd. Niedaleko znajduje się też amfiteatr oraz stuletnie molo, z którego odpływają statki wycieczkowe do Świnoujścia i niemieckich portów na wyspie Uznam. Będąc w Międzyzdrojach, można zwiedzić Woliński Park Narodowy lub Muzeum V-3, zlokalizowane w oryginalnym poniemieckim bunkrze. Zainteresowani będą mogli tu poznać historię tajnego poligonu oraz niezrealizowanych koncepcji budowy nowej broni, nad którą pracowali hitlerowcy.

Ci, którzy wolą odpoczynek z dala od tłumów, mogą z kolei wybrać się do nadmorskiego Rogowa. Tutejsza plaża jest jedną z najatrakcyjniejszych na zachodnim wybrzeżu, a po mierzei między morzem a pobliskim jeziorem Resko Przymorskie biegnie część międzynarodowego szlaku rowerowego wokół Bałtyku.

AMW Rewita ma także ofertę dla tych, którzy lubią wypoczywać w górach (w Zakopanem oraz w Solinie) oraz nad jeziorami. Na „Tanie wczasy” zapraszają ośrodki w Waplewie, Ryni oraz Pieczyskach. Ten ostatni jest zlokalizowany nad brzegiem Zalewu Koronowskiego w malowniczej dolinie rzeki Brdy. Poza licznymi szlakami turystycznymi, lasami i jeziorami na wypoczywających czekają również atrakcje historyczne, wśród nich zespół klasztorny Cystersów w Koronowie czy XIX-wieczny most dawnej kolejki wąskotorowej, będący najwyższą tego typu konstrukcją w Europie. Dziś to stały punkt widokowy, a także odcinek około stukilometrowej ścieżki rowerowej biegnącej z Torunia nad Zalew Koronowski.

– Nasza oferta wypoczynkowa, szczególnie w okresie wakacyjnym, cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem żołnierzy. Najwięcej chętnych mamy do ośrodków nadmorskich, zwłaszcza w Juracie i Mielnie, ale wielu chce wyjechać też do Zakopanego i Kościeliska, gdzie w tym roku prawie 90% gości będą stanowić żołnierze korzystający z programu „Tanie wczasy” – mówi Małgorzata Weber, rzeczniczka Agencji Mienia Wojskowego.

Bez względu na zarobki

Program „Tanie czasy” od 2004 roku jest adresowany także do żołnierzy, którzy zostali ranni lub zachorowali w związku z pełnieniem służby poza granicami kraju. W ich przypadku podstawą do skorzystania z wypoczynku jest orzeczenie komisji lekarskiej lub zaświadczenie wystawione przez lekarza z jednostki na podstawie badań przeprowadzonych po powrocie z misji. Ta grupa żołnierzy może wziąć udział w programie dwukrotnie w okresie 24 miesięcy. Dopłata MON obejmuje wyżywienie, zakwaterowanie oraz dwa zabiegi profilaktyczno-lecznicze dziennie.

W tym roku do grona beneficjentów „Tanich wczasów” dołączyli ponadto żołnierze, którzy służyli na granicy polsko-białoruskiej. W ich przypadku jedynym warunkiem skorzystania z programu jest służba w rejonie granicy co najmniej przez 60 dni. Do wyboru są: dwutygodniowe wczasy, dwa tygodniowe turnusy albo trzy krótkoterminowe w okresie 24 miesięcy od chwili nabycia uprawnień.

Na „Tanie wczasy” można wyjechać nie tylko podczas wakacji, lecz także w ciągu całego roku z uwzględnieniem sezonowej działalności części ośrodków. Od kilku lat około 10 tys. żołnierzy co roku korzysta z ministerialnego programu.

Paulina Glińska

autor zdjęć: AMW Rewita

dodaj komentarz

komentarze


Te same zasady opiniowania dla większości żołnierzy
 
Virtuti Militari ma 230 lat
Umowa na Perkozy podpisana
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Dobrowolna służba dla absolwentów
Pułk Reprezentacyjny czeka na żołnierzy
Kto tym razem otrzyma Buzdygana?
Bramy dla generała
Szef MON-u objął tekę wicepremiera
Pola walczy z SMA
Szczęśliwa „Błyskawica”
Kierunek Düsseldorf
Gwardziści uczą medycyny pola walki
NATO pokazało siłę na Bałtyku
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych i krajowych arenach
PKW Orlik wrócił do domu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Dla kogo tanie wczasy?
Trwa rosyjska ofensywa w Ukrainie
Śladem profesjonalistów
W desancie zostają najlepsi
For Our Freedom and Yours
Światowi liderzy już w Madrycie
Zmiany kadrowe w WP
Hańcza po raz pierwszy
Wojsko otwarte dla ochotników z niepełnosprawnościami
Poznański Czerwiec kosztował życie 58 osób
Polsko-tureckie szkolenie w powietrzu
Ukraina ze statusem kandydata do UE
Przełomowy szczyt
Szturmani szykują się do dyżuru w UE
Piąta kadencja generała Konopki
Kierunek Liban
Dwanaście razy złoto
Wojsko niemal rok strzeże polsko-białoruskiej granicy
Ukraina w UE? Ostateczna decyzja w przyszłym tygodniu
Szczyt nowych wyzwań
Kształcenie przyszłych żołnierzy po nowemu
Święto Dowództwa Generalnego
Ministrowie obrony NATO o broni dla Kijowa
Prezydent i „niezwyciężeni”
Wielki test Żelaznej Dywizji w Hohenfels
Pioruny – broń, która się sprawdza!
Amerykańskie F-15 w Polsce
Ile zarobi starszy szeregowy specjalista?
Spektakl Kremla
Wojskowi rekruterzy zapraszają także w sobotę
Sojusz z inicjatywą
Tysiące Piorunów dla Wojska Polskiego
Ślązak lepiej uzbrojony?
Zielone światło dla miliardów
Wizyta w PKW Łotwa
Podhalańczyk wygrał czwartą walkę MMA
Bitwa, która prawdopodobnie przesądziła o istnieniu Polski
Przełomowy szczyt w Madrycie
Kolejne Kormorany na święto marynarki
Święto Dowództwa Operacyjnego
Szczyt NATO w Madrycie
Jeśli nie Układ Warszawski, to co?
Piąte zwycięstwo żołnierzy z gwiazdami Gortata
Biden: gra na przeczekanie
Unowocześnianie MW RP

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO