moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pułk Reprezentacyjny czeka na żołnierzy

Co najmniej 178 cm wzrostu, brak widocznych tatuaży i wiek: najlepiej do 28 lat – Pułk Reprezentacyjny Wojska Polskiego przedstawił wymagania, jakie stawia przed kandydatami do służby w swojej jednostce. Poszukiwani są żołnierze nie tylko z nienaganną aparycją, ale też z kulturą osobistą i żelaznym zdrowiem. Kwalifikacja odbędzie się już 24 czerwca w Warszawie.

Pułk Reprezentacyjny poszukuje: szeregowych na stanowiska strzelców w kompaniach reprezentacyjnych i ułanów w Szwadronie Kawalerii WP oraz podoficerów – muzyków do Orkiestry Reprezentacyjnej WP. Kto ma szansę na służbę w tej wyjątkowej jednostce? – Wymagamy specyficznych predyspozycji. Chodzi nie tylko o warunki psychofizyczne, ale też kulturę osobistą, umiejętność zachowania się w każdej sytuacji, zdyscyplinowania oraz komunikatywności. Już podczas kwalifikacji ocenia się m.in. strój kandydata, który powinien być schludny i adekwatny do sytuacji – mówi mjr Jacek Goryszewski, oficer prasowy Pułku Reprezentacyjnego. 

Od żołnierzy, którzy będą m.in. reprezentować Wojsko Polskie podczas państwowych uroczystości, świąt i wizyt VIP-ów, wymaga się również co najmniej podstawowego wykształcenia oraz odbycia czynnej służby wojskowej (zasadniczej lub przygotowawczej do NSR). Nie mogą być karani sądowo, nie może się też toczyć postępowanie karne przeciwko nim. Oczywiście ważny jest wygląd, a więc minimum 178, a maksimum 190 cm wzrostu, brak widocznych tatuaży oraz defektów na ciele. Najlepiej gdyby kandydat miał maksymalnie 28 lat (to jednak nie jest warunek konieczny). Niezbędna jest dobra koordynacja ruchowa, poczucie rytmu, a w przypadku kandydatów do orkiestry reprezentacyjnej również ukończone studia muzyczne drugiego stopnia. Od przyszłych ułanów wymagana jest z kolei umiejętność jazdy konnej.

REKLAMA

Liczy się również bardzo dobre zdrowie, choć to zostanie sprawdzone przez Wojskową Komisję Lekarską dopiero w kolejnym etapie rekrutacji. – Wymagania dotyczące zdrowia są dość duże, z podobnymi mierzą się kandydaci do grup desantowo-szturmowych – zaznacza mjr Jacek Goryszewski. Ze służby wykluczają m.in. jakiekolwiek problemy z kręgosłupem czy stawami. Wielogodzinne stanie czy maszerowanie wymaga naprawdę wyjątkowej wytrzymałości.

Najbliższa kwalifikacja do służby w Pułku Reprezentacyjnym odbędzie się 24 czerwca o godzinie 8.00 przy ulicy Franciszka Hynka 2 w Warszawie. – Warunkiem wzięcia udziału w kwalifikacji jest wysłanie zgłoszenia mailem na adres: preprwp.rekrutacja@ron.mil.pl – zaznacza mjr Goryszewski. Zgłoszenie powinno zawierać podstawowe informacje: stopień, imię i nazwisko, imię ojca, datę urodzenia oraz rodzaj ukończonej służby wojskowej, czas jej trwania i rodzaj specjalności, a także wykształcenie i rok ukończenia szkoły. Na miejsce trzeba się stawić z dowodem osobistym i książeczką wojskową oraz świadectwem ukończenia ostatniej szkoły. Podczas kwalifikacji kandydaci porozmawiają z rekruterami oraz psychologiem, przejdą także test koordynacji ruchowej.

Ci którzy marzą o służbie w Pułku Reprezentacyjnym, lecz z jakiegoś powodu nie mogą wziąć udziału w najbliższej kwalifikacji, mogą zgłosić się na kolejne. W tym roku zostały zaplanowane na: 22 lipca, 19 sierpnia, 23 września, 21 października, 18 listopada i 16 grudnia.

Ci, którzy sprostają wymaganiom Pułku Reprezentacyjnego, mogą liczyć na ciekawą, choć wymagającą służbę. – Żołnierze będą uczestniczyć w najważniejszych uroczystościach w kraju i poza jego granicami. Zobaczą z bliska wielu przywódców państw. Będą pełnić prestiżową wartę przy Grobie Nieznanego Żołnierza i uczestniczyć w uroczystościach organizowanych w ważnych dla każdego polskiego żołnierza miejscach, na przykład na Monte Cassino – wylicza mjr Goryszewski. – Jeśli czujemy, że to może być służba dla nas, na pewno warto spróbować – zachęca oficer.

Ewa Korsak

autor zdjęć: DGW

dodaj komentarz

komentarze


Przygotowani na kryzys
 
Putin sięga po rezerwy
„Z miłości do Ojczyzny”. Zbigniew Piasecki, „Czekolada”
Collective Defense is Priority
Raptory lecą do Polski
Prawie 290 mln dolarów z USA na polskie bezpieczeństwo
Od Chersonia po Krym
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sukces ukraińskiej kontrofensywy
Premier w Żelaznej Dywizji
„Tygrys ’22”, czyli oczy na Ukrainę
WAT z myślą o przyszłości
Rakietnicy, czyli pod ostrzałem z rac
Brunatny najazd
Dublet pięciobojowych sztafet
System zwalczania BSL
Desant pod Arnhem
Siła WOT
Strategiczne partnerstwo polsko-brytyjskie
„Rekin” grasuje na Bałtyku
Półmaratończycy na medal
„Ryś ‘22” z amerykańskim wsparciem
Drony w WOT
Dezinformacja jako współczesne narzędzie walki
Gaudeamus igitur!
Włoscy lotnicy w Malborku
Wojska OT mają pięć lat!
Palili się do zwycięstwa i wygrali
Wyjaśniona sprawa rekompensat dla rezerwistów
Raptory już w Polsce
Mieć oko na Libię, uważać na Rosję
Czerwona agresja
Ukraińska kontrofensywa
Zostań stypendystą MON-u
Polska wzmacnia Baltic Air Policing
„Rekin” dobił do brzegu
Rekordowy limit dla przyszłych oficerów
MSPO. Rodzina dronów pionowego startu
Żołnierze NSZ dla wolnej Polski
Powstał Komponent Obrony Pogranicza
Polskie Państwo Podziemne powstało 83 lata temu
NATO stawia na drony
Jastrzębie nad Słowacją
Patriotyzm to nie frazes
Pięć medali żołnierzy w zapasach i strzelectwie
Ukraina świętuje, Rosja spowalnia
Śladem profesjonalistów
„Z miłości do Ojczyzny”. Wanda Thun „Wandzia”
Alianci z AK
Nowy znak specjalny komandosów
Wioślarz i pięcioboista mistrzami świata!
Ile Polska straciła podczas II wojny
„Trenuj z wojskiem” – by czuć się bezpiecznie
16 medali szermierzy na wojskowym czempionacie
Jakie dodatki dla żołnierzy niezawodowych?
Czynnik ludzki kluczem odporności państwa oraz jego sił zbrojnych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Początek oficerskiej drogi
SCAR, czyli zdalne sterowanie dronami
Powrót do korzeni
MSPO. Poznajcie prawdopodobnego następcę Erawy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO