moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Cougary w armii

Do Polski trafiły pierwsze z 300 zamówionych w ubiegłym roku wozów Cougar 4×4. Pojazdy już wkrótce trafią do jednostek wojskowych rozlokowanych na wschodzie Polski – poinformował minister obrony Mariusz Błaszczak. Wojsko otrzymało 70 amerykańskich przeciwminowych Cougarów. Wozy tego typu sprawdziły się m.in. na misjach w Iraku i Afganistanie.

Cougar 4×4 waży ponad 17 t, ma 5,9 m długości, 2,7 m szerokości i 2,6 m wysokości. Jest tak skonstruowany, że zapewnia dwuosobowej załodze oraz czterem żołnierzom desantu ochronę przed eksplozją ładunku wybuchowego o mocy 7 kg trotylu pod podwoziem i aż 14 kg trotylu pod kołem.

O planach kupienia z nadwyżek amerykańskiej armii 300 tego typu pojazdów minister obrony Mariusz Błaszczak poinformował w listopadzie 2021 roku. Wart 27,5 mln dolarów kontrakt został podpisany w grudniu 2021 roku. Dostawy miały rozpocząć się w tym roku. Wczoraj szef MON-u poinformował, że pierwsze Cougary już dotarły do kraju. „Przed chwilą do Polski trafiły pierwsze z 300 zamówionych w ubiegłym roku dla Wojska Polskiego wozów Cougar 4×4. Pojazdy już wkrótce trafią do jednostek wojskowych rozlokowanych na wschodzie Polski” – zakomunikował Mariusz Błaszczak w mediach społecznościowych.

Ppłk Krzysztof Płatek, rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia, wyjaśnia, że pierwsza partia Cougarów liczy 70 szt., a kolejne trafią nad Wisłę w najbliższych tygodniach.

Cougar 4×4 będzie drugim modelem pojazdów przeciwminowych typu MRAP (Mine Resistant Ambush Protected) w Wojsku Polskim. W 2015 roku amerykański rząd w ramach programu EDA (Excess Defense Articles) przekazał Siłom Zbrojnym RP nieodpłatnie 45 wozów M-ATV (w wersji M1240A1) firmy Oshkosh, które otrzymały jednostki wojsk specjalnych.

Z Cougarów 4x4 korzystali amerykańscy marines na misjach w Iraku i Afganistanie. Z czasem wozy pojawiły się także w US Army (wojska lądowe), a później kupiły je, również inne państwa, m.in. kilkaset sztuk Wielka Brytania.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: US Army

dodaj komentarz

komentarze


Mosty (nie tylko) dla Abramsów
Odznaka sprawności fizycznej po nowemu
Śmierć w sercu Azji
Marzenia częściowo spełnione
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Podium dla kajakarza, pięcioboistki i sztangisty
Paliwowy krwiobieg NATO
MON i MSZ o szczycie NATO
Vespa Battle Challenge
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Mundur i bokserskie rękawice
Przełomowe porozumienie
Piksele prawdy w morzu fałszu
W drodze po oficerskie gwiazdki
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Integracja F-35 rozpoczęta
Szerszeń z Sochaczewa
„Selekcja”, czyli prawda o człowieku
USA znów uderzyły w Iran
Nowa koalicja dronowa
Piętnasty polski F-35 w powietrzu
Żywią i bronią
Sportowa rewolucja na AWL-u
Pieta Michniowska
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Borsuki i roje dronów
Cyfrowa niedyskrecja
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
PKW Irak zostaje w Jordanii
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Morska bryza w dwóch odsłonach
Zbrodnicza farsa
Prezydent RP o szczycie NATO
Powiększone mosty Daglezja-S trafią do saperów
Ostatnia niedziela…
Polski bezzałogowiec zaprezentowany w Ankarze
Saperzy w akcji pod wodą
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
Ostatni lot „Pałera”
Wzorowa żołnierska postawa terytorialsa
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Kolejny incydent z udziałem rosyjskich myśliwców
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Rosja testuje, Polska przechwytuje
Polski projekt, światowe znaczenie
Lądowanie na fińskiej drodze, czyli Bieliki i F-16 na Ramstein Flag’26
NATO zwiększy produkcję broni
Wsparcie ma znaczenie
Dronowy kierunek przyszłości
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Powstał Komponent Obrony Pogranicza
PIRX-1 na orbicie
Polski Gnom
Połączeni na Bałtyku
„Bezpieczny zachód” przedłużony
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Wielki sukces podchorążych z AMW
Wojna hybrydowa trwa
Gen wojownika
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO