23 medale żołnierzy na lekkoatletycznym czempionacie

Mistrzostwa Polski w lekkoatletyce 2022 były dla żołnierzy bardzo udane. Z Suwałk zawodnicy wrócili z 23 medalami. Zdobyli aż 14 złotych, 6 srebrnych i trzy brązowe. Po raz ósmy mistrzem kraju w rzucie oszczepem został szer. Marcin Krukowski. Natomiast siódmy tytuł mistrzowski zdobyli kpr. Adrian Świderski – w trójskoku i szer. Damian Czykier – w biegu na 110 m przez płotki.

– Wszyscy walczyli do końca o jak najlepsze rezultaty. Z reprezentantów Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego tylko czworo startujących nie zdobyło medalu. Zmartwił mnie nieco występ kpr. Pawła Wojciechowskiego w skoku o tyczce, ale po mistrzostwach bardzo dobrze skakał w greckiej Olimpii, więc jestem spokojny o jego drogę na igrzyska w Paryżu – mówi st. kpr. Kamil Masztak, koordynator lekkoatletycznej reprezentacji Wojska Polskiego. Podoficer ucieszył się natomiast z powrotu na bieżnię dwóch zawodniczek. – Po kontuzji szer. Sofia Ennaoui szybko wróciła do wysokiej formy. A szer. Karolina Kołeczek po urodzeniu dziecka podjęła walkę na bieżni i niewiele zabrakło jej do awansu do finału. Jednak w tym roku jest tak wysoki poziom w biegu na 100 m przez płotki, że będzie musiała trzy razy więcej pracować, aby wejść na szczyt – dodaje koordynator.

Jedną z największych gwiazd mistrzostw był zwycięzca rywalizacji płotkarzy szer. Damian Czykier. Reprezentant CWZS złoto w Suwałkach okrasił rekordem kraju. Wynosi on teraz 13,25 s, szer. Czykier poprawił poprzedni rekord – ustanowiony również przez żołnierza, st. mar. Artura Nogę – o 0,01 s. Czykier z podium krajowego czempionatu nie schodzi od 2014 roku, kiedy to zdobył brązowy medal. Rok później cieszył się ze srebra, a potem siedem razy z rzędu był niepokonany. Zdobywając siódme złoto, zrównał się w liczbie medali z krajowych czempionatów w biegu przez płotki na 110 m z Romualdem Giegielem, medalistą z lat osiemdziesiątych. Obaj są liderami na liście płotkarzy, którzy wywalczyli najwięcej medali podczas 98 rozegranych dotychczas mistrzostw Polski.

Z siódmego złotego medalu cieszył się także kpr. Adrian Świderski. Trójskoczek z CWZS triumfował z wynikiem 16,35 m, który uzyskał w ostatniej próbie. Z kolei szer. Marcin Krukowski po raz ósmy z rzędu wygrał na mistrzostwach kraju konkurs rzutu oszczepem. Najlepszy wynik zanotował w drugiej kolejce – 80,44 m. Jako jedyny w konkursie rzucił na odległość powyżej 80 m.

Na najwyższym stopniu podium w konkurencjach indywidualnych stanęli także: szer. Natalia Kaczmarek (wygrała bieg na 400 m), szer. Sofia Ennaoui (bieg na 1500 m), szer. Klaudia Kardasz (pchnięcie kulą), szer. Malwina Kopron (rzut młotem), szer. Adrianna Szóstak (trójskok), mar. Patryk Dobek (bieg na 800 m), szer. Michał Rozmys (bieg na 1500 m) i mar. Wojciech Nowicki (rzut młotem). Nowicki jako jedyny w konkursie rzutu młotem przekroczył granicę 80 m (w drugiej serii uzyskał 80,90 m), a w tej samej konkurencji wśród kobiet szer. Kopron zapewniła sobie złoto ostatnim rzutem.

W biegach sztafetowych reprezentanci Wojska Polskiego zdobyli z kolei trzy złote medale: kpr. Marika Popowicz-Drapała i szer. Klaudia Adamek wraz z koleżankami z Cywilno-Wojskowego Związku Sportowego Zawisza Bydgoszcz – w sztafecie 4 x 100 m kobiet, szer. Małgorzata Hołub-Kowalik z reprezentantkami AZS Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – w sztafecie 4 x 400 m kobiet i szer. rez. Tymoteusz Zimny z kolegami z Organizacji Środowiskowej AZS Poznań – w sztafecie 4 x 400 m mężczyzn.

W biegu na 400 m kobiet wszystkie miejsca na podium zajęły reprezentantki CWZS. Szer. Natalia Kaczmarek triumfowała z czasem 51,25 s. Drugie miejsce zajęła st. szer. Anna Kiełbasińska (uzyskała wynik 51,58 s), a trzecie szer. Justyna Święty-Ersetic (51,70 s).

Dwa z trzech miejsc na podium zajęli żołnierze w pchnięciu kulą w rywalizacji kobiet i mężczyzn oraz w biegu mężczyzn na 800 m. W finale pchnięcia kulą szer. Klaudia Kardasz po raz drugi w karierze wywalczyła tytuł mistrzowski. Triumfowała z wynikiem 17,65 m i była lepsza o 25 cm od mar. Pauliny Guby, która zdobyła swój drugi tytuł wicemistrzowski, a zarazem 11. medal mistrzostw kraju w karierze – poza dwoma srebrnymi ma w swojej kolekcji dziewięć złotych. Z kolei w finale konkursu kulomiotów szer. Konrad Bukowiecki wywalczył srebro, a st. szer. Jakub Szyszkowski brąz. Wreszcie w biegu na 800 m mężczyzn mar. Patryk Dobek stoczył pasjonujący pojedynek o zwycięstwo z szer. Mateuszem Borkowskim. Marynarz wygrał z czasem 1 min 53,50 s i zaledwie o 0,01 s pokonał młodszego kolegę z CWZS.

Reprezentanci Wojska Polskiego wywalczyli również srebrne medale: szer. Kajetan Duszyński (w biegu na 400 m) oraz szer. rez. Przemysław Słowikowski (w biegu na 100 m), a także brązowy – kpr. Marika Popowicz-Drapała (w biegu na 200 m).

autor zdjęć: Tomasz Kasjaniuk / PZLA