moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polsko-czeska współpraca zwiększa bezpieczeństwo w regionie

Nasze rozmowy dotyczyły przede wszystkim rozwoju polskich i czeskich sił zbrojnych. Oba nasze państwa są w NATO oraz Unii Europejskiej. Szukaliśmy możliwości, aby zintensyfikować te działania. Przedstawiłem swojej czeskiej koleżance informację o ustawie o obronie Ojczyzny, która stanowi podstawę dla rozwoju Wojska Polskiego. Naszym celem jest to, żeby Wojsko Polskie liczyło 300 tysięcy żołnierzy, żeby było uzbrojone w nowoczesny sprzęt. Zależy nam na koordynacji naszych działań, bo strona czeska również jest zainteresowana wzrostem nakładów na obronność - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, podczas wizyty w Pradze.

3 czerwca w Pradze minister Mariusz Błaszczak bierze udział w międzyrządowych konsultacjach polsko-czeskich, podczas których spotkał się z minister obrony Czech Janą Černochovą.

Ministrowie obrony Polski i Czech rozmawiają o wzmocnieniu współpracy wojskowej i przemysłu zbrojeniowego. Szefowie resortów obrony omawiają współdziałanie w ramach formatów międzynarodowych: Sojuszu Północnoatlantyckiego, Unii Europejskiej oraz Grupy Wyszehradzkiej.

– Chcemy wykorzystać ten stan, aby polskie zamówienia łącznie z zamówieniami czeskimi korzystnie wpłynęły na wysokość tych produktów, które będziemy zamawiać. Wymieniliśmy się ofertami przemysłami zbrojeniowego. Rola Czech w ciągu najbliższego półrocza w Unii Europejskiej będzie o tyle istotna, że będą w Unii sprawowali prezydencję. W tym kontekście rozmawialiśmy na temat wyłączenia nakładów na obronność z reguły deficytu. Koordynacja jeżeli chodzi o posiadany sprzęt jest niezwykle istotna, potem jeżeli popatrzymy na koszty utrzymania tego sprzętu, a więc na koszty serwisowania. To jest niewątpliwie korzystne dla obu naszych stron. Ćwiczenia były, są i będą bardzo intensywne między wojskami polskimi, a wojskami czeskimi. Mogę powiedzieć na przykład o współpracy wojsk specjalnych, czy artylerzystów. Czesi są obecni w strukturach dowodzenia NATO w Polsce. Jesteśmy też obecni razem na Łotwie, służą tam ramię w ramię nasi żołnierze – powiedział szef MON.

Tematem rozmowy jest także sytuacja bezpieczeństwa w regionie ze szczególnym uwzględnieniem wsparcia dla Ukrainy, broniącej się przed agresją rosyjską. W perspektywie zbliżającego się szczytu NATO w Madrycie ministrowie obrony omawiają również Nową Koncepcję Strategiczną NATO oraz problematykę dalszej adaptacji wojskowej Sojuszu.

– Nasze kraje są aktywne, także jeżeli chodzi o wsparcie kierowane na Ukrainę. Można powiedzieć, że Polska i Czechy należą do liderów tych działań. Nasze rozmowy dotyczyły także ścieżki przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej, a także odbudowy Ukrainy po wojnie. Mamy nadzieję, że wojna skończy się z takim rezultatem, że Ukraina będzie państwem niepodległym, takim jak dziś. To niezwykle ważne dla niepodległości Polski, żebyśmy sąsiadowali z niepodległym państwem ukraińskim, a nie państwem, w jakikolwiek sposób zdominowanym przez Rosję - mówił minister.

W trakcie spotkania w Pradze ministrowie podpiszą nową umowę o współpracy w dziedzinie obronności.

red. PZ

autor zdjęć: Leszek Chemperek/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Bez karnej rundy, ale tuż za czołową dziesiątką
W Karkonoszach szkolili się z technik górskich
Debiut skialpinizmu
Litwa drugim największym użytkownikiem JLTV na świecie
Wojskowi nurkowie trenowali pod lodem
„Chińczykiem” do jednostki nie wjedziesz
Inżynier Kościuszko ratuje Amerykę
Arktyka pod lupą NATO
Wyprawa w przyszłość, czyli studenci z AWL-u w Korei
Wojsko zyska na inwestycjach w infrastrukturę w Małopolsce
Życie pod ostrzałem
Polska sprzeda broń na kontynent afrykański
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
PGZ szykuje Baobaba na eksport
Walka o pierwszą dziesiątkę
Chciałem być na pierwszej linii
Torami po horyzont
Oko na Bałtyk
Kmdr Stanisław Nahorski – bohater flotylli rzecznych i morskich
Rada Pokoju rozpoczęła działalność
Arktyczny „Szlachetny obrońca”
Modernizacja indywidualnego wyposażenia żołnierzy trwa
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Sprintem do bobsleja
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Skromny początek wielkiej wojny
Komponent Obrony Pogranicza wzmocni Tarczę Wschód
Polskie wojsko stawia na polskie bezzałogowce
Szef SKW odpowiada na rosyjskie oskarżenia
Rubio: należymy do siebie
Partnerstwo dla artylerii
Together on the Front Line and Beyond
Engineer Kościuszko Saves America
Kierunek Rumunia
Oczy armii, czyli batalion, jakiego jeszcze nie było
Polska poza konwencją ottawską
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Przełom w sprawie Huty Pieniackiej
Koniec olimpijskich zmagań
Spluwaczki w nowej odsłonie
Biegały i strzelały – walczyły do końca
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Arktyczne polowanie NATO
Kiedy marzenia stają się rzeczywistością
Polski Piorun trafi do Bundeswehry?
O krok bliżej do wdrożenia SAFE
„wGotowości” idzie na rekord. Olbrzymie zainteresowanie
Dolina Dronowa – polskie centrum technologii bezzałogowych
Nowe otwarcie w psychiatrii wojskowej
Selonia, czyli łotewski poligon
Fenomen podziemnej armii
Kosiniak-Kamysz: SAFE to szansa dla Polski
Finlandia dla Sojuszu
Cyberbezpieczeństwo w roli głównej
Outside the Box
Wspólnie dla bezpiecznej Europy
Polska i Norwegia razem dla bezpieczeństwa
Gorąco wśród lodu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO