moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Antyukraińskie fake newsy

Działania rosyjskiej dezinformacji przeciwko Polsce skupiają się na rozbudzaniu wrogości między Polakami a Ukraińcami. Część przekazów jest próbą przekonania Polaków, że przyjmując uchodźców z Ukrainy, sami się narażają na kryzys ekonomiczny, problemy z bezpieczeństwem i kłopoty społeczne.

Przekaz, mający na celu wywoływanie sprzeciwu Polaków wobec przyjmowania Ukraińców, jest uruchamiany często w oparciu o wydarzenia zupełnie niezwiązane z Ukraińcami w Polsce. Tak było choćby po tragedii, do której doszło w Warszawie. Po zabójstwie na Nowym Świecie identyfikowane były działania dezinformacyjne przekonujące, że morderstwo wynika z polityki przyjmowania ukraińskich uchodźców w Polsce.

W mediach społecznościowych powielano sugestie i fałszywe tezy mające na celu wskazanie, że za śmierć ofiary ataku w Warszawie odpowiedzialni są obywatele Ukrainy. W debacie na ten temat rozpuszczane były również fałszywe informacje, jakoby za większość przestępstw w Polsce odpowiadali Ukraińcy, manipulowano treściami sprzed lat, prezentując je jako obraz obecnych zagrożeń dla Polaków. Zabójstwo w Warszawie zostało wykorzystane do działań informacyjnych wymierzonych w relacje między Polakami a Ukraińcami. Opisany przypadek pokazuje, że dezinformacja wymierzona w dany kraj bazuje na aktualnych wydarzeniach atakowanego państwa, wpisując się w bieżącą agendę publiczną.

Przekazy kolportowane przy okazji zabójstwa w Warszawie wpisują się w działania rosyjskiej dezinformacji, która tworzy chaos informacyjny i realizuje interesy polityczne Kremla. Dziś jednym z najważniejszych pól oddziaływania jest wytwarzanie wrogości między Polakami i Ukraińcami. Należy zakładać, że każde budzące emocje społeczne zdarzenie może być wykorzystywane do szerzenia kłamstw mających na celu budowę wśród Polaków potencjału buntu przeciwko goszczeniu w Polsce Ukraińców uciekających przed rosyjskim zagrożeniem.

Tekst: Rzecznik Prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych

red. PZ

autor zdjęć: Źródło: gov.pl

dodaj komentarz

komentarze


Groźny incydent w Libanie
Edukacja na potrzeby nowej fabryki rakiet
Jest nowy szef BBN
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Terytorialsi wspierają służby w powiecie biłgorajskim
Lekcja 3 Maja
Silniki do Abramsów będą serwisowane w Dęblinie
NATO i USA o Iranie
WOT z Kraśnika i Zamościa walczy z żywiołem
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Polsko-irlandzkie rozmowy o współpracy
Zbrojeniówka wchodzi do Raciborza
Wypadek w PKW UNIFIL
Nauki i nauczki z Afganistanu
Cenckiewicz rezygnuje z szefostwa BBN
Od cyberkursu po mundurówkę
WOT będzie szkolić pracowników Orlenu
Kluczowe 30 dni
Sprzęt wojskowy i technologia na PGE Narodowym
Bieg ku pamięci bohaterów
Adaptacja i realizm
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Powrót WAM-u
Czekając na czołgi
Szef MON-u na Defence24 Days
Sześć medali żołnierzy w sportach walki
Kurs „Piorun” – prawdziwy sprawdzian morale
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
SAFE staje się faktem!
Srebro dla AWL-u w grach wojennych
Bursztynowy wstrząs
Syndrom Karbali
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
Leopard, czyli zwycięstwo na ostatniej prostej
Wicepremier apeluje o jedność
Świat się zbroi na rekordową skalę
Zbrodnia i kłamstwo
Nowe łodzie wojsk specjalnych
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Marynarz w koreańskim tyglu
„Kryzys” na AWL-u
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Wyścig Stalina
Strykery w akcji
Medyczne centrum w Krakowie
Więcej strzelnic w powiecie
Rzeźnik w rękach GROM-u
Początek wielkiej historii
Zbrodnia bez kary
Mundury noszą ludzie
Pościg Leopardów
Ostrosz zamiast Mureny
Mosty nad Narwią
Systemy antydronowe poszukiwane
Kosmiczne oko armii
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Czołgi poszły w las
WAM coraz bliżej Łodzi
Natarcie w deszczu
Generał Chmielewski na czele cyberwojska
Premier: Polska zbuduje armadę dronową z Ukrainą
Rumuni rozdzielają środki z SAFE

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO