moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Historyczna wizyta w Kijowie

W środę w Kijowie odbyły się polsko-ukraińskie konsultacje rządowe. Rozmowy dotyczyły m.in. pomocy w odparciu rosyjskiej agresji oraz współpracy obu krajów w powojennej odbudowie Ukrainy. Polska jest pierwszym krajem, który przeprowadził z rządem w Kijowie rozmowy w takiej formule. – To spotkanie przejdzie do historii – skomentował wicepremier Jarosław Kaczyński.



Polskiej delegacji na rozmowy z ukraińskim rządem przewodniczył premier Mateusz Morawiecki. Wraz z prezesem Rady Ministrów do Ukrainy pojechali wicepremier Jarosław Kaczyński; wicepremier Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego; Jacek Sasin, minister aktywów państwowych; Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji; Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej; Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska oraz Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii. Polska jest pierwszym krajem, który zdecydował się na rozmowy z rządem w Kijowie na takim szczeblu i w tak szerokiej formule od początku rosyjskiej inwazji. – Takie spotkania międzyrządowe są w Europie normą, ale to było czymś zupełnie niezwykłym nie tylko dlatego, że odbywa się w Kijowie, ale dlatego, że jego treść dalece przekraczała to, co zwykle odbywa się podczas tych spotkań – mówił Jarosław Kaczyński po zakończeniu konsultacji. – To była rozmowa przyjaciół i sojuszników, która przejdzie do naszej wspólnej historii – dodał.

Rozmowy dotyczyły bardzo szerokiego spektrum tematów. Przede wszystkim dalszej pomocy ze strony Polski w walce z rosyjskim agresorem, reprezentowania interesów ukraińskich na arenie międzynarodowej, niwelowania skutków wojny, np. poprzez pomoc uchodźcom oraz udziału polskich firm w powojennej odbudowie Ukrainy.

Jednym z przykładów takiego bezpośredniego wsparcia jest budowa na terenie Ukrainy miasteczek kontenerowych dla uchodźców ze wschodnich rejonów tego kraju. Dwa takie osiedla, w Borodziance i Buczy, otworzył dzisiaj premier Morawiecki. Schronienie w nich znajdzie 1000 osób, a we wszystkich, które powstaną przy pomocy polskich firm, ok 20 tys. – Staramy się tutaj dzisiaj przywrócić namiastkę życia. Oby ta tymczasowość była jak najkrótsza i obyśmy przywrócili jak najszybciej normalne warunki – mówił szef rządu.


Przedstawiciele obu krajów podpisali dzisiaj osiem dokumentów dotyczących: energetyki, współpracy wojskowo-obronnej, współpracy transgranicznej i celnej, polityki ekologicznej, polityki regionalnej, odbudowy Ukrainy oraz współpracy w zakresie pamięci narodowej. Jednym z ujawnionych projektów z zakresu współpracy wojskowej ma być powstanie polsko-ukraińskiego przedsiębiorstwa, produkującego broń i sprzęt wojskowy. – Podpisane polsko-ukraińskie memoranda stanowią przedsionek do takiej współpracy, jakiej do tej pory Ukraina nie miała z żadnym innym państwem; one być może będą stanowiły przedsionek do nowego traktatu polsko-ukraińskiego – podsumował premier Morawiecki.

MC

autor zdjęć: Krystian Maj / KPRM

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1654115340
Ukraińcy nie byli naszymi przyjaciółmi ani nimi nie będą.
22-3E-A4-1F

Miliardy na odbudowę i ukraińskie drony z Polski
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Sprawdzian charakteru
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Akcja na jeziorze
Ramię w ramię z Amerykanami
Poznański gen wolności
Ratunek z powietrza
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Niebo bez dominacji
Szermierze i pięściarki na podium
Strzelać jak Polacy
Gdańsk centrum dyskusji o odbudowie Ukrainy
Atak w Porcie Elbląg
Ważne decyzje w Brukseli
Nowy sprzęt dla pancerniaków z Wesołej
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Zwierzchnik sił zbrojnych w bazie İncirlik
Bez zmian w emeryturach
Podróż w ciemność
Priorytety na szczyt NATO
Wszystko o Grocie, czyli „GROTowisko-26”
Elektronika dla obrony powietrznej
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Systemy antydronowe od europejskiego startupu
Musztra i marsz ubezpieczony
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Jeśli modernizacja, to tylko wspólna
Polski wkład w operację „Overlord”
„Wojskowe Schengen” coraz bliżej
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Sportowe jubileusze
Grot A3 – zobacz jak wygląda
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Wojna pod lupą
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
Apetyt Smoka rośnie
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Śmierć w sercu Azji
Dywizja za dywizję – Amerykanie w Polsce rotują
Twardy ma moc
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Wsparcie ma znaczenie
Koło zamachowe gospodarki
PKW Irak zostaje w Jordanii
Zbrodnicza farsa
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Równanie z „Iksem”
Spotkanie ministrów obrony V4 w Budapeszcie
MON i Łucznik podpisały kontrakt na nowe Groty
Kajakarze i pięcioboista na medal!
Mundur, medale i duma
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Przerzut Abramsów do Lublina
Cyberparasol nad wyborami
AMW oferuje mieszkania
Zasadzka w leśnych ostępach
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
Orka dobiła do brzegu
Okręt skrojony na Bałtyk
„Strzała weterana” spaja środowisko
Kolejna operacja hybrydowa Rosji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO