moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rosyjski szturm nie ustaje

Siewierodonieck w obwodzie ługańskim to obecnie główny cel rosyjskiej ofensywy na wschodzie Ukrainy. Walki toczą się już na przedmieściach miasta, a agresor wykorzystuje do ataków wszelką możliwą broń, z lotnictwem włącznie. Sytuacja w mieście jest dramatyczna – uszkodzonych lub zniszczonych zostało już 90 proc. budynków mieszkalnych.


Siły ukraińskie wyzwoliły już w sumie 1015 miejscowości, które były zajęte przez wojska rosyjskie – poinformował w poniedziałek Wołodymyr Zełenski. Ukraiński przywódca podkreślił, że w odzyskanych miejscowościach powoli przywracane są dostawy prądu i wody, łączność, transport oraz usługi socjalne. Zełenski przyznał jednocześnie, że pamięta o wszystkich miastach, które nadal znajdują się pod okupacją rosyjską. Wymienił m.in. Chersoń, Melitopol, Berdiańsk, Enerhodar i Mariupol. – Stopniowe wyzwalanie obwodu chersońskiego dowodzi, że nikogo nie pozostawimy u wroga – zapewnił prezydent.

Armia ukraińska informuje, że od początku inwazji rosyjskiej Moskwa straciła ponad 30 tys. żołnierzy, w tym 200 w ciągu ostatniej doby. Tylko wczoraj siły ukraińskie zniszczyły 11 czołgów oraz 12 systemów artyleryjskich i transporterów opancerzonych. Ukraińskie wojsko zniszczyło także rosyjski magazyn amunicji w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy. Ukraińscy wojskowi pochwalili się dziś także, że lwowska 80 Brygada Desantowo-Szturmowa zlikwidowała pluton rosyjskiego 104 Pułku Dywersyjno-szturmowego.

Mimo wspomnianych sukcesów, sytuacja na froncie jest nadal trudna. Sztab Generalny Ukrainy poinformował dziś, że Rosjanie przegrupowują swoje pododdziały i szykują się do ataków na Słowiańsk w obwodzie donieckim i Barwinkowe w obwodzie charkowskim. By wzmocnić planowany atak, Rosjanie w okolicach okupowanego Izjumu utrzymują w gotowości eskadrę śmigłowców szturmowych Ka-52.

Walki z rosyjskimi wojskami trwają także na obrzeżach i w centrum Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim – poinformował dziś w mediach społecznościowych szef władz obwodowych Serhij Hajdaj. Podał, że kluczowa infrastruktura w mieście została zniszczona niemal w 100 procentach, uszkodzono 90 proc. budynków mieszkalnych, z czego połowa jest w stanie krytycznym. – Zdobycie Siewierodoniecka jest podstawowym zadaniem dla wojsk okupanta. I nie obchodzi ich, ile istnień ludzkich będzie musiało zapłacić za tę próbę podniesienia rosyjskiej flagi – powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski.

Embargo na rosyjską ropę?

W Wilnie od piątku obraduje Zgromadzenie Parlamentarne NATO, w którym udział bierze m.in. Mircea Geoană, zastępca sekretarza generalnego Sojuszu. Dziś politycy jednogłośnie przyjęli deklarację wzywającą do zaostrzenia sankcji wobec Rosji i zwiększenia dostaw broni na Ukrainę. Deklaracja zbiegła się w czasie z informacją z Białego Domu. Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden zadeklarował w poniedziałek, że USA nie wyślą Ukrainie rakiet o zasięgu sięgającym terytorium Rosji. Chodzi tu np. o wyrzutnie HIMARS. Nie oznacza to jednak wstrzymania amerykańskiej pomocy militarnej dla Kijowa.

Natomiast o sankcjach głośno było dziś w Brukseli. Przedstawiciele krajów Unii Europejskich spotkali się tam, by rozmawiać o dalszym wsparciu Ukrainy, a także o ekonomicznych i gospodarczych skutkach wywołanej przez Putina wojny. Debaty o wsparciu walczącej Ukrainy pozostają cały czas w cieniu braku porozumienia krajów europejskich wobec szóstego pakietu sankcji wobec Rosji. Spór toczy się bowiem cały czas o embargo na rosyjską ropę. W szczycie UE bierze udział premier Mateusz Morawiecki.

I choć szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen bez wahania ogłosiła, że spodziewa się uzgodnienia szóstego pakietu sankcji na Rosję w ciągu najbliższych 48 godzin, to w kontrze pozostaje cały czas węgierski premier Viktor Orban. – Cała sytuacja, w której się znaleźliśmy, jest trudna i została stworzona przez Komisję Europejską – przyznał Orban. Dodał też, że propozycja embarga na ropę nie została skonsultowana z Budapesztem. – Stanowisko Węgier jest bardzo proste: energia to ważna kwestia, dlatego najpierw potrzebujemy rozwiązań, a potem sankcji. Jesteśmy gotowi poprzeć szósty pakiet, jeśli znajdą się w nim rozwiązania dla węgierskiego bezpieczeństwa dostaw energii – zapowiedział.

Coraz głośniej mówi się także o kryzysie żywnościowym spowodowanym zablokowaniem ukraińskich portów przez wojska rosyjskie. – Rosjanie nielegalnie wyeksportowali blisko 500 tys. ton zboża z okupowanych przez siebie terenów Ukrainy – poinformował dziś Taras Wysocki, wiceminister rolnictwa Ukrainy. Polityk poinformował, że ma dowody na to, że do kradzieży dochodzi na wszystkich czasowo okupowanych terenach w obwodach chersońskim, zaporoskim, ługańskim, donieckim i charkowskim. Z kolei Mychajło Podoljak, doradca prezydenta Ukrainy, mówił, że skradzione ukraińskie zboże płynie do Syrii. – Rosja wykorzystuje kwestię eksportu zbóż jako broni w trwającej agresji na Ukrainę – przyznał dziś w Brukseli wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych Josep Borrell.

O kryzysie żywnościowym i wojnie na Ukrainie rozmawiali także prezydenci Polski i Egiptu Andrzej Duda i Abd el-Fatah es-Sisi. – Rosja narusza wszelkie zasady prawa międzynarodowego. Trzeba pokojowymi metodami doprowadzić do zakończenia tego konfliktu, ale muszą być one wypracowane z udziałem Ukrainy. Nie wyobrażamy sobie w Polsce i w naszej części Europy, aby do jakiegokolwiek rozwiązania pokojowego doszło bez aprobaty i udziału Ukrainy – mówił w Kairze prezydent Duda.

REKLAMA

MKS

autor zdjęć: Sztab Generalny SZ Ukrainy

dodaj komentarz

komentarze


Latająca Forteca w Zalewie Szczecińskim
 
Wioślarz i pięcioboista mistrzami świata!
SCAR, czyli zdalne sterowanie dronami
„Rekin” grasuje na Bałtyku
„Trenuj z wojskiem” – by czuć się bezpiecznie
„Rekin” dobił do brzegu
Włoscy lotnicy w Malborku
„Z miłości do Ojczyzny”. Zbigniew Piasecki, „Czekolada”
Alianci z AK
Nowy znak specjalny komandosów
Mieć oko na Libię, uważać na Rosję
Rekordowa przysięga na WAT
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wyjaśniona sprawa rekompensat dla rezerwistów
Żołnierze NSZ dla wolnej Polski
Putin sięga po rezerwy
Zostań podoficerem WP!
Ukraińska kontrofensywa
Rekordowy limit dla przyszłych oficerów
Collective Defense is Priority
Jastrzębie nad Słowacją
NATO stawia na drony
Przygotowani na kryzys
Patriotyzm to nie frazes
„Ryś ‘22” z amerykańskim wsparciem
Powrót do korzeni
Polska wzmacnia Baltic Air Policing
Sukces ukraińskiej kontrofensywy
Brunatny najazd
Zostań stypendystą MON-u
Śladem profesjonalistów
Pięć medali żołnierzy w zapasach i strzelectwie
„Nowoczesne wojsko – bezpieczne państwo”
Włoskie Typhoony w akcji
Siła WOT
Premier w Żelaznej Dywizji
Od Chersonia po Krym
Rosja zagarnia ukraińskie ziemie
Ile Polska straciła podczas II wojny
Desant pod Arnhem
MSPO. Rakietowe aspiracje WITU
System zwalczania BSL
Raptory już w Polsce
Dezinformacja jako współczesne narzędzie walki
Interwencyjne granatniki
Wojska OT mają pięć lat!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gaudeamus igitur!
Półmaratończycy na medal
Początek oficerskiej drogi
Prawie 290 mln dolarów z USA na polskie bezpieczeństwo
Czerwona agresja
Jakie dodatki dla żołnierzy niezawodowych?
16 medali szermierzy na wojskowym czempionacie
Jak się testuje F-35
MSPO. Rodzina dronów pionowego startu
Ukraina świętuje, Rosja spowalnia
Rakietnicy, czyli pod ostrzałem z rac
MSPO. Poznajcie prawdopodobnego następcę Erawy
Dublet pięciobojowych sztafet
Polskie Państwo Podziemne powstało 83 lata temu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO