moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kolejne baterie „Wisły”

Ruszamy z drugą fazą programu obrony powietrznej „Wisła”. Podpisałem zapytanie ofertowe, Letter of Request, dotyczące pozyskania 6 baterii systemu Patriot wraz z radarami dookólnymi, wyrzutniami i zapasem pocisków – poinformował minister Mariusz Błaszczak. Częścią kontraktu ma być offset obejmujący transfer najnowocześniejszych technologii radarowych i teleinformatycznych.

Zapytanie ofertowe jest w zasadzie formalną prośbą do amerykańskich władz o wyrażenie zgody na sprzedaż danego uzbrojenia i określenia jego maksymalnej ceny. O tym, że Ministerstwo Obrony Narodowej złożyło amerykańskim władzom Letter of Request, poinformował 24 maja w mediach społecznościowych minister Mariusz Błaszczak. – Ruszamy z drugą fazą programu obrony powietrznej „Wisła”. Podpisałem zapytanie ofertowe, Letter of Request, dotyczące pozyskania 6 baterii systemu Patriot wraz z radarami dookólnymi, wyrzutniami i zapasem pocisków – napisał dziś na Twitterze szef resortu obrony narodowej.

Podpisany przez ministra obrony dokument dotyczy pozyskania trzech dywizjonów składających się z sześciu baterii przeciwrakietowych zestawów rakietowych Patriot, radarów dookólnych LTAMDS (Lower Tier Air and Missile Defense Sensor), systemów dowodzenia i łączności oraz pocisków rakietowych PAC-3 MSE.

REKLAMA

W ramach programu „Wisła” polska armia chce pozyskać 8 baterii przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów rakietowych Patriot, zdolnych zwalczać cele – statki powietrzne oraz rakiety manewrujące i balistyczne – oddalone o około 100 kilometrów.

W 2018 roku Ministerstwo Obrony Narodowej zdecydowało się podzielić program „Wisła” na dwie fazy. Pierwszy etap zakładał kupno 2 baterii Patriotów w dostępnej wówczas konfiguracji (czyli MIM-104F Patriot PAC-3+ Post-Deployment Build 8). W ramach drugiego etapu SZ RP mają pozyskać zestawy w oczekiwanej przez wojsko konfiguracji docelowej – nie tylko z nowoczesnym, sieciocentrycznym systemem dowodzenia IBCS, ale przede wszystkim z nowymi radarami dookólnymi.

Podpisany w marcu 2018 roku kontrakt na dostawę dwóch baterii Patriot to największa – ze względu na koszt wynoszący aż 4,75 mld dolarów – umowa zbrojeniowa polskiej armii po 1989 roku. Złożone zapytanie ofertowe dotyczące drugiej fazy „Wisły” przewiduje zakup 6 baterii wraz z nowoczesnymi radarami LTAMDS. To oznacza, że finansowy rekord z 2018 roku zostanie pobity.

Kontraktowi (szacowanemu na kilkadziesiąt miliardów złotych) ma towarzyszyć offset obejmujący transfer najnowocześniejszych technologii radarowych i teleinformatycznych. – W ramach II fazy programu „Wisła” przewidujemy zawarcie umowy offsetowej na pozyskanie technologii związanych z systemami radiolokacyjnymi obejmującymi radary LTAMDS oraz systemami dowodzenia – potwierdza ppłk Krzysztof Płatek, rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia.

Minister Mariusz Błaszczak zapowiedział dzisiaj również, że w najbliższym czasie Polska poprosi amerykański rząd o zgodę na sprzedaż kolejnego uzbrojenia. – Za chwilę przedstawimy także zapytanie dotyczące dostaw kolejnych dywizjonów Himars – ujawnił minister w wywiadzie telewizyjnym.

W 2019 roku MON podpisał wartą 414 mln dolarów umowę na dostawę jednego dywizjonu tych wyrzutni, którymi można zwalczać cele oddalone nawet o 300 km. Teraz planowany jest zakup kolejnych. Ilu? Tego na razie MON nie ujawnia.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Sgt. Alexandra Shea / US Army

dodaj komentarz

komentarze


Trzecia zmiana jedzie do Turcji
 
Szczyt nowych wyzwań
Prezydent i „niezwyciężeni”
Piąta kadencja generała Konopki
Dwanaście razy złoto
Dobrowolna służba dla absolwentów
Unowocześnianie MW RP
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych i krajowych arenach
Kierunek Liban
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pioruny – broń, która się sprawdza!
Kierunek Düsseldorf
WOT organizuje szkolenia w wakacje
Wojsko niemal rok strzeże polsko-białoruskiej granicy
Umowa na Perkozy podpisana
Święto Dowództwa Operacyjnego
Przełomowy szczyt w Madrycie
Trwa rosyjska ofensywa w Ukrainie
Szczęśliwa „Błyskawica”
Sojusz z inicjatywą
Kształcenie przyszłych żołnierzy po nowemu
Zmiany kadrowe w WP
Światowi liderzy już w Madrycie
Bitwa, która prawdopodobnie przesądziła o istnieniu Polski
PKW Orlik wrócił do domu
Przełomowy szczyt
Hańcza po raz pierwszy
Tysiące Piorunów dla Wojska Polskiego
NATO pokazało siłę na Bałtyku
Spektakl Kremla
Wojsko otwarte dla ochotników z niepełnosprawnościami
Śladem profesjonalistów
Wizyta w PKW Łotwa
Poznański Czerwiec kosztował życie 58 osób
W desancie zostają najlepsi
Polsko-tureckie szkolenie w powietrzu
Piąte zwycięstwo żołnierzy z gwiazdami Gortata
Ile zarobi starszy szeregowy specjalista?
Podhalańczyk wygrał czwartą walkę MMA
Biden: gra na przeczekanie
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Motorem jest pamięć o poległych
Na jakich zasadach rekompensaty dla rezerwistów?
For Our Freedom and Yours
Jeśli nie Układ Warszawski, to co?
Ślązak lepiej uzbrojony?
Gwardziści uczą medycyny pola walki
Wojskowi rekruterzy zapraszają także w sobotę
Kto tym razem otrzyma Buzdygana?
Virtuti Militari ma 230 lat
Amerykańskie F-15 w Polsce
Szczyt NATO w Madrycie
Święto Dowództwa Generalnego
Te same zasady opiniowania dla większości żołnierzy
Kolejne Kormorany na święto marynarki
Szturmani szykują się do dyżuru w UE
Bramy dla generała
Ukraina ze statusem kandydata do UE
Pierwsza taka przysięga

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO