moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ukraina potrzebuje silniejszego wsparcia

Na wschodzie Ukrainy wciąż toczą się ciężkie walki. O pomocy dla kraju, który broni się przed z rosyjskim agresorem, dyskutowano dziś podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Na spotkaniu przedstawicieli polityki i biznesu przemawiał Wołodymyr Zełenski. Prezydent Ukrainy poinformował, że jego kraj potrzebuje miesięcznie 5 mld dol., by odbudować zniszczenia wojenne.

Dziś 89. dzień wojny w Ukrainie. Ciężkie walki toczą się m.in. w rejonie Łymana w obwodzie donieckim i na kierunku Siewierodoniecka, w obwodzie ługańskim. Eksperci amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną wskazują, że jednym z celów Rosjan jest okrążenie tej drugiej miejscowości. Poza tym agresorzy ostrzelali Charków oraz miasta: Korosteń w obwodzie żytomierskim, na zachód od Kijowa, Białopole na północ od Sum oraz Mikołajów na południu Ukrainy. Jednocześnie w wielu miejscowościach po rosyjskich atakach wciąż odnajdywani są zabici cywile, m.in. we wsi Desna, w obwodzie czernihowskim, znaleziono ciała 87 osób.

Strona ukraińska podała w poniedziałek, że od wybuchu wojny, czyli 24 lutego, rosyjska armia utraciła już około 29 200 żołnierzy. Natomiast brytyjskie ministerstwo obrony ocenia, że Rosja poniosła w ciągu niecałych trzech miesięcy konfliktu straty porównywalne z tymi, jakie miała armia sowiecka w latach 1980-1988 podczas interwencji w Afganistanie. Moskwa potwierdziła wówczas stratę około 14,5 tys. ludzi.

REKLAMA

Dziś prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poprzez wideołącze uczestniczył w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. – Teraz rozstrzyga się to, czy będzie panować w świecie brutalna siła, której celem jest tylko podporządkowanie sobie innych – przestrzegał. Jednocześnie zaapelował do uczestników forum o wprowadzenie całkowitego embarga na rosyjską ropę, usunięcie wszystkich rosyjskich banków ze światowego systemu finansowego oraz zaprzestanie handlu z Moskwą. – Niezbędne jest stworzenie globalnego precedensu, który zniechęci przyszłych agresorów do użycia siły – podkreślił ukraiński przywódca.

Ograniczenie dostaw surowców z Rosji to jeden z elementów sankcji Zachodu wobec Kremla. Dziś polski rząd poinformował, że zrywa porozumienie gazowe z Rosją. Umowa dotyczyła budowy systemów gazociągu do tranzytu gazu przez terytorium Polski oraz dostaw rosyjskiego surowca.

Przemawiając do uczestników spotkania w Davos, Wołodymyr Zełenski poinformował, że jego kraj na odbudowę potrzebuje pomocy ekonomicznej o wartości 5 mld dol. miesięcznie. Zaapelował też o dalsze wsparcie militarne dla Ukrainy w walce z rosyjskim najeźdźcą. Wskazał, że najbardziej potrzebna jest artyleria. Dziś władze Nowej Zelandii zapowiedziały wysłanie 30 wojskowych do Wielkiej Brytanii, gdzie od czerwca będą szkolić ukraińskich żołnierzy w obsłudze lekkich armat L119 kal. 105 mm. Nowa Zelandia przekaże też 40 celowników armatnich i amunicję do celów ćwiczebnych.

Jest szansa, że do Ukrainy zostaną wreszcie wysłane niemieckie samobieżne haubice PzH 2000 i samobieżne zestawy przeciwlotnicze Gepard. Poinformowała o tym szefowa komisji obrony Bundestagu Marie-Agnes Strack-Zimmermann, która nie skrywała niezadowolenia z powolnego tempa niemieckich dostaw uzbrojenia do broniącego się kraju.

Tymczasem sąd w Kijowie wydał wyrok w pierwszym procesie rosyjskiego żołnierza oskarżonego o zbrodnie wojenne w Ukrainie. Wadim Szyszymarin, który zastrzelił cywila w obwodzie sumskim, został skazany na dożywocie. Tymczasem ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa poinformowała w Davos, że do jej urzędu wpłynęło już 44 tys. zgłoszeń dotyczących rosyjskich zbrodni wojennych, w które było zamieszanych 87 tys. wojskowych z Rosji.

W poniedziałek pojawiły się sprzeczne informacje w sprawie przyszłości ukraińskich obrońców Mariupola, których przetrzymują Rosjanie. Wiceminister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Andriej Rudenko zasugerował możliwość negocjacji z Kijowem w sprawie wymiany ich za rosyjskich jeńców. Natomiast lider donieckich separatystów Denis Puszylin mówił o postawieniu ukraińskich wojskowych przed „międzynarodowym trybunałem”, który mieliby oni utworzyć.

Tymczasem z więzionymi Ukraińcami spotkali się przedstawiciele Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża. Szczegółów spotkania nie ujawniono. – Naszym priorytetem jest sprawdzenie warunków, w jakich trzymani są jeńcy wojenni, tego jak są traktowani. Chcemy zapobiec, ich zaginięciu – oświadczyła Mirella Hodeib, rzeczniczka MKCK. Dziś ze stanowiska zrezygnował doradca rosyjskiej misji przy biurze ONZ Boris Bondariew, który publicznie potępił wojnę z Ukrainą – poinformował Reuters.

Z powodu wojny zginęło już co najmniej 4600 cywilów na Ukrainie. Wśród ofiar było 232 dzieci – poinformował dziś „The Kyiv Independent”.

Tadeusz Wróbel

autor zdjęć: MON Ukrainy, Sztab Generalny Ukrainy, World Economic Forum

dodaj komentarz

komentarze


Światowi liderzy już w Madrycie
 
Szczyt nowych wyzwań
Kto tym razem otrzyma Buzdygana?
Święto Dowództwa Operacyjnego
Unowocześnianie MW RP
Amerykańskie F-15 w Polsce
Tysiące Piorunów dla Wojska Polskiego
NATO pokazało siłę na Bałtyku
Virtuti Militari ma 230 lat
Pierwsza taka przysięga
Pioruny – broń, która się sprawdza!
WOT organizuje szkolenia w wakacje
Wizyta w PKW Łotwa
Spektakl Kremla
Piąte zwycięstwo żołnierzy z gwiazdami Gortata
Dobrowolna służba dla absolwentów
Piąta kadencja generała Konopki
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych i krajowych arenach
Jeśli nie Układ Warszawski, to co?
Przełomowy szczyt
Kolejne Kormorany na święto marynarki
Bramy dla generała
Ile zarobi starszy szeregowy specjalista?
Ukraina ze statusem kandydata do UE
Zmiany kadrowe w WP
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Biden: gra na przeczekanie
Hańcza po raz pierwszy
Polsko-tureckie szkolenie w powietrzu
Święto Dowództwa Generalnego
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Ślązak lepiej uzbrojony?
Podhalańczyk wygrał czwartą walkę MMA
Szturmani szykują się do dyżuru w UE
For Our Freedom and Yours
Trwa rosyjska ofensywa w Ukrainie
Wojsko otwarte dla ochotników z niepełnosprawnościami
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Motorem jest pamięć o poległych
Dwanaście razy złoto
Umowa na Perkozy podpisana
Śladem profesjonalistów
Bitwa, która prawdopodobnie przesądziła o istnieniu Polski
W desancie zostają najlepsi
Szczęśliwa „Błyskawica”
Sojusz z inicjatywą
Gwardziści uczą medycyny pola walki
Poznański Czerwiec kosztował życie 58 osób
Wojskowi rekruterzy zapraszają także w sobotę
Prezydent i „niezwyciężeni”
Przełomowy szczyt w Madrycie
Kształcenie przyszłych żołnierzy po nowemu
PKW Orlik wrócił do domu
Kierunek Liban
Kierunek Düsseldorf
Szczyt NATO w Madrycie
Te same zasady opiniowania dla większości żołnierzy
Wojsko niemal rok strzeże polsko-białoruskiej granicy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO