moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wzmocnienie wschodniej flanki NATO to jedyna metoda odstraszania

Zgadzamy się, co do zagrożeń, jakie dotyczą wschodniej flanki NATO, które dotyczą Polsk i Litwy. Mamy identyczną ocenę agresywnej polityki rosyjskiej i zgadzamy się co do tego, że wolny świat powinien zrobić wszystko, żeby zatrzymać rosyjską inwazję. Dlatego wspieramy Ukrainę, zabiegamy o to, żeby wschodnia flanka Sojuszu Północnoatlantyckiego była wzmacniana. Nasze państwa także dokładają wszelkich starań, żeby zwiększyć nakłady na bezpieczeństwo i obronność - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas wizyty w Wilnie.

W piątek, 13 maja szef MON spotkał się z litewskim ministrem obrony Arvydasem Anušauskasem na trzeciej Litewsko – Polskiej Radzie Ministrów Obrony. Szefowie resortów obrony podpisali wspólne stanowisko dotyczące rozwoju dalszej współpracy wojskowej na rzecz bezpieczeństwa.

„Wolność naszych obu państw jest zagwarantowana wtedy, kiedy będziemy aktywni, kiedy będziemy zabiegać o wzmocnienie naszych sił zbrojnych. Jesteśmy zgodni, że Rosja powinna być obłożona sankcjami. Sankcje te powinny być maksymalnie dotkliwie, żeby nie pozwolić reżimowi na Kremu odbudować swój potencjał. Uzależnianie zachodu Europy od dostaw surowców energetycznych daje pieniądze, które Putin wydaje na zbrojenia. Trzeba obłożyć Rosję maksymalnie dotkliwymi sankcjami, żeby uniemożliwić agresywną politykę Moskwy” – przekonywał w Wilnie minister M. Błaszczak.

REKLAMA

"Zasadniczym wyzwaniem, jakie stoi przed państwami wolnego świata jest odstraszanie. Żeby odstraszanie było skuteczne, obecność sił Sojuszu Północnoatlantyckiego na wschodniej flance NATO musi być większa i ta obecność musi być stała" – powiedział szef polskiego MON. Dodał także, że na terenach zajętych przez Rosję Rosjanie dopuścili się zbrodni wojennych. „Żeby takie zbrodnie nie powtarzały się gdzie indziej, żeby Rosja nie mogła okupować innych państw i burzyć porządku międzynarodowego, musimy wzmocnić siły Sojuszu Północnoatlantyckiego na wschodniej flance, to jedyna skuteczna metoda odstraszania" - podkreślił minister M.Błaszczak.

Przypomniał, że takie kraje jak Polska i Litwa nie są jedynie biorcami bezpieczeństwa, ale mają także duży wkład w zapewnianiu bezpieczeństwa całemu sojuszowi. "Najważniejszym argumentem w tej dziedzinie jest wzrost nakładów na bezpieczeństwo" – zaznaczył.

Także w opinii szefa MON Litwy zarówno w formacie dwustronnym, jak również na szczeblu NATO należy przygotować odpowiedź na zagrożenia płynące z Rosji. „Omówiliśmy także sprawy dotyczące szczytu Sojuszu w Madrycie i kwestie związane z siłami rozmieszczonymi na wschodniej flance NATO. Liczymy, że podczas wspomnianego będą podjęte istotne decyzje dotyczące wzmocnienia obronności i bezpieczeństwa” - mówił Arvydas Anušauskas.

Szefowie resortów obrony dyskutowali na temat obecnej sytuacji bezpieczeństwa regionie w kontekście trwającej wojny na Ukrainie oraz określili kierunki rozwoju współpracy wojskowej Polski i Litwy na kolejne lata. Omówiono także kwestie wsparcia udzielanego zaatakowanej Ukrainie przez oba państwa.

„Korzystamy wspólnie z programów Unii Europejskiej, np. programu Military Mobilty. Koordynujemy w ramach pracy czterech zespołów nasze działania związane z planowaniem obronnym czy monitorowaniem sytuacji na Morzu Bałtyckim. Koordynujemy również nasze działania związane z uzbrojeniem, które trafia na wyposażenia naszych wojsk. Zdecydowaliśmy o tym, żeby wzmocnić naszą współpracę w zakresie cyberbezpieczeństwa. Tu dzielimy się doświadczeniami oraz pozyskanymi informacjami” – zaznaczył szef polskiego MON.

Minister pytany o akcesję Finlandii i Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego podkreślił, że Polska opowiada się za jak najszybszym przyjęciem tych państw do NATO. „Jesteśmy entuzjastami, żeby Sojusz Północnoatlantycki został wzmocniony poprzez przystąpienie Finlandii i Szwecji. Z oboma tymi państwami współpracujemy w formacie Unii Europejskiej, ale także w bilateralnych relacjach. Przystąpienie Finlandii i Szwecji do NATO wzmacnia pozycję Polski i Litewy oraz ogranicza możliwości agresywne Rosji. Razem jesteśmy silniejsi i będziemy współpracować. Strona polska jest gotowa do natychmiastowej ratyfikacji traktatu o przystąpieniu zarówno Finlandii, jak i Szwecji do NATO” – podkreślił M.Błaszczak.

Po południu minister Mariusz Błaszczak złożył kwiaty w Mauzoleum Matka i Serce Syna oraz przy pomniku przywódców i uczestników Powstania Styczniowego spoczywających na wileńskim cmentarzu na Rossie.

***

Polska i Litwa aktywnie współpracują na rzecz bezpieczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej zarówno w formacie bilateralnym jak i na forum NATO. Żołnierze armii obu państw regularnie ćwiczą, zdobywając nowe doświadczenia i budują razem z sojusznikami system odporności adekwatny do obecnych zagrożeń. W strategicznym sojuszu Polski i Litwy ważne miejsce zajmuje także wymiana doświadczeń dotyczących tworzenia i budowy obrony terytorialnej, która odgrywa olbrzymią rolę podczas agresji zbrojnej na Ukrainie. Zbliżający się szczyt NATO w Madrycie jest okazją do rozmów nad kształtem Nowej Koncepcji Strategicznej Sojuszu, jak również o nowym wymiarze odstraszania i obrony Paktu Północnoatlantyckiego.

Źródło: MON

red. PZ

autor zdjęć: kpr. Wojciech Król/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Czworo triumfatorów VI Setki Komandosa
 
„Tydzień Zdrowia” w szpitalu w Legionowie
Powstaje Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych
Wyższe nie tylko pensje
Stocznia na dwóch barkach
Gratulujemy weteranom sportowcom!
Wschodnia flanka musi być wzmocniona
Poszła Kresowa, poszła Karpacka
Żołnierz wicemistrzem Europy w judo
W Drawsku strzelają Abramsy
Czy Lend-Lease Act pomoże Ukrainie?
F-15 w Łasku
Morska flanka pod osłoną
Raport podkomisji smoleńskiej
Ukraina kontratakuje
Leopardy 2A7 w Polsce
Niezapomniany wódz spod Monte Cassino
Przewrót majowy
Lorenz: Biden mobilizuje Zachód
Przeprawa przez Wisłę
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Ćwiczenia „Renegade/Sarex ’22” – czas na wnioski
Sukcesy żołnierzy w Limie i Seulu
„Kormoran” u wybrzeży Litwy
Kolejne zakupy dla Wojska Polskiego?
Zapaśnicy i chodziarz z ośmioma medalami
PKW Orlik wrócił do domu
Więcej sprzętu z USA dla polskiego wojska
Wielki desant na „Swift Response”
Zdobądź z nami Monte Cassino!
PGZ zwiększa moc
Trwają walki o Donbas
Kto zostanie wojskowym mistrzem MMA?
Przyszli nawigatorzy AW101 szkolą się we Francji
Dla bezpieczeństwa lotów
Wojsko na muralach
Pierwsi mistrzowie Wojska Polskiego w wieloboju żołnierskim
„Zdrowy pilot” – nowy projekt dla żołnierzy
Przyjdź na piknik i zostań żołnierzem
Nowe plany modernizacji i miliardy na obronność
Szwecja dołącza do Finlandii w drodze do NATO
„Renegade/Sarex” – na wypadek katastrofy
Medale za walkę z COVID-19
Więcej pieniędzy na zapomogi
Droga ku liczniejszej armii
Za wolność naszą i waszą
Pioruny w ofercie dla US Army
Wojsko znów zagra z Gortatem
Pancerne uderzenie na „Defenderze”
Miecznik. Nowy wymiar marynarki wojennej
Jakie zasady stypendiów dla studentów?
Wakacje z WOT? Zgłoś się już teraz!
Droga Hannibala wzięta!
Jaką klasę wybrać – informator dla ósmoklasistów
Wielki dzień dla polskiego wojska
Bitwa o Kamień Stołpecki
Amerykańskie F-15 w Polsce
Musisz się szkolić tak, jak będziesz walczył
Ottokar przyspiesza
Wyjątkowy Buzdygan znów pomógł!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO