moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Czy Lend-Lease Act pomoże Ukrainie?

Joe Biden podpisał Lend-Lease Act, dzięki któremu Stany Zjednoczone będą mogły szybciej i skuteczniej pomagać Ukrainie w walce z rosyjskim najeźdźcą. Prezydent Wołodymyr Zełenski apeluje natomiast, by świat zareagował na blokadę portu w Odessie i ostrzega przed kryzysem żywieniowym, który może dotknąć nie tylko Ukrainę.

Wczoraj w nocy Joe Biden, prezydent Stanów Zjednoczonych, podpisał ustawę Ukraine Democracy Defense Lend-Lease Act. Dokument ułatwi wysyłkę uzbrojenia i sprzętu wojskowego w ramach pomocy dla Ukrainy. – Podpisuję ustawę, która daje kolejne ważne narzędzie, by wspierać rząd Ukrainy i ukraiński naród w jego walce, by bronił swojego kraju i demokracji – powiedział Biden. – Koszt walki nie jest niski, ale koszt poddania się byłby znacznie większy i dlatego w tym trwamy – dodał prezydent USA.

Ustawa tymczasowo znosi wiele wymogów formalnych, które są niezbędne przy normalnym przekazywaniu broni przez rząd Stanów Zjednoczonych. Ułatwienia mają dotyczyć zarówno samej Ukrainy, jak i krajów, które pomagają Kijowowi w prowadzeniu wojny, a które to państwa Stany Zjednoczone chciałyby w zamian wesprzeć dostawami swojego sprzętu i uzbrojenia. Podobne rozwiązania USA stosowały w czasie II wojny światowej, gdy w ramach koalicji antyhitlerowskiej amerykańska broń i zaopatrzenie trafiały do aliantów i Związku Radzieckiego.

– Rosyjski wróg nie ustaje w prowadzeniu działań ofensywnych we wschodniej strefie operacyjnej, w celu ustanowienia pełnej kontroli nad obwodami donieckim i ługańskim oraz stworzenia korytarza lądowego pomiędzy tymi obwodami a okupowanym Krymem – informuje Sztab Generalny Ukrainy. Według ukraińskiej armii, Rosjanie prowadzą ostrzał artyleryjski wzdłuż wschodniej linii frontu, zagrożone są także obiekty cywilne, domy i bloki mieszkalne. Wojsko poinformowało również, że w Białorusi zakończyła się rotacja jednostek wojskowych, które mają wzmocnić siły rozmieszczone na granicy ukraińsko-białoruskiej, odbywa się tam również kontrola gotowości bojowej sprzętu wojskowego.

Najnowsze informacje płyną też z Mariupola. Ukraińcy informują, że Rosjanie skupiają całe swoje wysiłki na blokowaniu obrońcom miasta dróg ucieczki z Azovstalu. – Przy wsparciu artylerii i ognia czołgów wróg prowadzi działania szturmowe – czytamy w komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych. Mimo katastrofalnej sytuacji w oblężonym kompleksie i braku nadziei na odsiecz, na terenie huty nadal bronią się ukraińscy żołnierze. Żona jednego z nich udzieliła wywiadu stacji BBC. Powiedziała, że jej mąż w ostatniej rozmowie telefonicznej prosił ją o to, by znalazła porady dotyczące tego, jak przetrwać bez wody. Przekazał jej również, że w zakładach Azowstal jest około 700 rannych żołnierzy i stu cywili, oraz że ciała zabitych są przechowywane w lodówkach na terenie huty.

Ukraina spodziewa się, że Rosja w najbliższym czasie przeprowadzi akcje dywersyjne. – Nie można wykluczyć sabotażu w zakładach chemicznych na Ukrainie i późniejszego oskarżenia o to Sił Zbrojnych Ukrainy – oznajmił Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. W raporcie przedstawiono też sytuację na kierunku północnym, gdzie Rosjanie „wzmacniają ochronę granicy ukraińsko-rosyjskiej w obwodach briańskim i kurskim". Sztab Generalny Ukrainy informuje jednocześnie o ostrzale pogranicznych miejscowości w obwodzie sumskim. – Spodziewamy się, że wróg będzie nadal dokonywać demonstracji wzdłuż granicy Ukrainy, by wiązać jednostki Sił Zbrojnych Ukrainy i przeciwdziałać ich przegrupowaniu na inne obszary – informują Ukraińcy.

Wczoraj wieczorem prezydent Wołodymyr Zełenski opublikował nagranie, w którym apelował do wspólnoty międzynarodowej o natychmiastową reakcję na blokowanie przez Rosjan ukraińskich portów nad Morzem Czarnym, co umożliwia Ukraińcom eksport zboża. – Po raz pierwszy od dekad, nie ma zwykłego ruchu statków handlowych, port w Odessie nie funkcjonuje normalnie. Prawdopodobnie nie wydarzyło się to w Odessie od II wojny światowej – mówił Zełenski. – Bez eksportu naszych produktów rolnych, dziesiątki krajów w różnych częściach świata, znajdują się już na krawędzi deficytów żywnościowych. I wraz z upływem czasu, sytuacja może stać się naprawdę straszna – ostrzegł ukraiński prezydent.

KE

autor zdjęć: Jakub Szymczuk / KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Polska i Norwegia zacieśniają współpracę
Fińska armia luzuje rygory
Rzeźnik w rękach GROM-u
Daglezja dla saperów z 9 BBKPanc
Zmiany w 6 Mazowieckiej BOT
Zaproszenie do przygody
Kadeci na start
Marynarz w koreańskim tyglu
Znów mogą strzelać z Grotów w Nietoperku
Szpital w Płocku „przyjazny wojsku”
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Terytorialsi zdobyli amerykańskie ostrogi
Tusk: Francja to wiarygodny sojusznik
Wypadek w PKW UNIFIL
Dwunasty Husarz w powietrzu
Polsko-irlandzkie rozmowy o współpracy
Finansowanie szkolenia wojskowych medyków
Premier: Polska zbuduje armadę dronową z Ukrainą
Ćwiczą i budują drony w 17 WBZ
Sześć medali żołnierzy w sportach walki
Chunmoo trafią do Gostynina
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Sportowe emocje na wojskowej spartakiadzie w Łasku
„Kryzys” na AWL-u
Zbrodnia i kłamstwo
Od cyberkursu po mundurówkę
Gotowi do działania
NATO i USA o Iranie
Prawie pół miliona uczniów po edukacji z wojskiem
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Amerykańskie MRAP-y w polskiej wersji. Kulisy metamorfozy
Wojna sześcioosobowych armii
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Armia na kryzys
Wojsko testuje systemy antydronowe
Cel: wzmocnić odporność małych społeczeństw
Bliski Wschód: wojna bez wyjścia, stawka rośnie
Twarde na poligonie
Na służbie z karabinem, po godzinach z szablą w dłoni
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Polska będzie produkować Pantery
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Pirania zdała egzamin
Ślubowanie adeptów sztuki wojskowej
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Pasja i fart
Ukraina lekcją dla Polski i całego NATO
Cenckiewicz rezygnuje z szefostwa BBN
Początek wielkiej historii
Desant, konie i czołgi…
Wielkie skakanie w Nowym Glinniku
Syndrom Karbali
Wielkie serce K9
Po pierwsze: ogarnąć chaos
Zbrodnia bez kary
Zasiąść za sterami Apache’a
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
Groźny incydent w Libanie
Miecz w ręku NATO
Borsuki w okopach
Adaptacja i realizm
Pieniądze z SAFE coraz bliżej
Judoczka Wojska Polskiego znów na podium

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO