moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Czy Lend-Lease Act pomoże Ukrainie?

Joe Biden podpisał Lend-Lease Act, dzięki któremu Stany Zjednoczone będą mogły szybciej i skuteczniej pomagać Ukrainie w walce z rosyjskim najeźdźcą. Prezydent Wołodymyr Zełenski apeluje natomiast, by świat zareagował na blokadę portu w Odessie i ostrzega przed kryzysem żywieniowym, który może dotknąć nie tylko Ukrainę.


Wczoraj w nocy Joe Biden, prezydent Stanów Zjednoczonych, podpisał ustawę Ukraine Democracy Defense Lend-Lease Act. Dokument ułatwi wysyłkę uzbrojenia i sprzętu wojskowego w ramach pomocy dla Ukrainy. – Podpisuję ustawę, która daje kolejne ważne narzędzie, by wspierać rząd Ukrainy i ukraiński naród w jego walce, by bronił swojego kraju i demokracji – powiedział Biden. – Koszt walki nie jest niski, ale koszt poddania się byłby znacznie większy i dlatego w tym trwamy – dodał prezydent USA.

Ustawa tymczasowo znosi wiele wymogów formalnych, które są niezbędne przy normalnym przekazywaniu broni przez rząd Stanów Zjednoczonych. Ułatwienia mają dotyczyć zarówno samej Ukrainy, jak i krajów, które pomagają Kijowowi w prowadzeniu wojny, a które to państwa Stany Zjednoczone chciałyby w zamian wesprzeć dostawami swojego sprzętu i uzbrojenia. Podobne rozwiązania USA stosowały w czasie II wojny światowej, gdy w ramach koalicji antyhitlerowskiej amerykańska broń i zaopatrzenie trafiały do aliantów i Związku Radzieckiego.

– Rosyjski wróg nie ustaje w prowadzeniu działań ofensywnych we wschodniej strefie operacyjnej, w celu ustanowienia pełnej kontroli nad obwodami donieckim i ługańskim oraz stworzenia korytarza lądowego pomiędzy tymi obwodami a okupowanym Krymem – informuje Sztab Generalny Ukrainy. Według ukraińskiej armii, Rosjanie prowadzą ostrzał artyleryjski wzdłuż wschodniej linii frontu, zagrożone są także obiekty cywilne, domy i bloki mieszkalne. Wojsko poinformowało również, że w Białorusi zakończyła się rotacja jednostek wojskowych, które mają wzmocnić siły rozmieszczone na granicy ukraińsko-białoruskiej, odbywa się tam również kontrola gotowości bojowej sprzętu wojskowego.

Najnowsze informacje płyną też z Mariupola. Ukraińcy informują, że Rosjanie skupiają całe swoje wysiłki na blokowaniu obrońcom miasta dróg ucieczki z Azovstalu. – Przy wsparciu artylerii i ognia czołgów wróg prowadzi działania szturmowe – czytamy w komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych. Mimo katastrofalnej sytuacji w oblężonym kompleksie i braku nadziei na odsiecz, na terenie huty nadal bronią się ukraińscy żołnierze. Żona jednego z nich udzieliła wywiadu stacji BBC. Powiedziała, że jej mąż w ostatniej rozmowie telefonicznej prosił ją o to, by znalazła porady dotyczące tego, jak przetrwać bez wody. Przekazał jej również, że w zakładach Azowstal jest około 700 rannych żołnierzy i stu cywili, oraz że ciała zabitych są przechowywane w lodówkach na terenie huty.

Ukraina spodziewa się, że Rosja w najbliższym czasie przeprowadzi akcje dywersyjne. – Nie można wykluczyć sabotażu w zakładach chemicznych na Ukrainie i późniejszego oskarżenia o to Sił Zbrojnych Ukrainy – oznajmił Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. W raporcie przedstawiono też sytuację na kierunku północnym, gdzie Rosjanie „wzmacniają ochronę granicy ukraińsko-rosyjskiej w obwodach briańskim i kurskim". Sztab Generalny Ukrainy informuje jednocześnie o ostrzale pogranicznych miejscowości w obwodzie sumskim. – Spodziewamy się, że wróg będzie nadal dokonywać demonstracji wzdłuż granicy Ukrainy, by wiązać jednostki Sił Zbrojnych Ukrainy i przeciwdziałać ich przegrupowaniu na inne obszary – informują Ukraińcy.

Wczoraj wieczorem prezydent Wołodymyr Zełenski opublikował nagranie, w którym apelował do wspólnoty międzynarodowej o natychmiastową reakcję na blokowanie przez Rosjan ukraińskich portów nad Morzem Czarnym, co umożliwia Ukraińcom eksport zboża. – Po raz pierwszy od dekad, nie ma zwykłego ruchu statków handlowych, port w Odessie nie funkcjonuje normalnie. Prawdopodobnie nie wydarzyło się to w Odessie od II wojny światowej – mówił Zełenski. – Bez eksportu naszych produktów rolnych, dziesiątki krajów w różnych częściach świata, znajdują się już na krawędzi deficytów żywnościowych. I wraz z upływem czasu, sytuacja może stać się naprawdę straszna – ostrzegł ukraiński prezydent.

REKLAMA

KE

autor zdjęć: MON Ukrainy

dodaj komentarz

komentarze


„Defender” otworzył ogień
 
Haniebny wyrok, niezasłużona śmierć
Kolejne zakupy dla Wojska Polskiego?
Droga ku liczniejszej armii
PKW Orlik wrócił do domu
Medale za walkę z COVID-19
„Black Swan”, czyli specjalsi z Gliwic na Węgrzech
Jakie zasady stypendiów dla studentów?
Bitwa o Kamień Stołpecki
Nowe plany modernizacji i miliardy na obronność
Przewrót majowy
Coraz więcej Rosomaków w armii
Passex z sojusznikami
Kolejne szkoły stawiają na OPW
Zapaśnicy i chodziarz z ośmioma medalami
Ukraina potrzebuje silniejszego wsparcia
Defence24 Day o bezpieczeństwie
Sukcesy żołnierzy w Limie i Seulu
Amerykańskie F-15 w Polsce
Porozumienie WOT i PKP
Lotnicza strona „Defendera”
Ochotnicy do wojska
Gotowi na pojedynek!
Polacy na Monte Cassino
Tureckie „nie” w sprawie rozszerzenia NATO
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Przeprawa przez Wisłę
Rakietowa rewolucja
Spotkaj się ze specjalsami
Uratować życie na polu walki
„Defender” desantował się w Orzyszu
Resortowe kolonie i obozy
Wielki dzień dla polskiego wojska
Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!
Niezapomniany wódz spod Monte Cassino
Pomysłów nie brakuje
Ćwiczenia „Renegade/Sarex ’22” – czas na wnioski
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie
Więcej sprzętu z USA dla polskiego wojska
„Zdrowy pilot” – nowy projekt dla żołnierzy
Ukraina: garnizon Mariupol wykonał swoje zadanie
Pierwsi mistrzowie Wojska Polskiego w wieloboju żołnierskim
Polsko-francuska współpraca na poligonie
Aktualizacja Pustelnika
Raport podkomisji smoleńskiej
Ottokar przyspiesza
#GranicaDezinformacji
Powstaje Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych
Polscy żołnierze na podium
Konkurs Rejewskiego po raz czwarty
Śladami żołnierzy 2 Korpusu Polskiego
Sukces eksportowy PGZ, czyli Groty w Afryce
Symboliczne lwowskie pojednanie
Szwecja dołącza do Finlandii w drodze do NATO
Minister o zmianach w wojsku
Ukraina wyklucza ustępstwa
F-15 w Łasku
Kolejne baterie „Wisły”
Więcej pieniędzy na zapomogi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO