moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Zdrowy pilot” – nowy projekt dla żołnierzy

W przypadku choroby, która uniemożliwia wykonywanie zadań, żołnierze zajmujący stanowiska wymagające szczególnych predyspozycji zdrowotnych będą mieli prawo do dodatkowych konsultacji, badań i leczenia bez kolejki. Wszystko po to, by jak najszybciej mogli powrócić do zdrowia i służby. Projektem zostaną objęci m.in. piloci, nurkowie czy nawigatorzy.

To nowość, która pojawiła się w Ustawie o obronie ojczyzny. Zapis pozwala wybranym grupom żołnierzy zawodowych na korzystanie bez kolejki z dodatkowych świadczeń zdrowotnych w przypadku choroby lub schorzenia, które uniemożliwiają lub ograniczają im wykonywanie zadań służbowych.

– Odpowiednio wysoki poziom zdolności bojowych i obronnych sił zbrojnych jest koniecznością, bo jako Wojsko Polskie mamy konkretne zadania, związane chociażby z obroną granic czy realizacją zobowiązań sojuszniczych – mówi płk Mariusz Świderski, zastępca dyrektora Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia MON. I dodaje: – Może się jednak zdarzyć, że duża skala absencji chorobowych niektórych żołnierzy, spowodowana długotrwałym leczeniem, taką zdolność znacząco obniży. Stąd pomysł na wprowadzenie dodatkowych mechanizmów gwarantujących wybranym żołnierzom właściwą ochronę ich zdrowia poprzez istotne zwiększenie dostępności do świadczeń medycznych – mówi oficer.

Leczenie krok po kroku

Szczegóły nowych rozwiązań znalazły się w przygotowanym w Ministerstwie Obrony Narodowej projekcie rozporządzenia. Zgodnie z nim, jeśli podczas badania żołnierza zawodowego lekarz będzie podejrzewał określoną chorobę lub schorzenie, skieruje go np. do wojskowej przychodni czy szpitala na dalszą diagnostykę. Tam lekarze ustalą dalszy plan leczenia pacjenta. – Żołnierz będzie mógł przejść konsultacje oraz inne, niezbędne badania, w tym laboratoryjne i specjalistyczne, a następnie podjąć leczenie, które pozwoli mu na szybki powrót do zdrowia i realizacji zadań służbowych – tłumaczy płk Świderski.

Oficer podkreśla jednak, że uprawnienie takie będzie dotyczyło tylko tych żołnierzy, którzy zajmują stanowiska wymagające szczególnych predyspozycji zdrowotnych. Chodzi o pilotów, nawigatorów, żołnierzy obsługi statków powietrznych (tzw. grupa osobowa pokładowa), nurków i płetwonurków (grupy: ratownictwa morskiego oraz działań nurkowych), a także żołnierzy wojsk specjalnych (grupy: lądowych działań specjalnych oraz morskich działań specjalnych) i służących w jednostkach wojsk powietrznodesantowych (grupa aeromobilna).

Szybsza i szersza ścieżka diagnostyki oraz leczenia będzie dotyczyła też konkretnych schorzeń i chorób dyskwalifikujących do wykonywania zadań, ale rokujących poprawę stanu zdrowia po wdrożeniu leczenia. Katalog jest szeroki i obejmuje m.in. choroby układów: krążenia (zespoły pozakrzepowe żył kończyn dolnych, choroby naczyń krwionośnych, schorzenia związane z mięśniem sercowym, choroba niedokrwienna serca), nerwowego, kostno-mięśniowego (np. urazy stawu skokowego, biodrowego w przypadku skoczków spadochronowych) czy trawiennego (zapalenie żołądka, choroba wrzodowa żołądka). Na liście znalazły się też: choroby oka (np. zaburzenia widzenia i choroby gałki ocznej), ucha (zapalenie ucha środkowego, zaburzenia funkcji układu przedsionkowego), zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania.

Jak podkreśla płk Świderski, niektóre z tych chorób czy schorzeń mogą być dokuczliwe, ale nie muszą wpływać na codzienne funkcjonowanie czy realizację zadań, np. żołnierza pełniącego służbę na stanowisku sztabowym lub logistycznym. Może on bowiem podjąć leczenie, przychodzić jednocześnie do jednostki i wykonywać swoje zadania. – Ale pilot w takiej sytuacji już za sterem w kokpicie myśliwca nie zasiądzie. A resort obrony narodowej nie może sobie pozwolić, by samolot był „uziemiony” przez dłuższy czas tylko dlatego, że pilot wymagający konsultacji czy zabiegu musi czekać w kolejce do lekarzy, co jest istotne także w kontekście kosztów ponoszonych na jego wyszkolenie. I w takich właśnie przypadkach, aby mógł on szybko powrócić do zdrowia i służby, będzie mógł skorzystać z szybkiej ścieżki diagnostyki i leczenia poza kolejnością – mówi płk Świderski.

Bo liczy się zdrowie

Takiego rodzaju rozwiązanie od kilku lat funkcjonuje w odniesieniu do weteranów poszkodowanych. Zgodnie z umowami podpisanymi między wojskowymi podmiotami leczniczymi a NFZ, jeśli świadczenia medyczne udzielane weteranom poszkodowanym są droższe niż „koszyk świadczeń gwarantowanych” przewidziany w kontrakcie, dofinansowuje je MON.

Poza dodatkowymi uprawnieniami dla określonych grup żołnierzy, ustawa o obronie ojczyzny wprowadziła też przepisy dające żołnierzom zawodowym oraz terytorialsom prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej poza kolejnością w podmiotach wojskowej służby zdrowia. Nie wpłynie to jednak na sytuację innych świadczeniobiorców z takim samym prawem, w tym osób starszych, kobiet w ciąży, kombatantów czy honorowych dawców krwi.

– Podczas prac nad wprowadzeniem nowych rozwiązań pojawiły się głosy, że żołnierze zyskają kolejny przywilej. Uważam jednak, że nie należy tego traktować w takich kategoriach. To po prostu wzajemne zobowiązanie żołnierza i ojczyzny. Zdrowy żołnierz to bezpieczeństwo nas wszystkich! – podkreśla płk Świderski.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Piotr Łysakowski

dodaj komentarz

komentarze


Szef MON: najlepszych nagradzamy awansami generalskimi
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa
„Wicher” na wodzie
Moskwa w poszukiwaniu partnerów
Gorący lipiec PKW Łotwa
Szef MON-u na obchodach Święta Wojska Polskiego
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Azjatycka szansa
MON: planujemy zakup kolejnych F-35
Jak Polska wykorzystuje unijne pożyczki
Razem dla bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO
Siatka antydronowa
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
MON i MSZ o szczycie NATO
Bitwa Warszawska, dzień trzeci: Triumf w Radzyminie
Drony na autopilocie
Saperzy z Ukrainy potrzebują wsparcia
Pięć medali młodych strzelców „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Akustyczna tarcza dla wojska
Zmiana posterunku honorowego – transmisja na żywo
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Obrona powietrzna w gotowości przez całą dobę
Z prądem i pod prąd
Coraz więcej Alpha Scramble
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Sojusznicze samoloty ćwiczyły nad Polską. To były planowane manewry
Legion Medyczny na poligonie
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Młodzi medycy na poligonie
Rok 2027 bez Air Show Radom
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Kartki sercem malowane
Cztery brygady, jeden cel
Nowy ośrodek badań WIML
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
Siatka niewidka dla wojska
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Mazurek Dąbrowskiego dla pływaczki „armii mistrzów”
Bitwa Warszawska, dzień piąty: Bolszewika goń!
Prezydent: siła narodu jest siłą żołnierza!
Oni strzegą naszego spokoju
Dwa marzenia spełnione naraz
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Wicher ochrzczony, jutro stanie na wodzie
Prezent chodziarki na Święto Wojska Polskiego
Bohaterka powstania, strażniczka pamięci
Wojsko pomaga ofiarom wypadku na Węgrzech
Abordaż z polskim wsparciem
Nowy dom dla Husarzy i FA-50
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Aukcja dla weterana
Donald Tusk: Patrzcie z dumą na polską flotę!
Święto Wojska Polskiego – transmisja na żywo
Flanka pod strażą
Patrioty pod Płockiem
Bitwa Warszawska, dzień szósty: Bitwa wygrana!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO