moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żołnierze z 12 Dywizji lecą do Iraku

Ich głównym zadaniem będzie doradztwo irackim siłom i instytucjom bezpieczeństwa. Część kontyngentu zostanie przydzielona także do kompanii ochrony, która dba o bezpieczeństwo wojskowych doradców. Żołnierze z 12 Dywizji Zmechanizowanej przez kilka miesięcy przygotowywali się do takich zadań. XII zmiana PKW w Iraku rozpocznie się w kwietniu.

Tak jak podczas poprzednich zmian, Polacy będą brać udział w amerykańskiej operacji „Inherent Resolve” oraz misji Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO Mission Iraq – NMI). Kontyngent liczący ponad 200 żołnierzy (razem z żołnierzami wojsk specjalnych) został sformowany na bazie 5 Lubuskiego Pułku Artylerii. – Nasze zadania będą skupione na doradztwie irackim siłom i instytucjom bezpieczeństwa oraz jordańskim wojskom specjalnym. Będziemy również kontynuować rozbudowę inżynieryjną bazy, a także zapewniać ochronę naszych doradców podczas przejazdów i pobytów w irackich instytucjach – mówi płk Roman Brudło z 12 Brygady Zmechanizowanej, dowódca XII zmiany PKW w Iraku. Żołnierze będą służyć w grupach doradczych, plutonie ochrony i plutonie inżynieryjnym, nieodłącznym elementem kontyngentu jest także narodowy element wsparcia logistycznego.

Dowódca XII zmiany PKW podkreśla, że jednym z największych wyzwań będzie koordynacja działań na kilku kierunkach (część wojskowych zostanie skierowana również do Kataru i Kuwejtu) w międzynarodowym środowisku. Polacy na co dzień mają współpracować z wojskowymi m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Danii, Litwy, Hiszpanii, Norwegii oraz Niemiec.

– W Iraku po raz pierwszy służyłem piętnaście lat temu. Wówczas Polacy uczestniczyli w misji bojowej. Dzisiaj nasza służba ma zupełnie inny charakter, ale wciąż tworzymy wielonarodową koalicję. Nie walczymy, za to doradzamy, jak skutecznie budować zdolności, planować działania i zwalczać ISIS – zaznacza płk Brudło.

Żeby móc skutecznie wywiązywać się z powierzonych zadań, żołnierze z 5 Pułku Artylerii musieli przejść 9-miesięczny okres przygotowań. Ich zwieńczeniem była certyfikacja przeprowadzona przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Sprawdzian został przeprowadzony w pierwszej połowie marca w ramach ćwiczeń „Eufrat ’22.

– Certyfikacja skupiała się na realizacji procedur związanych z ochroną bazy, w tym z działalnością sił szybkiego reagowania. Sprawdzono także umiejętności niezbędne podczas konwojowania i ochrony doradców, kontaktu ogniowego, ewakuacji rannych z pomocą śmigłowca czy rozpoznania miejsc potencjalnie niebezpiecznych – wylicza mjr Daniel Mazur, rzecznik prasowy XII zmiany PKW w Iraku. Oficer dodaje, że mimo doradczego charakteru misji, żołnierze muszą być przygotowani na każdy scenariusz.

– Musimy pamiętać, że nie będziemy u siebie i możemy się znaleźć w różnych sytuacjach, które ćwiczyliśmy podczas przygotowania do misji. W takich momentach bardzo duże znaczenie ma zdobycie cennych doświadczeń przez naszych żołnierzy podczas misji zagranicznych. Wiedza oraz umiejętności żołnierzy ukształtowały ich charakter. Pewność siebie, precyzja oraz profesjonalizm dają rękojmię wykonania zadania na bardzo wysokim poziomie – tłumaczy mjr Daniel Mazur. Istotne znaczenie ma także znajomość międzynarodowego prawa humanitarnego konfliktów zbrojnych oraz prawa zwyczajowego. Te zagadnienia przybliżała żołnierzom kadra z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych. – Przede wszystkim uczuliła nas na zachowania, które mogłyby kogoś urazić lub doprowadzić do sytuacji, delikatnie mówiąc, niezręcznej – zaznacza oficer prasowy.

Rotacja XII zmiany PKW w Iraku rozpocznie się w kwietniu.

Michał Zieliński

autor zdjęć: sierż. Zdzisław Szcześniak, st. szer. Artur Socha

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1649076480
Te TARPANy z klasycznymi KMami powinny być czym prędzej zastąpione opancerzonymi pojazdami 4x4 choćby z Huty Stalowa Wola oraz ZSMU 12,7 z ZM Tarnów czy ZSU z GRUPY WB +AREX. Życie żołnierza jest najcenniejsze i nie powinno się na nim oszczędzać.
C7-95-AA-70
~Scooby
1649076180
Też chcę do Iraku. Ciepło, zabytki luz ... pojadę za darmo ....
F8-C9-28-04

Kontrakty dla firm produkujących na rzecz obronności
 
Polska i Norwegia zacieśniają stosunki
Gdy zgasną światła
Zostań cyberlegionistą! Wojsko rusza z nowym programem
Na początek: musztra i obsługa broni
Władysław Kosiniak-Kamysz: Nasza strategia to strategia na rzecz pokoju
Nurkowie bojowi WS wyróżnieni
Szef MSZ do Rosji: Nigdy więcej nie będziecie tu rządzić
Tarcza Wschód. Porozumienia z Lasami i KOWR-em
Jeszcze więcej OPW w roku 2025
Zapraszamy na „Wakacje z wojskiem”
Medycy dla „Tarczy Wschód”
Pegaz nad Europą
Każdego dnia trzeba podtrzymywać pamięć o naszej historii
Ukwiał z Gdańska
Święto zwiadowców
Gra o kapitulację
Nowa partia Abramsów już w Polsce
Ogień z nabrzeża
Pracowity dyżur Typhoonów
MON: Polska nie wyśle wojsk na Ukrainę
Pierwsza misja Gripenów
Walka pod napięciem
Atak na masową skalę. Terytorialsi ćwiczyli z amerykańskimi żołnierzami
Wspólna wola obrony
Podchorążowie z AWL na podium w grach wojennych w Waszyngtonie!
Spartakiadowe zmagania w Łasku
Jak daleko do końca wojny?
Czołgi końca wojny
Bat na wrogów i niepokornych
Sportowcy z „armii mistrzów” pokazali klasę
Ustawa bliżej żołnierzy
Bohater odtrącony
Składy wysokiego ryzyka
Apache’e nadlatują
Żołnierz influencer?
Typhoony i Gripeny nad Bałtykiem
Nowy prezes PGZ-etu
Piorun – polska wizytówka
Gdy sekundy decydują o życiu
Misja PKW „Olimp” doceniona
Narodowy Dzień Zwycięstwa z żołnierzami
Historyczna umowa z Francją
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Bezzałogowce w Wojsku Polskim – serwis specjalny
Long Range. Mamy nowych mistrzów Polski
Międzynarodowe manewry pod polskim dowództwem
Obierki z błotem
Koniec wojny, którego nie znamy
Polska dołącza do satelitarnej elity
Wsparcie dla polskich Abramsów
Wiedza na trudne czasy
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Wojskowe widowisko w Zakopanem
Wakacje? To czas na wojsko
Tysiące dronów dla armii
Pod żaglami – niepokonani z AMW
Nasi czołgiści najlepsi
Ukraińcy i Rosjanie spotkali się pierwszy raz od 2022 roku
Na pomoc po katastrofie
Pamięć o polskich bohaterach z Monte Cassino
Poznajcie Głuptaka – polskiego kamikadze
Podniebny Pegaz
DriX – towarzysz okrętu
Zawody West Point. Kadeci AWL-u z ósmą lokatą
Sport kształtuje mentalność
Historyczne zwycięstwo Ukraińców w potyczce morsko-powietrznej
Sojusznicy w obronie Europy, czyli „Defender ‘25”
Pod siatką o medale mistrzostw WP
AI w służbie MON-u
Mistrzyni olimpijska najszybsza na Bali
Polska 1 Dywizja Pancerna zajęła Wilhelmshaven
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Basen dla Rosomaka
Zarzuty w sprawie ujawnienia fragmentów planu „Warta”
Polskie Pioruny dla Belgii
Mamy pierwszych pilotów F-35
Więcej na mieszkanie za granicą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO