moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polska członkiem Eurokorpusu

Przystępując do Eurokorpusu podkreślamy, że Polska chce wzmacniać bezpieczeństwo europejskie, a także współpracować wojskowo z państwami UE – mówi gen. dyw. Piotr Błazeusz, zastępca szefa Sztabu Generalnego WP. We wtorek w Strasburgu Polska uroczyście dołączy do grona państw ramowych Eurokorpusu.

Polska została członkiem Eurokorpusu, wielonarodowego dowództwa szybkiego reagowania z siedzibą w Strasburgu. Co to dla nas oznacza?

Gen. dyw. Piotr Błazeusz: Wielką zmianę. Poprzednio, gdy byliśmy państwem stowarzyszonym, delegowaliśmy do dowództwa Eurokorpusu oficerów, ale nie brali oni udziału w podejmowaniu kluczowych decyzji. Teraz jako państwo ramowe, czyli pełnoprawny członek, będziemy mieli wpływ na strukturę, zadania, funkcjonowanie, wykorzystanie i przyszłość tej formacji. Wspólnie z Francją, Niemcami, Hiszpanią, Belgią i Luksemburgiem będziemy decydowali o jej zaangażowaniu w różnych operacjach, misjach oraz działaniach UE i NATO. Przystępując do Eurokorpusu podkreślamy, że Polska chce wzmacniać bezpieczeństwo europejskie, a także współpracować wojskowo z państwami UE.

REKLAMA

Pod koniec 2021 roku Sejm przyjął traktat w sprawie Eurokorpusu i statusu jego dowództwa, potocznie nazywany Traktatem Strasburskim. Co wynika z tego dokumentu?

Dla nas najważniejszy jest artykuł 3, który definiuje misje Eurokorpusu. Odbywają się one pod egidą ONZ, UE i NATO albo na podstawie decyzji podjętej przez wszystkie państwa, które ratyfikowały i podpisały Traktat Strasburski. Dokument ten określa także zadania dowództwa Eurokorpusu – oprócz uczestnictwa we wspólnej obronie, bierze ono udział w operacjach humanitarnych, akcjach ewakuacyjnych, misjach pokojowych, działaniach bojowych. Teraz będą to także nasze zadania.

Jakie stanowiska w Eurokorpusie obejmą polscy żołnierze?

Ich liczba zwiększy się dwukrotnie, do 120. Będziemy wydzielać żołnierzy do dowództwa, brygady wsparcia dowodzenia i narodowego elementu wsparcia. Zostanie przeprowadzona rekrutacja na poszczególne stanowiska. Komisja kwalifikacyjna dokona selekcji kandydatów i wybierze najlepszych żołnierzy z różnych jednostek, przygotowanych do najtrudniejszych zadań.

W Eurokorpusie obowiązuje system rotacyjny na stanowiskach dowódcy, jego zastępcy i szefa sztabu. W ramach takiego podziału polski generał zostanie dowódcą Eurokorpusu w latach 2023–2025 roku. Polski oficer obejmie także na stałe stanowisko szefa zarządu rozpoznania oraz rotacyjnie szefa zarządu działań niekinetycznych i współpracy cywilno-wojskowej.

Zapewnimy Eurokorpusowi również narodowy element wsparcia. To dodatkowych kilkunastu żołnierzy oraz kilkanaście samochodów ciężarowych do przewozu kontenerów razem z przyczepami i platformami hakowymi. To ceniony sprzęt i potrzebny w każdych siłach zbrojnych.

Eurokorpus nie ma podporządkowanych jednostek wojskowych. Dowodzi siłami, jakie podczas dyżuru wystawiają poszczególne państwa. Ilu żołnierzy do dyspozycji dowództwa w Strasburgu wystawi Polska?

W 2023 Polska jako państwo ramowe wspólnie z państwami Grupy Wyszehradzkiej, czyli Czechami, Słowacją i Węgrami oraz kilkoma innymi partnerami wydzieli do dyżuru Grupę Bojową Unii Europejskiej, czyli siły mniej więcej wielkości brygady. Podczas tego dyżuru grupa ta może zostać użyta zgodnie z potrzebami Unii oraz za zgodą państw ramowych. Polska zgodziła się, aby żołnierze służący w ramach Eurokorpusu, w porozumieniu z pozostałymi państwami ramowymi, wspierali operacje również poza granicami Europy, np. w latach 2021–2022 Eurokorpus wydziela elementy do szkoleniowej misji UE w Mali.

Dotychczas Eurokorpus był zaangażowany w wiele różnych operacji, począwszy od operacji NATO w Kosowie w 2000 roku, potem w Afganistanie i w Afryce, a skończywszy na wsparciu dla wschodniej flanki NATO.

W ostatnich latach formacja ta stała się kluczowym elementem w łańcuchu dowodzenia NATO, także na wschodniej flance. W 2019 r. Eurokorpus został certyfikowany jako dowodzący jednostkami zadeklarowanymi do tzw. szpicy NATO, a w 2020 roku przejął dowodzenie szpicą NATO jako Sojusznicze Dowództwo Komponentu Lądowego.

Jak się sprawdził?

Doskonale. Eurokorpus pokazał, że jest zdolny do prowadzenia operacji lądowego komponentu NATO. Służyłem wówczas w Naczelnym Dowództwie Sił Sojuszniczych w Europie w Mons. Zarówno ja, jak oficerowie z innych państw Sojuszu, byliśmy pod wrażeniem, jak świetnie radził sobie Eurokorpus podczas ćwiczeń „Steadfast Jupiter ‘19”, prowadząc działania bojowe w ramach artykułu 5. Dowodził wtedy francuski oficer polskiego pochodzenia gen. broni Laurent Kolodziej, który w ubiegłym roku przekazał dowodzenie Eurokorpusem belgijskiemu generałowi.

Jakie nowe wyzwania stoją przed Eurokorpusem?

W 2024 roku Eurokorpus będzie pełnił rolę połączonego dowództwa Joint Headquarters w ramach długoterminowego planu zobowiązań wobec NATO dla operacji spoza artykułu 5 Traktatu Waszyngtońskiego. Polski generał, który obejmie dowództwo w 2023 roku, będzie musiał zcertyfikować Eurokorpus do tej roli. Planuje się, że w 2025 roku Eurokorpus będzie pełnił rolę wysuniętego dowództwa Forward Headquarters UE.

Jakie nowe doświadczenia wojskowe może nam przynieść dowodzenie Eurokorpusem?

Generał, który w 2023 roku przejmie dowodzenie Eurokorpusem, będzie wydzielał elementy czy też moduły do różnych misji i operacji UE, która obecnie jest zaangażowana głównie w Afryce. Będzie to wyzwanie dla polskiego oficera, które zaprocentuje zdobyciem nowych doświadczeń w ramach komplementarnych działań NATO i UE. Będzie on realizował zadania zgodnie z procedurami NATO i UE, zapewniając interoperacyjność obu systemów kierowania i dowodzenia, planowania i prowadzenia misji oraz operacji wojskowych w ramach tych dwóch organizacji. Nasz generał będzie też musiał umiejętnie współpracować z państwami ramowymi, by osiągnąć konsensus i zapewnić prawidłowe funkcjonowanie dowództwa. Po raz kolejny będziemy mogli potwierdzić, że nasza kadra dowódcza jest doświadczona i przygotowana do wypełniania zadań na tak eksponowanych, międzynarodowych stanowiskach. Decyzja, że polski generał już w przyszłym roku obejmie dowództwo Eurokorpusu jest także wyrazem uznania naszych europejskich partnerów dla Sił Zbrojnych RP.

Rozmawiała: Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Źródło: SGWP

dodaj komentarz

komentarze


Śladem profesjonalistów
 
Kierunek Liban
Szczęśliwa „Błyskawica”
Amerykańskie F-15 w Polsce
Przełomowy szczyt
Podhalańczyk wygrał czwartą walkę MMA
Spektakl Kremla
Wizyta w PKW Łotwa
Hańcza po raz pierwszy
Ślązak lepiej uzbrojony?
Trwa rosyjska ofensywa w Ukrainie
Szczyt nowych wyzwań
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych i krajowych arenach
Piąte zwycięstwo żołnierzy z gwiazdami Gortata
Pierwsza taka przysięga
Wojsko niemal rok strzeże polsko-białoruskiej granicy
Ukraina ze statusem kandydata do UE
NATO pokazało siłę na Bałtyku
Ile zarobi starszy szeregowy specjalista?
Kto tym razem otrzyma Buzdygana?
Szturmani szykują się do dyżuru w UE
Bramy dla generała
Szczyt NATO w Madrycie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kształcenie przyszłych żołnierzy po nowemu
Kolejne Kormorany na święto marynarki
PKW Orlik wrócił do domu
For Our Freedom and Yours
Jeśli nie Układ Warszawski, to co?
Wojskowi rekruterzy zapraszają także w sobotę
Święto Dowództwa Operacyjnego
Virtuti Militari ma 230 lat
Unowocześnianie MW RP
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
WOT organizuje szkolenia w wakacje
Dwanaście razy złoto
Piąta kadencja generała Konopki
Przełomowy szczyt w Madrycie
Umowa na Perkozy podpisana
Motorem jest pamięć o poległych
Święto Dowództwa Generalnego
Polsko-tureckie szkolenie w powietrzu
Te same zasady opiniowania dla większości żołnierzy
Światowi liderzy już w Madrycie
Biden: gra na przeczekanie
Tysiące Piorunów dla Wojska Polskiego
Wojsko otwarte dla ochotników z niepełnosprawnościami
Bitwa, która prawdopodobnie przesądziła o istnieniu Polski
Na jakich zasadach rekompensaty dla rezerwistów?
W desancie zostają najlepsi
Zmiany kadrowe w WP
Dobrowolna służba dla absolwentów
Gwardziści uczą medycyny pola walki
Pioruny – broń, która się sprawdza!
Prezydent i „niezwyciężeni”
Poznański Czerwiec kosztował życie 58 osób
Kierunek Düsseldorf
Sojusz z inicjatywą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO