moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Migranci wciąż usiłują dostać się Polski

Żołnierze pełniący służbę w okolicach Terespola zauważyli dwóch cudzoziemców, którzy usiłowali dostać się do Polski, wspinając się po konstrukcji mostu granicznego. – Patrol Straży Granicznej, który pełnił z nami służbę, zatrzymał cudzoziemców – mówi mjr Przemysław Lipczyński, oficer prasowy 18 Dywizji Zmechanizowanej.

Jak poinformowała Straż Graniczna, tylko wczoraj polsko-białoruską granicę usiłowało nielegalnie przekroczyć 68 osób. Najwięcej takich prób miało miejsce w okolicach Mielnika na Podlasiu. – Wczoraj około godziny 6.00 rano kilka osób chciało siłowo sforsować granicę. Dwie kolejne grupy podjęły próbę w nocy. Byli to głównie obywatele Iranu, Iraku i Turcji – powiedziała por. Anna Michalska, rzeczniczka SG, w rozmowie z „Polską Zbrojną”. – W wyniku tej sytuacji żaden z żołnierzy i funkcjonariuszy nie został poszkodowany – zaznaczyła.

Do nietypowego zdarzenia doszło w okolicach Terespola. Żołnierze 18 Dywizji Zmechanizowanej oddelegowani do uszczelniania granicy na Lubelszczyźnie, zauważyli dwie osoby, które szły po konstrukcji mostu granicznego. – Patrol Straży Granicznej, który pełnił z nami służbę, zatrzymał cudzoziemców – powiedział mjr Przemysław Lipczyński, oficer prasowy 18 Dywizji. Jak dodała por. Michalska, okazało się, że zatrzymani to obywatele Kuby – 46- i 35-latek, którzy na Białoruś dostali się przez Rosję. Celem ich wędrówki były kraje Europy Zachodniej. – Żaden z mężczyzn nie wyraził chęci pozostania w Polsce, a ponieważ ich stan zdrowia był dobry, zostali zawróceni na Białoruś, gdzie mogą przebywać legalnie. Otrzymali też trzyletni zakaz wjazdu do strefy Schengen – zaznaczyła oficer SG.

REKLAMA

Mjr Lipczyński podkreśla, że choć sytuacja na terenach przygranicznych w województwie lubelskim jest stosunkowo spokojna, żołnierze pozostają na posterunku. Wczoraj w okolicy Janowa Podlaskiego przejęli m.in. dron, który prawdopodobnie służył do kontrabandy. – Takie sytuacje pokazują, że musimy być przygotowani na różne scenariusze, np. na to, że rzeka Bug może wkrótce zamarznąć – powiedział major. I podkreślił, że wzdłuż całego odcinka, który zabezpieczają żołnierze 18 Dywizji, zbudowali oni m.in. tymczasową zaporę z concertiny.

Do zabezpieczania polsko-białoruskiej granicy zostali również skierowani żołnierze z 12 i 16 Dywizji Zmechanizowanej oraz 11 Dywizji Kawalerii Pancernej. Obecnie stacjonują oni na Podlasiu, gdzie zajmują się prowadzeniem patroli i obserwacją terenów przygranicznych. Ale to nie wszystko. Pełne ręce roboty mają także wojskowi logistycy, którzy m.in. przygotowują posiłki dla służących tam poddziałów, a także przedstawiciele wojsk inżynieryjnych. Ich zadaniem jest naprawa zapory tymczasowej i udrożnianie dróg. – Zimą sytuacja jest wyjątkowo trudna, bo częste odwilże powodują na drogach duże problemy w przemieszczaniu się – mówi mjr Błażej Łukaszewski z 12 Dywizji Zmechanizowanej. – Żołnierze 2 Stargardzkiego Batalionu Saperów, wyposażeni m.in. w spycharko-ładowarki SŁ-34 oraz maszyny inżynieryjne UMI, systematycznie utwardzają nawierzchnię, co pozwala nie tylko na prowadzenie patroli, lecz także umożliwia mieszkańcom okolicznych miejscowości przemieszczanie się – podkreśla oficer.

Na razie nie wiadomo, jak długo żołnierze będą pełnili służbę na terenach przygranicznych. Wszystko wskazuje na to, że nie wrócą do jednostek, dopóki wzdłuż granicy nie powstanie nowa zapora. Dlatego pododdziały, które są zaangażowane w te działania regularnie się zmieniają.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: 18 DZ, mjr Błażej Łukaszewski

dodaj komentarz

komentarze


Więcej sprzętu z USA dla polskiego wojska
 
Polacy na Monte Cassino
Wielki dzień dla polskiego wojska
Szwecja dołącza do Finlandii w drodze do NATO
Raport podkomisji smoleńskiej
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
„Black Swan”, czyli specjalsi z Gliwic na Węgrzech
F-15 w Łasku
PKW Orlik wrócił do domu
Bitwa o Kamień Stołpecki
Symboliczne lwowskie pojednanie
Przewrót majowy
Ottokar przyspiesza
Sukces eksportowy PGZ, czyli Groty w Afryce
Gotowi na pojedynek!
Haniebny wyrok, niezasłużona śmierć
Aktualizacja Pustelnika
„Zdrowy pilot” – nowy projekt dla żołnierzy
Pierwsi mistrzowie Wojska Polskiego w wieloboju żołnierskim
Droga ku liczniejszej armii
Kolejne szkoły stawiają na OPW
Jakie zasady stypendiów dla studentów?
Kolejne baterie „Wisły”
Przeprawa przez Wisłę
Ukraina wyklucza ustępstwa
Spotkaj się ze specjalsami
Tureckie „nie” w sprawie rozszerzenia NATO
Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!
Więcej pieniędzy na zapomogi
Lotnicza strona „Defendera”
Coraz więcej Rosomaków w armii
Resortowe kolonie i obozy
Kolejne zakupy dla Wojska Polskiego?
Rakietowa rewolucja
Ochotnicy do wojska
Niezapomniany wódz spod Monte Cassino
Ukraina: garnizon Mariupol wykonał swoje zadanie
Porozumienie WOT i PKP
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Polsko-francuska współpraca na poligonie
Ukraina potrzebuje silniejszego wsparcia
Minister o zmianach w wojsku
Ćwiczenia „Renegade/Sarex ’22” – czas na wnioski
Poszła Kresowa, poszła Karpacka
„Defender” otworzył ogień
Amerykańskie F-15 w Polsce
Nowe plany modernizacji i miliardy na obronność
Defence24 Day o bezpieczeństwie
Śladami żołnierzy 2 Korpusu Polskiego
Uratować życie na polu walki
Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie
Zapaśnicy i chodziarz z ośmioma medalami
Konkurs Rejewskiego po raz czwarty
Sukcesy żołnierzy w Limie i Seulu
Polscy żołnierze na podium
Powstaje Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych
Medale za walkę z COVID-19
Passex z sojusznikami

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO