moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Spotkanie ministrów obrony Polski i Chorwacji

Wojska Chorwacji służą razem z Wojskiem Polskim, strzegąc bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO. Współpracujemy też w ramach Unii Europejskiej, cieszę się, że Chorwacja dołączy do składu unijnej Grupy Bojowej V4 w 2023 roku. Razem jesteśmy silniejsi – powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak. Szef MON-u spotkał się dziś ze swoim chorwackim odpowiednikiem Mario Banožiciem.

Spotkanie ministrów obrony Polski i Chorwacji odbyło się dziś w Warszawie. Mariusz Błaszczak i Mario Banožić rozmawiali o współpracy polskich i chorwackich sił zbrojnych oraz bezpieczeństwie w Europie Środkowej i na Bałkanach Zachodnich. Poruszono także tematy dotyczące modernizacji technicznej i dwustronnej współpracy zbrojeniowej.

– Jesteśmy podbudowani obecnością wojsk chorwackich w ramach eFP (enhanced Forward Presence, wielonarodowe batalionowe grupy bojowe NATO rozmieszczone w kilku krajach w ramach tzw. wzmocnionej Wysuniętej Obecności – przyp. red.). Chorwaci, służąc z wojskami polskimi, amerykańskimi, rumuńskimi i Wielkiej Brytanii, strzegą bezpieczeństwa wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego. To jest wyraz naszej solidarności i współpracy – powiedział po spotkaniu Mariusz Błaszczak. Szef polskiego MON-u podkreślił, że polskie i chorwackie siły zbrojne łączy współpraca nie tylko w ramach NATO, ale także w ramach Unii Europejskiej. – Cieszę się z decyzji pana ministra i rządu chorwackiego mówiącej o tym, że Chorwaci dołączą do Grupy Bojowej UE w 2023 roku. Chorwacja będzie uczestniczyła w dyżurze razem z wojskami krajów Grupy Wyszehradzkiej – zaznaczył Błaszczak. Minister podkreślił, że dynamicznie rozwija się współpraca dwustronna obu państw, m.in. w obszarze wojsk specjalnych. – A także w szkolnictwie. Polskie uczelnie otwarte są na studentów chorwackich. Minister Banožić przedstawił mi również plany utworzenia uniwersytetu wojskowego w Chorwacji, z pewnością nasi studenci wojskowi będą zainteresowani tą ofertą. Chodzi przede wszystkim o to, by budować interoperacyjność Sojuszu. Razem jesteśmy silniejsi – podkreślił szef MON-u.

REKLAMA

Film: MON

Mario Banožić również wskazywał znaczenie współpracy militarnej wojsk polskich i chorwackich, akcentując przede wszystkim współdziałanie sił specjalnych i żandarmerii wojskowej. – Ogromne znaczenie ma też nasza współpraca w ramach Centrum Treningowego Lotnictwa Wojsk Specjalnych. Polska wniosła znaczący wkład w rozwój chorwackich sił powietrznych, delegując swoich instruktorów – mówił chorwacki minister. Centrum to powstało w 2019 roku. Głównym zadaniem placówki było wyszkolenie pilotów, którzy w 2022 roku mają wejść w skład SOATU (Special Operation Air Tasking Unit), czyli Zadaniowej Lotniczej Grupy Specjalnej, która będzie pełnić dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO. W szkoleniu Chorwatom pomagają polscy piloci z 7 Eskadry Działań Specjalnych. Polacy uczą ich przede wszystkim lotów nocą i współpracy z operatorami wojsk specjalnych.

Ministrowie rozmawiali także o wyzwaniach, jakie stoją przed UE i NATO w najbliższym czasie. – Niewątpliwie najważniejszym jest atak hybrydowy dokonany na nasze granice, które są jednocześnie granicami Unii i Sojuszu – zaznaczył minister Błaszczak. Zwrócił też uwagę na zaangażowanie Polaków w misję UE na Bałkanach. Żołnierze Wojska Polskiego służą m.in. w Bośni i Hercegowinie.

Chorwaccy żołnierze służą w batalionowej grupie bojowej stacjonującej w okolicach Orzysza. Na mocy postanowień warszawskiego szczytu NATO z lipca 2016 roku Sojusz rozmieścił w Polsce jedną z czterech grup bojowych eFP. Została ona utworzona przez Stany Zjednoczone Ameryki przy udziale wojsk Rumunii, Wielkiej Brytanii oraz właśnie Chorwacji. Koordynację działań wszystkich czterech grup bojowych eFP powierzono utworzonej w Elblągu Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód. Państwem ramowym dywizji jest Polska, a w jej skład wchodzą żołnierze z kilkunastu państw, m.in. Czech, Litwy, Niemiec, USA, Wielkiej Brytanii oraz Chorwacji.

MKS

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Polsko-francuska współpraca na poligonie
 
Lotnicza strona „Defendera”
„Defender” otworzył ogień
Szwecja dołącza do Finlandii w drodze do NATO
Tureckie „nie” w sprawie rozszerzenia NATO
Pierwsi mistrzowie Wojska Polskiego w wieloboju żołnierskim
Jakie zasady stypendiów dla studentów?
„Zdrowy pilot” – nowy projekt dla żołnierzy
Coraz więcej Rosomaków w armii
Nowe plany modernizacji i miliardy na obronność
Śladami żołnierzy 2 Korpusu Polskiego
Konkurs Rejewskiego po raz czwarty
Przeprawa przez Wisłę
Droga ku liczniejszej armii
Ochotnicy do wojska
PKW Orlik wrócił do domu
Bitwa o Kamień Stołpecki
Resortowe kolonie i obozy
Minister o zmianach w wojsku
„Black Swan”, czyli specjalsi z Gliwic na Węgrzech
Aktualizacja Pustelnika
Kolejne szkoły stawiają na OPW
Ukraina: garnizon Mariupol wykonał swoje zadanie
Raport podkomisji smoleńskiej
Symboliczne lwowskie pojednanie
Polscy żołnierze na podium
Powstaje Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Zapaśnicy i chodziarz z ośmioma medalami
Uratować życie na polu walki
Więcej pieniędzy na zapomogi
Ottokar przyspiesza
Spotkaj się ze specjalsami
Gotowi na pojedynek!
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Porozumienie WOT i PKP
F-15 w Łasku
Polacy na Monte Cassino
Haniebny wyrok, niezasłużona śmierć
Przewrót majowy
Wielki dzień dla polskiego wojska
Sukces eksportowy PGZ, czyli Groty w Afryce
Poszła Kresowa, poszła Karpacka
Defence24 Day o bezpieczeństwie
Ukraina potrzebuje silniejszego wsparcia
Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie
Niezapomniany wódz spod Monte Cassino
Rakietowa rewolucja
Ćwiczenia „Renegade/Sarex ’22” – czas na wnioski
Kolejne baterie „Wisły”
Medale za walkę z COVID-19
Więcej sprzętu z USA dla polskiego wojska
Passex z sojusznikami
Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!
Sukcesy żołnierzy w Limie i Seulu
Ukraina wyklucza ustępstwa
Kolejne zakupy dla Wojska Polskiego?
Amerykańskie F-15 w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO