moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
31 sportowców wstąpiło do wojska

Na placu Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu słowa przysięgi wojskowej wypowiedziało 31 sportowców. Wśród nich mistrzowie olimpijscy z Tokio, m.in. Dawid Tomala i Kajetan Duszyński. To finał programu „Akcja rekrutacja”, którego celem było przyjęcie do armii nowych żołnierzy-sportowców.

– Dzisiejsza uroczystość jest wyjątkowa z wielu powodów. Za chwilę przyjmiemy do Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego nowych ochotników, wybitnych sportowców, którzy będą reprezentować nasze barwy narodowe oraz Wojsko Polskie na arenach międzynarodowych. Jestem niezwykle z Was dumny – mówił płk Tomasz Bartkowiak, szef CWZS, zwracając się do składających przysięgę.

List do nowych żołnierzy napisał minister obrony Mariusz Błaszczak. Szef MON-u zwrócił uwagę na powiązania sportu z wojskiem. „Sport to kształtowanie kondycji, sprawności, tężyzny fizycznej, ale także siły charakterów i umiejętności pokonywania trudności w osiąganiu celów. Wszystko to powinno także cechować dobrego żołnierza. Dlatego też połączenie munduru i sportu to wyjątkowo korzystna kombinacja” – napisał.

REKLAMA

W gronie 31 sportowców, którzy we wrocławskim centrum odbyli szkolenie podstawowe i złożyli przysięgę wojskową, znaleźli się m.in. medaliści ostatnich igrzysk w Tokio: Dawid Tomala – mistrz olimpijski w chodzie sportowym na 50 km, Kajetan Duszyński – mistrz olimpijski w lekkoatletycznej sztafecie mieszanej 4x400 m oraz kajakarki Karolina Naja i Anna Puławska – srebrne medalistki w konkurencji K-2 500 m i brązowe w K-4 500 m. Przysięgę wypowiedzieli również m.in.: kajakarka górska Klaudia Zwolińska (na igrzyskach olimpijskich w Tokio wywalczyła piątą lokatę), wioślarz Wiktor Chabel (na igrzyskach w Tokio i pięć lat wcześniej na igrzyskach w Rio de Janeiro zajął czwarte miejsce w finałach czwórek podwójnych) i kolarka szosowa Marta Lach (w wyścigu ze startu wspólnego na igrzyskach w Tokio uplasowała się na 18. pozycji).

Ta ostatnia sportsmenka po złożeniu przysięgi napisała w mediach społecznościowych: „Wczoraj wraz z 30 wybitnymi polskimi sportowcami miałam przysięgę wojskową. To niesamowite wydarzenie na zawsze pozostanie w mojej pamięci. W ciągu ostatniego miesiąca bardzo intensywnie przygotowywaliśmy się do służby dla Ojczyzny. Sport niewątpliwie łączy się z wojskiem. Wierność, oddanie, ambicja, wytrwałość, odpowiedzialność... To tylko niektóre z cech, które zostały wzmocnione w moim serduszku. Dziękuję za ten czas”.


Szef CWZS płk Tomasz Bartkowiak gratuluje mistrzowi olimpijskiemu szer. Dawidowi Tomali

„Akcja rekrutacja” skierowana była do sportowców, którzy nie służyli w armii, nie są żołnierzami rezerwy i nie brali udziału w szkoleniu podstawowym. O przyjęcie do armii mogły się więc starać osoby pełnoletnie, legitymujące się polskim obywatelstwem, zdolne do służby wojskowej, będące członkami polskiej kadry narodowej i uprawiające indywidualne dyscypliny sportu. Chęć udziału w programie zgłosiło ponad 160 sportowców. Po rozmowach kwalifikacyjnych na szkolenie podstawowe skierowano 31 kandydatów. – Nikt nie odpadł. Wszyscy byli zdeterminowani, aby osiągnąć podczas szkolenia jak najlepsze wyniki – podkreślił płk Tomasz Bartkowiak.

Zwycięzcy akcji otrzymali stopień szeregowego i wstąpią do Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego. Jednak 11 kandydatów z najmniejszą liczbą punktów zostało umieszczonych na liście rezerwowych. Będą mieli pierwszeństwo podczas przyjęć na etat zwalniany przez zawodnika, któremu skończył się kontrakt z wojskiem.

SZUS

autor zdjęć: kpr. Piotr Waszak

dodaj komentarz

komentarze

~kubek
1640063160
a moim zdaniem to nie jest dobre połączenie ,przypominają mi się czasy postkomuny kiedy kluby sportowe były strikte albo wojskowe ,policyjne ,i branżowe a chodziło w nich o tylko o prestiż i finansowanie i ewentualnie schowanie się przed służbą , dzisiaj chyba tylko o kasę , chciałbym widzieć dzisiaj tych sportowców zabezpieczających np. granice na misjach ,na ćwiczeniach ,służbach, a nie tylko po przywileje i popisywaniem się w grupach polityków .A co zresztą ciężko pracującą grupą sportowców która nie załapała na apanaże MON ,jak wszyscy to wszyscy .kto będzie weryfikował i jakie kryteria
52-36-2D-77

Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
 
Pioruny – broń, która się sprawdza!
Jeśli nie Układ Warszawski, to co?
Amerykańskie F-15 w Polsce
Sojusz z inicjatywą
Dwanaście razy złoto
Unowocześnianie MW RP
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Wojsko otwarte dla ochotników z niepełnosprawnościami
Podhalańczyk wygrał czwartą walkę MMA
Szczęśliwa „Błyskawica”
Wizyta w PKW Łotwa
Kto tym razem otrzyma Buzdygana?
Na jakich zasadach rekompensaty dla rezerwistów?
Szczyt NATO w Madrycie
Bramy dla generała
Wojsko niemal rok strzeże polsko-białoruskiej granicy
Spektakl Kremla
Kierunek Düsseldorf
Trwa rosyjska ofensywa w Ukrainie
Tysiące Piorunów dla Wojska Polskiego
Umowa na Perkozy podpisana
Kształcenie przyszłych żołnierzy po nowemu
Święto Dowództwa Generalnego
NATO pokazało siłę na Bałtyku
Motorem jest pamięć o poległych
Przełomowy szczyt
Przełomowy szczyt w Madrycie
Ukraina ze statusem kandydata do UE
Ile zarobi starszy szeregowy specjalista?
Virtuti Militari ma 230 lat
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych i krajowych arenach
Piąta kadencja generała Konopki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany kadrowe w WP
Ślązak lepiej uzbrojony?
Piąte zwycięstwo żołnierzy z gwiazdami Gortata
WOT organizuje szkolenia w wakacje
Święto Dowództwa Operacyjnego
Bitwa, która prawdopodobnie przesądziła o istnieniu Polski
Biden: gra na przeczekanie
Kolejne Kormorany na święto marynarki
Polsko-tureckie szkolenie w powietrzu
Poznański Czerwiec kosztował życie 58 osób
Prezydent i „niezwyciężeni”
W desancie zostają najlepsi
For Our Freedom and Yours
Kierunek Liban
Szczyt nowych wyzwań
Śladem profesjonalistów
Światowi liderzy już w Madrycie
Gwardziści uczą medycyny pola walki
Pierwsza taka przysięga
Szturmani szykują się do dyżuru w UE
Wojskowi rekruterzy zapraszają także w sobotę
Hańcza po raz pierwszy
Dobrowolna służba dla absolwentów
Te same zasady opiniowania dla większości żołnierzy
PKW Orlik wrócił do domu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO